Twój e‑PIT: jak się zalogować?
Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, trzeba się do niej zalogować. Można to zrobić na wiele sposobów, w tym z wykorzystaniem aplikacji mObywatel czy Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu można łatwo rozliczyć PIT. Tłumaczymy, jak dostać się do serwisu Twój e-PIT.
18.03.2024 10:27
Twój e-PIT to usługa stworzona na zlecenie Ministerstwa Finansów, którą uruchomiono 15 lutego 2019 roku. Stanowi istotny element platformy e-Urząd Skarbowy, w której znajdziemy również wykaz mandatów karnych, numer rachunku do opłaty wymaganych podatków czy e-mikrofirmę do przygotowywania i wysyłania plików JPK. Twój e-PIT pozwala natomiast głównie zajmować się rozliczeniami podatkowymi.
Jak zalogować się do Twój e-PIT?
Aby skorzystać z funkcji oferowanych przez usługę Twój e-PIT wymagane jest logowanie. Operacja ta nie należy do skomplikowanych i zrealizowana może być na jeden ze sposobów z wykorzystaniem:
- Profilu Zaufanego - do autoryzacji wymagany jest login i hasło lub potwierdzenie poprzez bankowość elektroniczną
- aplikacji mObywatel - z jej poziomu skanujemy specjalny kod QR, który pozwala na autoryzację dostępu do usługi
- bankowości elektronicznej - dostęp uzyskujemy po poprawnym zalogowaniu do konta bankowego i akceptacji przekazania danych autoryzacyjnych
- e-dowodu - autoryzacja realizowana z poziomu aplikacji mobilnej lub komputera z czytnikiem
- danych autoryzujących - do zalogowania wymagane jest podanie nr PESEL lub NIP, daty urodzenia, a także kwoty łącznego przychodu z zeznania za 2022 r., wybranej kwoty z jednej, dowolnej informacji od płatnika za 2023 r. Potwierdzenie wymaga wpisania kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za 2022 r.
Jakie opcje oferuje Twój e-PIT?
Twój e-PIT pozwala podatnikowi w szybki i prosty sposób rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W ramach usługi użytkownik otrzymuje dostęp do przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową deklaracji, która przygotowana została na bazie przesłanych przez płatników formularzy PIT-11 oraz PIT-8C.
Podatnik posiadający konto w usłudze Twój e-PIT ma podgląd swojej wstępnie wypełnionej deklaracji, a także opcję jej akceptacji i przesłania w formie elektronicznej do fiskusa. W razie potrzeby może on edytować swoje rozliczenie i np. uzupełnić o brakujące dane lub ulgi.
Korzystanie z Twój e-PIT nie jest oczywiście obowiązkowe, podatnik może przygotować i wysłać elektronicznie swoją deklarację z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi do wypełniania PIT-ów, a także złożyć swoje zeznanie osobiście w Urzędzie Skarbowym.
Twój e-PIT sam wyśle deklarację do US
Warto pamiętać, że na rozliczenie z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia. W przypadku, kiedy do tego czasu nie odrzucimy dostępnego w usłudze zeznania i nie wyślemy do Urzędu Skarbowego samodzielnie przygotowanego PIT-u, Twój e-PIT samoczynnie zaakceptuje proponowany formularz i prześle go online do odpowiedniego organu skarbowego.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl