Ubuntu 10.04 LTS dostępne do pobrania
Zgodnie z zapowiedziami dostępna jest już do pobrania najnowsza wersja systemu Ubuntu 10.04 LTS.
Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą są nowe style graficzne, dalece odbiegające od motywów jakie dostępne były we wcześniejszych wersjach systemu. Zmieniło się również umiejscowienie przycisków minimalizacji, maksymalizacji oraz zamykania okna - przyciski umiejscowione są z lewej strony paska tytułowego okna. W przyszłości po prawej stronie pojawią się dodatkowe opcje związane z aplikacjami. Razem ze stylem po raz pierwszy dokonano odświeżenia logotypów.
Razem z Ubuntu 10.04 debiutuje sklep internetowy Ubuntu One Music Store, w którym użytkownicy systemu mogą zaopatrzyć się w muzykę pozbawioną zabezpieczeń DRM. Sklep został zintegrowany z domyślnym odtwarzaczem Rhythmbox oraz z usługą hostingu plików Ubuntu One. Klient Ubuntu One posiada od teraz możliwość synchronizacji zakładek Firefoksa, kontaktów oraz możliwość synchronizacji dowolnych, wskazanych folderów.
Centrum oprogramowania Ubuntu zostało przeprojektowane, tak aby ułatwić użytkownikowi zapoznanie się z daną aplikacją jeszcze przed jej instalacją. Użytkownik może zobaczyć demonstrację lub zdjęcie interfejsu aplikacji. Większe zmiany czekają Centrum oprogramowania w październiku, kiedy pojawią się w nim pierwsze komercyjne aplikacje czy możliwość oceniania i komentowania programów. Z płyty CD usunięty został popularny edytor grafiki GIMP oraz aplikacja do obsługi skanerów XSane. Twórcy dystrybucji uznali, że prostszymi dla początkujących użytkowników będą programy F-Spot oraz SimpleScan. Pozostawiono możliwość instalacji GIMPa oraz XSane z repozytoriów. W oficjalnych repozytoriach dystrybucji pojawił się internetowy pakiet biurowy Zoho Webservice, zawierający edytor tekstu, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji.
W Ubuntu 10.04 pojawiły się applety ułatwiające komunikację. MessagingMenu odpowiada za grupowanie powiadomień z komunikatorów internetowych, programów pocztowych czy klientów IRC. MeMenu odpowiada za ustawianie statusów (w tym tych z opisem) w komunikatorach internetowych oraz serwisach społecznościowych jak Facebook czy Twitter. Ważną zmianą jest wybranie domyślnego sterownika dla kart firmy NVIDIA. W Ubuntu 10.04 zastosowano otwarty sterownik Nouveau, który w stabilnej wersji nie posiada wsparcia dla grafiki 3D. Menadżer sterowników własnościowych zaproponuje instalację binarnych sterowników jeśli wykryje, że karta może pracować wydajniej pod kontrolą zamkniętego sterownika. Nowością Ubuntu 10.04 jest również obsługa przenośnych urządzeń firmy Apple - iPhone oraz iPod. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość urządzenia przez menadżera plików Nautilus, jak również poprzez odtwarzacz muzyki Rhythmbox.
Ubuntu 10.04 posiada jądro w wersji 2.6.32. Zostało wyposażone w środowisko Gnome 2.30 oraz KDE SC 4.4 (w edycji Kubuntu), z procesu ładowania systemu został wyłączony HAL dzięki czemu skrócono czas uruchamiania się Ubuntu. Razem z premierą najnowszej wersji Ubuntu pojawiła się finalna wersja podręcznika dla użytkowników, o którym szerzej pisaliśmy dzisiaj.
Ubuntu 10.04 zostało wydane na zasadach LTS i będzie wspierane w wersji dla komputerów stacjonarnych przez następne 3 lata a w wersji dla serwerów przez 5 lat. Użytkownicy, którzy wcześniej nie zamawiali darmowych nośników z systemem mogą je zamówić poprzez stronę ShipIt, pozostali mogą pobrać obrazy płyt z poziomu naszego vortalu z działu Systemy -> Linux.