Ubuntu 16.10 dostępne – garść nowości od Yazgotliwego Yaka

Po kwietniowej premierze ostatniego Ubuntu, które otrzymało wydłużone wsparcie, można było się spodziewać, że kolejna wersja tej popularnej dystrybucji nie będzie obfitowała w szczególnie wiele nowości, zarówno pod maską, jak i tych dotyczących środowiska graficznego. Dziś Ubuntu 16.10 Yazgotliwy Yak jest już dostępne, czas zatem na przegląd zmian i nowości.

Ubuntu 16.10 dostępne – garść nowości od Yazgotliwego Yaka

Obraz

Nie, Canonical wciąż nie zdecydował się na implementację Unity 8 jako domyślnego środowiska i Mira jako serwera wyświetlania. Yazgotliwy Yak przynosi jednak w tej kwestii pewne postępy. Choć domyślnym środowiskiem w nowym Ubuntu jest Unity 7.5, to zaraz po instalacji, bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, możliwe jest z poziomu panelu logowania uruchomienie Unity 8. O tym, jak ta wersja testowa sprawuje się w praktyce, można przekonać się, oglądając udostępniony przez Canonical film.

Unity 8 in Ubuntu 16 10 Yakkety Yak

Nowości pojawiły się jednak w samym Unity 7.5, co w dużej mierze jest kwestią zaktualizowanych pakietów. Unity 7.5 korzysta już bowiem z Nautilusa 3.20, co wiąże się z kilkoma nowymi funkcjami – przede wszystkim w prawym górnym rogu pojawił się nowy przycisk, z poziomu którego utworzyć można nowy folder, dokument, a także nową kartę menedżera plików.

Prawy górny róg okna Nautlusa to także miejsce, gdzie odtąd będzie wyświetlał się panel (panel, a nie kolejne okno) przedstawiający postęp operacji na plikach lub folderach. Podobnie prezentowane są także pozycje w menu, które pojawi się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na którykolwiek z folderów z paska bocznego. Sprawnie, niebrzydko i wygodnie. Najważniejsze, że udało się zredukować liczbę wyskakujących okien.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aktualizacji oczywiście doczekały się wszystkie najważniejsze komponenty i pakiety. W Yazgotliwym Yaku znajdziemy zatem jądro w wersji 4.8, które między innymi oferuje obsługę podkręcanych kart AMD czy wstępne wsparcie dla NVIDIA Pascal, i o którym szczegółowo pisaliśmy wcześniej. Domyślną przeglądarką jest oczywiście Firefox, w wersji 49, zaś pakiet biurowy Libre Office zaktualizowano do wersji 5.2.2.

Obraz

Trudno zatem stwierdzić, aby nowe Ubuntu było w stosunku do 16.04 LTS pozycją obowiązkową. Pojedyncze nowości w Nautilusie okazują się przydatne, chętni zaś mogą teraz łatwiej testować Unity 8. Na jego pełną i stabilną implementację wraz z serwerem Mir, a zapewne także na domyślne wsparcie dla Vulkana, przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Obrazy dostępne są na serwerach Canonicala.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (178)