Ubuntu Phone działa już, albo raczej dopiero, na 10 tysiącach urządzeń
Firma Canonical, twórca Ubuntu, jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux, ma okazję do świętowania – tworzony przez nią mobilny system operacyjny Ubuntu Phone został aktywowany już ponad 10 tysięcy razy. Nie jest to korporacja na miarę Google czy Microsoftu, a już tym bardziej producent sprzętu taki jak Samsung, LG czy Sony, a więc można mówić o pewnego rodzaju sukcesie, swoistym kamieniu milowym. My z kolei pytamy, czy naprawdę jest się czym chwalić?
Liczba 10 tysięcy wydaje się spora – w końcu może to być np. liczba ludności całego niewielkiego miasteczka. Z drugiej jednak strony, mówimy tu przecież o rynku nowoczesnych technologii, gdzie nowy model z serii Galaxy w zaledwie kilka dni zostaje sprzedany w liczbie kilku milionów sztuk, podobnie ma się sprawa ze sprzętem firmy Apple. Nawet liczba unikalnych aktywacji nieoficjalnych modyfikacji Androida, takich jak CyanogenMod, znacznie przekracza milion, a to naprawdę dużo. Ubuntu jednak nie ma tak łatwo, bo firma nie sprzedaje żadnych urządzeń, które mają od razu zainstalowany ten system operacyjny. Poza tym, znajduje się on ciągle na etapie rozwoju, pomimo że sporo zostało już zrobione.
Liczba urządzeń, które oficjalnie wspierają Ubuntu Phone jest bardzo niewielka. Obecnie możemy go zainstalować tylko na smartfonie Nexusie 4, tablecie Nexusie 7 w wersji 2013 (i to tylko WiFi, bez obsługi modelu 3G), a także Nexusie 10. Kiedyś wspierany był telefon Galaxy Nexus i pierwsza wersja Nexusa 7, niemniej wersje dla nich nie są już rozwijane. Do tego można doliczyć wszelkie nieoficjalne porty, niemniej nie jest tego zbyt wiele. Liczba dostępnych urządzeń jest więc znacznie ograniczona, nawet w porównaniu do wielu modyfikacji Androida. Nieco trudniejszy jest także proces instalacji, wymaga on bowiem skorzystania z systemu Ubuntu, dodania odpowiednich repozytoriów, a dopiero na koniec zainstalowania samego systemu w wersji mobilnej.
Niestety nie udało się dotrzymać planów, o jakich Mark Shuttleworth, właściciel Canonical wspominał w październiku 2011 roku. Już Ubuntu 14.04 miało działać ma smartfonach i tabletach, tymczasem ciągle czekamy na faktyczne wdrożenie systemu na szerszą skalę. Pierwsze urządzenia z preinstalowanym Ubuntu mają znaleźć się na rynku jeszcze w tym roku. Nie wiadomo, jaka będzie ich specyfikacja techniczna, niemniej trudno spodziewać się połączenia mocnej specyfikacji jak i niecodziennego wykonania, jakim miał cechować się Ubuntu Edge – urządzenie, które mogło powstać, gdyby nie zabrakło funduszy podczas zbiórki na zrealizowanie tego projektu.
Czy systemowi uda się zawojować świat? Wrażenia z pierwszej jego odsłony można uznać za kiepskie, niemniej w ciągu ostatniego roku wiele się zmieniło, Ubuntu Phone działa całkiem przyzwoicie, oferuje też coraz więcej funkcji. Walka z Androidem, iOS, a nawet Windows Phone może być jednak bardzo trudna. Wiele zależy nie tylko od twórcy systemu, ale również zewnętrznych deweloperów. Bez znanych, popularnych aplikacji system będzie kolejnym, niewiele znaczącym na rynku graczem.