Ubuntu przechodzi na Waylanda – linuksowych graczy rozboli głowa?

Przejście na Ubuntu 18.04 może okazać się dla wieluużytkowników tego systemu jeszcze większym szokiem, niżmyśleliśmy. Nie tylko otrzymają pulpit kompletnie niepodobny dotego, do czego przywykli, zmieniony zostanie ten komponent systemowy,który odpowiada za wyświetlanie pulpitu. Canonical oficjalniepoinformował, że środowisko GNOME Shell, które zastąpidotychczas używane Unity, działać będzie na bazie Waylanda, a niejak do tej pory, serwera grafiki X.org.

Ubuntu przechodzi na Waylanda – linuksowych graczy rozboli głowa?

Szczegółów nie podano, ale można się spodziewać, że będzietak samo jak naFedorze, bez żadnych autorskich udziwnień. Protokół Waylandbędzie działał z referencyjnym kompozytorem grafiki Weston,uruchamianym metodą KMS (kernel mode settings). Wstecznakompatybilność z aplikacjami niedostosowanymi do Waylanda byłabywówczas zapewniana przez ograniczoną w możliwościach, gościnnąsesję X.

Protokół Wayland w Linuksie, przy wzorcowej implementacji (źródło: Wikimedia)
Protokół Wayland w Linuksie, przy wzorcowej implementacji (źródło: Wikimedia)

Być może póki co serwer X.org pozostanie na instalacyjnymnośniku i będzie można go wybrać z ekranu logowania – tak jestobecnie w Fedorze. Dziś to decyzja konieczna, gdyż o ile samośrodowisko GNOME Shell działa na Waylandzie bardzo dobrze, o iledysponuje kompatybilnym sprzętem, to wystarczy wyjść poza strefękomfortu, uruchomić system z własnościowymi sterownikami grafiki,spróbować na takiej maszynie pograć w gry spoza repozytoriów, a szybko się przekonamy, żeWayland nie nadaje się jeszcze do użytku na co dzień.

Hats Off to Wayland | Linux Action Show 445

Jak wiadomo, rozwijany przez Canonicala serwer grafiki Mir, któryswego czasu był uważany za konkurentaWaylanda do roli następcy serwera X.org, został relegowany dozastosowań głównie w Internecie Rzeczy. Zademonstrowana przezMarka Shuttlewortha gotowość do podejmowania tak śmiałych decyzjimoże jednak przynieść sytuację, w której dla ujednoliconegodesktopu z GNOME Shell i Waylandem nie będzie alternatywy w ramachUbuntu.

Czy jednak pozycja Canonicala w świecie Linuksa wystarczy, abyzmusić producentów kart graficznych do przygotowania porządnychsterowników dla Waylanda, a wydawców gier na testowanie ichkompatybilności z zupełnie nowym środowiskiem? Na pewno decyzjataka okazałaby się bardzo kłopotliwa dla tych wszystkich odmianUbuntu, które korzystają z pulpitów z Waylandem niezgodnych, np.popularnym Xubuntu. Nagle musiałyby one same wziąć się zautrzymanie serwera X.org, a nie po prostu wzięcie go zdystrybucji-matki.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (173)