Ukradli jej konto w połowie rozmowy. Nigdy nie wiesz, z kim piszesz

Przejmowanie kont na Facebooku to jedno z narzędzi, które wykorzystują cyberprzestępcy w celu wyłudzania pieniędzy od nieświadomych ofiar. W jednym z przykładów widzimy, jak oszust przejął konto w trakcie rozmowy, dzięki czemu zdobył zaufanie oszukanej kobiety.

Telefon jest przydatny. Ale może posłużyć też przestępcom
Telefon jest przydatny. Ale może posłużyć też przestępcom
Źródło zdjęć: © Pixabay

18.07.2024 19:34

Oszustwa z wykorzystaniem kont na Facebooku to żadna nowość. Od dłuższego czasu możemy obserwować przestępców, którzy stosują metodę "na BLIK-a". Polega ona na przejęciu konta w serwisie społecznościowym i poproszeniu kogoś znajomego o pomoc finansową przy wykorzystaniu kodu BLIK.

Redakcja serwisu Sekurak opisała przykład wyjątkowo udanej zagrywki ze strony oszusta. Przejął on bowiem konto w niedługim czasie od ostatniej wymiany wiadomości między dwiema użytkowniczkami Facebooka, dzięki czemu udało mu się zachować ciągłość rozmowy i zdobyć zaufanie oszukanej kobiety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przejął konto w połowie rozmowy

Zielona ramka pokazuje fragment rozmowy między właścicielkami obu kont na Facebooku. W czerwonej ramce oznaczono rozmowę, gdzie zamiast Kamili pisał oszust.

Taktyka była prosta. Oszust, podszywając się pod Kamilę, stwierdził, że nie może wypłacić gotówki. Poprosił zatem "znajomą" o podanie kodu BLIK, żeby mógł wypłacić gotówkę na jej konto i oddać w przyszłości. W praktyce kobieta została oszukana na kilkaset złotych.

Skradzione konto na Facebooku to duży problem

Kamila stwierdziła, że ok. godz. 17:45 została wylogowana z konta na Facebooku. Po kilkunastu minutach scammer wysłał pierwszą wiadomość w celu wyłudzenia pieniędzy. Autorzy serwisu Sekurak przypominają o możliwości wylogowania się ze wszystkich zalogowanych sesji, co oszust prawdopodobnie uczynił po przejęciu danych logowania do konta właścicielki.

Prosta manipulacja pozwoliła mu na wyciągnięcie od "koleżanki" kilkuset złotych. Próbował poprosić o kolejny kod, lecz to się nie udało – ofiara zorientowała się, że sytuacja jest nietypowa.

Zanim wykonacie przelew czy podacie kod BLIK, sprawdźcie, czy na pewno rozmawiacie ze swoim znajomym. Najłatwiej jest to zrobić, dzwoniąc do niego, a jeśli i tu nie jesteście pewni, wykonajcie połączenie wideo. Z kolei sposobem na zabezpieczenie konta na Facebooku przed jego przejęciem jest uwierzytelnianie dwuczynnikowe. Zazwyczaj będzie ono stanowić gwarancję bezpieczeństwa w podobnych sytuacjach.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)