USA. Sąd Najwyższy zakazał NSA śledzenia smartfonów. Wywiad będzie dyskutować

Amerykański wywiad twierdzi, że od roku 2018 zaprzestał gromadzenia danych o lokalizacji przypadkowych smartfonów. Pisze o tym w liście otwartym wydanym przez biuro dyrektora Wywiadu Narodowego.

USA. Sąd Najwyższy zakazał NSA śledzenia smartfonów. Wywiad będzie dyskutować
Piotr Urbaniak

Sprawa dotyczy przełomowego werdyktu, jaki przed rokiem wydał Sąd Najwyższy USA przeciwko władzom, zabraniając przeszukiwania elektronicznych danych o lokalizacji bez nakazu. Senator Ron Wyden napisał wtedy do ówczesnego dyrektora wywiadu krajowego, Dana Coatsa, pytając, w jaki sposób organizacje pokroju Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) odnoszą się do wyroku sądu.

Czwartkowy list stanowi odpowiedź. Jak czytamy, agencje wywiadowcze już zaprzestały gromadzenia danych o lokalizacji na terenie USA bez nakazu sądowego. Wcześniej mogły to robić na mocy ustawy Patriot Act, uchwalonej w 2001 w wyniku zamachów na WTC.

Wywiad będzie walczyć o swoje

Przy czym urzędnicy wywiadu nie kryją, że postanowienie sądu im nie odpowiada. *"Departament Sprawiedliwości i środowisko wywiadu nie doszli do wniosku prawnego w tej sprawie" – oświadcza biuro dyrektora Wywiadu Narodowego. Deklaruje jednak, że zamierza przestrzegać prawa, choć będzie je podważać w przyszłości drogą debaty.*W grudniu wygasają postanowienia sekcji 215. Patriot Act, która jest zarazem jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów tej ustawy. Zezwala amerykańskim służbom na dostęp do rozmaitych danych na mocy Ustawy o Nadzorze Wywiadu Zagranicznego. Z tego właśnie przepisu korzystała NSA nasłuchując smartfonów. Siłą rzeczy podjęto temat nowelizacji.

Wywiad podsumowuje: "Jak pokazał miniony rok, Amerykanie nie muszą wybierać między wolnością a bezpieczeństwem. Kongres powinien zreformować sekcję 215, aby upewnić się, że mamy jedno i drugie”. Społeczeństwo jest w kwestii interpretacji podzielone.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)