Volkswagen to nie tylko silniki TDI. Koncern pokazał mobilną stację ładowania
Samochody elektryczne, które kreowane są na następców aut z silnikami spalinowymi, ciągle mają poważne wady. Wśród tych najczęściej wymienianych jest zasięg, czas ładowania, a także dostępność punktów ładowania. Volkswagen postanowił zaproponować rozwiązanie, które co prawda nie usunie tych problemów, ale może odczuwalnie je złagodzić, podnosząc komfort użytkowania elektrycznego pojazdu. Oto „powerbank” dla samochodów.
28.12.2018 | aktual.: 29.12.2018 10:51
Volkswagen, znany głównie z jednostek TDI, pod rządami nowego prezesa, Herberta Diessa, szykuje silne uderzenie na rynek samochodów elektrycznych. Ze względu na skalę, na jaką działa niemiecki koncern, można stwierdzić, że niebawem czeka nas zauważalna zmiana w świecie motoryzacji. Nie, to jeszcze nie koniec silników spalinowych. Jednakże, pojazdy elektryczne mogą znacząco zyskać na popularności, stając się sporo częstszym widokiem na drogach. Do Volkswagena powinny dołączyć kolejne duże firmy, co dodatkowo przełoży się na popularność elektryków, sprawiając, że braki punktów ładowania będą jeszcze bardziej odczuwalne.
Volkswagen zaprezentował rozwiązanie, które może pomóc w przypadku braku wystarczającej liczby punktów ładowania. Koncern z Wolfsburga chce oferować mobilne stacje ładowania, które mogą kojarzyć się z dużymi powerbankami. Każda stacja ma oferować moc na poziomie 100 kW i jej akumulatory mają pozwolić na naładowanie do 15 samochodów elektrycznych (oczywiście, wartość została określona do przyszłych pojazdów Volkswagen ID).
Dzięki funkcji szybkiego ładowania, średni czas potrzebny na uzupełnienie energii może wynosić tylko 17 minut. Dodatkowo możliwe będzie ładowanie do czterech samochodów jednocześnie. Oczywiście, stacja będzie mogła również posłużyć do uzupełniania energii w innych pojazdach, jak rowery czy skutery elektryczne.
Mobilne stacje Volkswagena będą mogły zostać rozmieszczone np. na parkingu, tak by w razie potrzeby utworzyć strefę ładowania dla pojazdów elektrycznych. Warto zaznaczyć, że stacja będzie mogła pracować ciągle – może zostać podłączona do źródła zasilania, uzupełniając listę stałych punktów ładowania.
Pierwsze mobilne stacje ładowania mają pojawić się już w pierwszej połowie 2019 roku. Program pilotażowy rozpocznie się w Wolfsburgu, rodzinnym mieście Volkswagena. Jeśli testy zostaną zakończone sukcesem, to w 2020 roku stacje zawitają także do innych miast.
Nie poznaliśmy planów Volkswagen związanych z Polską. Jednak, wraz ze wzrostem popularności aut elektrycznych, mobilne stacje mogą zawitać także do większych polskich miast. Zanim to jednak nastąpi, to warto dodać, że Elon Musk obiecał pokryć większość Europy szybkimi ładowarkami Supercharger. Mają one zostać wybudowane od Irlandii do Kijowa.