W Mysłowicach pojemniki na śmieci będą podpięte do internetu

Nokia przyszłość widzi w Internecie Rzeczy, który będzie działał w skali całych miast. Nie jest to jednak odległa wizja. Orange poinformował, że w jednym z polskich miast pojemniki na śmieci zostaną podłączone do internetu.

Użyte urządzenia pozwolą na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady. depositphotos
Użyte urządzenia pozwolą na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady. depositphotos

25.09.2018 | aktual.: 25.09.2018 17:26

Śmieci nie tylko negatywnie wpływają na środowisko, ale także kosztują miasto duże sumy pieniędzy. Oszczędności zaczęto więc szukać w rozwiązaniach mających uczynić miasta bardziej inteligentnymi. W Mysłowicach do internetu zostaną więc podłączone pojemniki na śmieci. Umożliwi to zoptymalizowanie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów miasta. Celem jest poprawienie funkcjonowania całego systemu i zwiększenie jego wydajności.

To pierwsze wykorzystanie technologii CAT-M1 na potrzeby budowy Internetu Rzeczy w usługach komunalnych w Polsce. Porozumienie w tej sprawie właśnie podpisały Urząd Miasta Mysłowice i Orange Polska. Użyte urządzenia pozwolą na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady usytuowanych w różnych lokalizacjach. Dane będą zbierane na bieżąco i przekazywane z wykorzystaniem sieci komórkowej.

źródło: Orange
źródło: Orange

Wspomniana technologia CAT-M1 działa w oparciu o sieć mobilną 4G Orange Polska. Pozwala ona na przesyłanie danych między urządzeniami – czujnikami, serwerami i systemami. Zapewnia także niskie zużycie energii, co jest szczególnie ważne, gdy urządzenia pobierają energię z akumulatorów. Technologia pozwala także dotrzeć z zasięgiem do miejsc takich jak piwnice czy garaże podziemne.

Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska, wyjaśnia, że inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno się ograniczać jedynie do przekazywania przez kosz informacji – poprzez sieć mobilną – że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość.

Pilotażowy program prowadzony w Mysłowicach to kolejny efekt umowy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Zakłada ona współpracę przy tworzeniu rekomendacji oraz wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)