Ważny komunikat PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów
PKO BP przypomina o dziesięciu podstawowych zasadach, które powinien pamiętać każdy użytkownik internetu - zwłaszcza w obliczu gorącego okresu przedświątecznych zakupów. Komunikat pod hasłem "Zwolnij, by wyprzedzić oszustów" został opublikowany pod koniec listopada.
Bank PKO przypomina swoim klientom, jak bezpiecznie poruszać się po internecie. W praktyce opublikowane porady są jednak uniwersalne i powinien z nich skorzystać każdy - niezależnie od tego, w jakim banku posiada rachunek. Chociaż o bezpieczeństwie trzeba pamiętać na co dzień, moment apelu PKO BP z pewnością nie jest przypadkowy - grudzień to czas zwiększonej liczby zamówień z sieci, w związku z którymi dochodzi do wielu ataków prowadzących nawet do wyłudzenia pieniędzy.
PKO BP apeluje, aby regularnie:
- aktualizować system operacyjny, przeglądarkę i aplikacje,
- sprawdzać adresy WWW i certyfikaty bezpieczeństwa przed logowaniem do bankowości i realizacją płatności,
- używać skomplikowanych haseł, różnych w kolejnych serwisach,
- czytać dokładnie powiadomienia autoryzacyjne do bankowych operacji,
- uważać na rozmowy telefoniczne, w których ktoś podaje się za pracownika banku - w PKO BP można sprawdzić rozmówcę przez aplikację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Równocześnie bankowcy przypominają, że niektóre działania w sieci prowadzą tylko do przykrych konsekwencji. Wobec tego należy pamiętać także, aby:
- nie udostępniać innym swoich danych, w tym loginów, haseł, PESEL-u, danych karty płatniczej lub Blika,
- nie zgadzać się na finalizację internetowych transakcji poza danym serwisem (np. Allegro, OLX czy Vinted), co prowadzi do ominięcia systemu, w ramach którego użytkownicy są chronieni, a transakcja jest autentyczna,
- nie klikać podejrzanych skróconych linków - zwłaszcza w wiadomościach SMS, ale nawet od znajomych (ktoś może się pod nich podszywać),
- nie logować się do banku korzystając z publicznego Wi-Fi,
- nie podłączać do komputera zewnętrznych pamięci USB, nie mając pewności, że są bezpiecznymi nośnikami.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl