Weź pigułkę! Aplikacje dla biorących leki
Hipokrates mówił swoim uczniom, by uważali na pacjentów, którzy często kłamią, że przyjmują zalecone im leki. Różne źródła podają, że w Polsce tylko 65% chorych przyjmuje leki regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. To oczywiście prowadzi do różnych problemów, od uszczerbku na zdrowiu, po straty finansowe.
12.01.2016 16:43
Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn, od zbyt wysokich cen wielu preparatów, po zwykłe „ja wiem lepiej”. Jeśli powodem jest nieuwaga lub brak systematyczności, można problem rozwiązać z pomocą jednej z opisanych poniżej aplikacji.
Moje Leczenie
Moje Leczenie to aplikacja, która pozwala prowadzić dziennik leczenia na smartfonie, a także przypominać o przyjmowaniu leków. Co ciekawe, pozwala także śledzić przyjmowanie leków przez inne osoby, dzięki czemu można lepiej zadbać o członków rodziny. Przy tym Moje Leczenie nie wymaga logowania i podawania żadnych danych personalnych.
W dzienniczku można wybrać lek z listy i ustalić początek i koniec kuracji, a także dawkowanie. Dni, kiedy należy przyjąć lek, zostaną pokazane w kalendarzu. Można także obejrzeć statystyki przyjmowania leków. Po dodaniu leku do dziennika można go „udostępnić”, czyli podać kod dostępu do obserwacji komuś innemu, kto po wpisaniu go w aplikacji będzie mógł śledzić, czy jest przyjmowany regularnie (wymaga to oczywiście połączenia z Internetem na obu urządzeniach). Choć aplikacja ostatni raz była aktualizowana w 2014 roku, wciąż działa bez zarzutu i prezentuje się całkiem nieźle.
Pills Reminder (Weź tabletkę)
Weź tabletkę to bardzo prosta aplikacja, po prostu przypominająca o braniu leków. Wystarczy dodać do niej leki i powtórzenia, by uruchamiała alarmy, korzystając z ustawień systemu. Można w niej ustawić dowolną liczbę pozycji, można też dokładniej opisać preparaty. Wyraźny tekst i prosty interfejs powinny spełnić oczekiwania osób o słabszym wzroku.
Darmowa wersja aplikacji wyświetla reklamy. By się ich pozbyć, można kupić płatną aplikację za niecałe 3 złote.
Pobierz: Android
Organizator Zdrowia
Organizator Zdrowia pozwala prowadzić prosty dziennik przyjmowanych leków. Aplikacja ma sporo ustawień. Można wybrać schemat przyjmowania leków (co kilka godzin, antykoncepcyjny, długookresowy, regularny), dźwięk powiadomienia dla każdego leku, włączyć wibracje i tym podobne.
Alarm prezentowany jest w postaci „okienka”, które pozwala oznaczyć wzięcie tabletki, pominięcie jej oraz opóźnienie (drzemkę). Niektóre z ustawień, a także zmiana wyglądu przypomnienia, wymagają kupienia wersji PRO.
Interfejs aplikacji jest prosty i czytelny. Powinny poradzić sobie z nim także osoby o słabszym wzroku.
Pobierz: Android
Lady Pill Reminder
Lady Pill Reminder to bardzo prosta i estetyczna aplikacja, przypominająca paniom o przyjmowaniu leków antykoncepcyjnych lub innych leków hormonalnych. W aplikacji wystarczy określić typ przyjmowanych leków (21+7, 28, 24+4, 84+7 i tym podobne schematy) oraz dogodną porę dnia. W ustawieniach aplikacji można także dostosować powiadomienia i zmienić kolor przewodni aplikacji. Stan listka z pigułkami prezentowany jest na wizualizacji.
Aplikacja jest darmowa i wyświetla reklamy. Można się ich pozbyć kupując płatną wersję. Dodatkowo otrzymamy także dwa widżety na ekran domowy.
Pobierz: Android
Skutki uboczne i interakcje
Oczywiście leki to nie tylko korzyści. Wprowadzanie do organizmu różnych substancji może powodować całą gamę efektów ubocznych. Wiele z nich zostało opisanych w ulotkach, wraz z adnotacją o prawdopodobieństwie wystąpienia i innych lekach, na które warto uważać. Jeśli jednak napotkamy bardzo nietypowe efekty uboczne, warto je zgłosić do odpowiedniego urzędu.
Mobit Skaner
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przyjmuje zgłoszenia przesłane pocztą, faksem, mailem, przez ePUAP, a od niedawna także z pomocą aplikacji Mobit Skaner. Po zeskanowaniu kodu kreskowego z opakowania leku możemy skorzystać z wypełnionego formularza, dodać informacje o sobie i skutkach ubocznych i wysłać te informacje bezpośrednio do URPLWMiPB.
Poza tym aplikacja może pobrać dane o leku, podmiocie odpowiedzialnym, a nawet wyszukać zamienniki. Skaner przyda się nie tylko przy kontroli leków – warto zabrać go ze sobą także do sklepu spożywczego.
Pobierz: Android
DrWidget Interakcje i DrWidget Baza Leków
Aplikacja DrWidget Interakcje, przygotowana przez firmę Polpharma, zawiera ponad 35 tysięcy opisów interakcji między lekami, lekami i pewnymi grupami pokarmów, używkami i czynnikami zewnętrznymi. Aplikacja pozwala sprawdzić połączenie nawet 10 leków przyjmowanych jednocześnie i podaje prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych i nieprzyjemnych zjawisk.
W aplikacji znajdziemy także serię specjalnych ostrzeżeń, kierowanych do osób prowadzących pojazdy czy kobiet w ciąży. Znajdują się tu także środki odurzające i psychotropowe z wykazów I-N, II-P, III-P i IV-P, czyli substancje uzależniające bądź o dużym potencjale nadużywania, ale stosowane w leczeniu, w celach naukowych i przemysłowych.
Aplikacja DrWidget Baza Leków jest do niej bardzo podobna, ale służy przede wszystkim do zdobywania informacji o konkretnych produktach. Znajdziemy tu opisy 15 tysięcy leków, suplementów diety i kosmetyków, zawierające dane o zastosowaniu, dawkach, przeciwwskazaniach, ostrzeżenia dla kobiet w ciąży i kierowców, komunikaty Głównego Inspektora Farmaceutycznego i wiele innych przydatnych informacji.
Pobierz: DrWidget Interakcje (Android) i DrWidget Baza Leków (Android)
DrinkSafe by dr Poket i DriveSafe by dr Poket
Te dwie aplikacje służą do sprawdzania, czy lek jest bezpieczny dla kierowców i czy można sięgnąć po alkohol podczas przyjmowania go. Aplikacje powstały na Politechnice Gdańskiej i zyskały uznanie dzięki przydatności i prostocie.
Lek można wybrać z listy w każdej z aplikacji albo można po prostu zeskanować kod kreskowy z opakowania. Listy i dane o lekach dostarczane są przez Pharmindex.
Pobierz: DriveSafe by dr Poket: Android, iOS, Windows Phone DrinkSafe by dr Poket: Android, iOS, Windows PhoneOpisy Leków i Koszt TerapiiOpisy Leków i Koszt Terapii to aplikacje przygotowane dla przyjmujących leki, dzięki którym można dowiedzieć się więcej na temat różnych preparatów, a także znaleźć tańsze zamienniki i obliczyć całkowity koszt kuracji. W pierwszej z wymienionych aplikacji umieszczona została kompleksowa baza produktów i informacji, jak wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne i tym podobne. Podobnie jak w przypadku opisanych powyżej aplikacji DrWidget, tu również informacje zapisywane są na urządzeniu i można z nich korzystać bez połączenia z Internetem. Wiele z informacji, które zawarte są w aplikacji, znajdziemy także w ulotce leku, ale przeglądanie ich na telefonie jest nieco wygodniejsze. Często przyjmowane leki można dodać do ulubionych i mieć informacje o nich zawsze pod ręką.
Aplikacja Koszt Terapii pozwala obliczyć, ile będzie kosztować wykupienie odpowiedniej ilości leków oraz pokaże zamienniki preparatów wraz z cenami (według dziennego kosztu terapii, DKT). Baza aplikacji zawiera ponad 17 tysięcy produktów leczniczych zarejestrowanych w Polsce. Każdy z leków posiada opis zawierający informacje o substancji czynnej, dawce, postaci, dawkowaniu i odpłatności.
Wyszukiwanie leków może odbywać się na dwa sposoby – przez wpisanie nazwy w polu lub przez skanowanie kodu kreskowego z opakowania.
Pobierz: Opisy Leków (Android), Koszt Terapii (Android)
PillBox z Politechniki Gdańskiej
Twórcy aplikacji DriveSafe i DriveSafe mają w zanadrzu jeszcze jeden bardzo ciekawy projekt. Chcą połączyć klasyczne pudełko na leki z platformą elektroniczną i aplikacjami mobilnymi. Efektem będzie PillBox – elektroniczny dozownik, który będzie wydawał odpowiednie leki o odpowiedniej porze i przypomni o tym, że trzeba je przyjąć.
PillBox - Smart Home Meds Assistant For Aging Societies
Informacje o przyjętych lekach będą widoczne także dla innych, dzięki czemu członkowie rodziny i lekarze będą mogli monitorować, czy osoba chora przyjmuje leki. Ponadto sprytne pudełko poinformuje, czy leki się kończą i zanotuje, gdy zostaną uzupełnione.
PillBox można zamówić w przedsprzedaży za 499 dolarów. Przy składaniu zamówienia można wybrać liczbę modułów, dzięki czemu z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina. Ci, którzy wsparli projekt na Kickstarterze, otrzymają swoje urządzenia latem. Obecnie trwają testy w polskich klinikach i domach opieki.
PillPack z dostawą do domu (Massachusetts)
Tymczasem w stanie Massachusetts działa już system dystrybucji leków PillPack, który amerykańskie media porównują do Netflixa wśród aptek. Pacjenci mogą udać się do apteki z receptami i zaleceniami, by zamówić swoje lekarstwa. Otrzymają je w postaci taśmy z „kieszonkami” na każdy dzień.
Introducing PillPack
Listę leków, czas przyjmowania i dawki można kontrolować w systemie elektronicznym, z pomocą konta pacjenta. Informacje i powiadomienia są dostępne także w aplikacji mobilnej. Gdy taśma się kończy, aptekarze skontaktują się z lekarzem prowadzącym i przygotują kolejną paczkę. Lecząca się osoba praktycznie niczym nie musi się zajmować – może spokojnie wracać do zdrowia.