Wiadomość RCS z numeru +91. Komunikat nie jest prawdziwy

Wiadomość o paczce to typowy widok przed świętami. O ile część SMS-ów o takiej tematyce może być prawdziwa, to wiadomości sugerujące niekompletny adres czy konieczność opłacenia cła to próby oszustwa. Analogiczny komunikat SMS lub RCS może zostać wysłany z numeru z kierunkowym +91.

Uwaga na wiadomości z kierunkowego +91
Uwaga na wiadomości z kierunkowego +91
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

17.12.2023 14:43

Do naszej redakcji dotarło kolejne zgłoszenie oszustwa związanego z tematem przedświątecznych dostaw przesyłek. Ktoś podszywa się pod Pocztę Polską i sugeruje, że paczka nie może zostać dostarczona przez problem z adresem. To analogiczny schemat do tego sprzed ponad miesiąca, kiedy podobne wiadomości SMS docierały do użytkowników z zagranicznych numerów +44 i +66. Nasz czytelnik dostał komunikat RCS z numeru +918072153561.

Ten numer to tylko przykład, bowiem można spodziewać się, że analogiczne wiadomości są rozsyłane z wielu numerów jednocześnie - warto jednak odnotować, że te zaczynające się od +91 również są wykorzystywane przez oszustów.

Fałszywy komunikat RCS, który dotarł do Czytelnika
Fałszywy komunikat RCS, który dotarł do Czytelnika© dobreprogramy

Atakujący jak zwykle liczą na roztargnienie odbiorcy i machinalne kliknięcie załączonego linku, który prowadzi do spreparowanej strony. W ten sposób wyłudzane są dane logowania do bankowości internetowej lub dane karty płatniczej. To otwarta droga do próby kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zwykle w takich przypadkach apelujemy o ostrożność i traktowanie podobnych komunikatów z dystansem. Oszuści liczą na rozkojarzenie odbiorcy, który automatycznie uzna, że wiadomość jest prawdziwa i niezbędne jest działanie, by otrzymać na czas paczkę - w założeniu ze świątecznym prezentem.

Adres, do którego prowadzi link z wiadomości jest niebezpieczny
Adres, do którego prowadzi link z wiadomości jest niebezpieczny© dobreprogramy

Chociaż ten schemat oszustwa znany jest od dawna i funkcjonuje przez cały rok, atakujący nasilają swoje działania właśnie w grudniu, gdy grono potencjalnych ofiar naturalnie się zwiększa.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)