Wielkoformatowe monitory NVIDIA Big Format Gaming Display będą opóźnione i piekielnie drogie

W styczniu bieżącego roku, jeszcze przed premierą pierwszych monitorów G-SYNC HDR, NVIDIA prezentowała tak zwane Big Format Gaming Display (akronim: BFGD), czyli wielkoformatowe ekrany dla graczy, o przekątnej 65'' i rozdzielczości 4K, również z podbitym odświeżaniem i obsługą HDR. Teraz, dzięki wciąż trwającym targom Gamescom, poznajemy kolejne szczegóły na temat tego projektu. Niestety napływające informacje nie napawają optymizmem.

Wielkoformatowe monitory NVIDIA Big Format Gaming Display będą opóźnione i piekielnie drogie
Piotr Urbaniak

Przypomnę, BFGD to projekt przełożenia monitorów G-SYNC HDR, takich jak ASUS ROG Swift PG27UQ i Acer Predator X27, na większe formaty, równe współczesnym telewizorom. Przy czym poza rozdzielczością 4K, odświeżaniem 120 Hz i wsparciem dla HDR przy jasności 1000 nitów, NVIDIA zamierza wymagać też wbudowania w finalne urządzenie konsolki Shield TV, tak, aby stworzyć coś na wzór salonowego systemu rozrywki, który mógłby rywalizować z konwencjonalnymi Smart TV.

Schemat budowy ekranu BFGD. Źródło: NVIDIA
Schemat budowy ekranu BFGD. Źródło: NVIDIA

Trzeba przyznać, że pomysł ten przedstawiał się bardzo interesująco, a na pewno atrakcyjniej od forsowanych ostatnio wyświetlaczy 4K HDR w formacie 27''.

Okazuje się jednak, że po drodze napotkano pewne problemy, związane z jego realizacją. Jak się okazuje, karty graficzne GeForce z rodziny Turing nie zaoferują HDMI 2.1, lecz w dalszym ciągu HDMI 2.0, które z sygnałem o szerokim zakresie dynamiki, przy rozdzielczości 4K, radzi sobie najwyżej w 60 Hz, i to kosztem stratnej kompresji chrominancji. Pozostaje więc przywiązanie do złącza DisplayPort 1.4, które na rynku konsumenckim właściwie nie jest wykorzystywane poza komputerami. To zaś przeczy idei BFGD, w których upatrywano telewizory przyszłości.

HP Omen X 65. Źródło: TechPowerUp
HP Omen X 65. Źródło: TechPowerUp

Mimo to BFGD ponoć pojawią się na rynku, ale dopiero w pierwszym kwartale 2019 roku. Tak przynajmniej zadeklarowali przedstawiciele HP, jednej z firm zainteresowanych wydaniem sprzętu tego typu, szturmowani pytaniami przez dziennikarzy holenderskiego Hardware.info. Niemniej wszystkich zainteresowanych czeka niemiła niespodzianka: producent jasno sugeruje cenę na poziomie 4 - 5 tys. euro, skłaniając się raczej ku górnej granicy przedziału. Za takie pieniądze można spokojnie nabyć topowy Smart TV z matrycą OLED. Trudno w takim wypadku spodziewać się nadzwyczajnej popularności rozwiązania NVIDII.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)