Windows 10 IoT będzie bezpieczny dzięki Secure Boot i BitLockerowi

Microsoft bardzo poważnie podchodzi do systemu Windows 10, który stał się w ostatnim czasie głównym produktem tej korporacji – firma rozwija go więc nie tylko w wersji dla komputerów, ale również mobilnej i specjalnej edycji dla urządzeń Internetu Rzeczy. W tym ostatnim przypadku poczyniono znaczne zmiany, mające uczynić platformę bezpieczniejszą.

Windows 10 IoT będzie bezpieczny dzięki Secure Boot i BitLockerowi
Redakcja

Wersja Windows 10 IoT Core zdecydowanie nie jest czymś, po co sięgnie każdy z użytkowników. Ta mocno okrojona edycja została przygotowana z myślą o architekturach x86 i ARMv7, przeznaczona jest natomiast dla niewielkich komputerów takich jak Raspberry Pi 2. Podobnie jak i inne wersje, także i ta jest usługą i jej rozwój jest ciągły: korporacja wdraża zarówno swoje pomysły, jak i te zgłoszone przez użytkowników. W efekcie w ostatnim czasie zapewniono wsparcie dla modulacji szerokości impulsów (PWM), przetworników analogowo-cyfrowych. Poprawiono także działanie sterownika USB i naprawiono zgłaszane błędy.

Microsoft IoT Pack z Raspberry Pi 2
Microsoft IoT Pack z Raspberry Pi 2

W swojej oficjalnej notce Steve Teixeira z Microsoftu zaznaczył, że firma chce dostarczyć platformę nie tylko wysoce konfigurowalną, ale i bezpieczną. Właśnie dlatego już niebawem Windows 10 dla Internetu Rzeczy zostanie wyposażony w Secure Boot i szyfrowanie za pomocą mechanizmu BitLocker. Pierwsza z funkcji zadebiutowała wraz z UEFI 2.2 i pozwala na zabezpieczenie procesu uruchamiania przed załadowaniem niepodpisanych sterowników lub niebezpiecznych bootloaderów. Mechanizm dopuszcza uruchamianie tylko tych składników, które podpisano specjalnym kluczem platformy. Rozwiązanie ma sens, jest w stanie znacznie poprawić bezpieczeństwo, o ile implementacja UEFI w odpowiedni sposób ogranicza dostęp do skryptów uruchomieniowych. Niestety nie zawsze tak jest.

BitLockera znamy natomiast od dawna, choć w Windows 8 został on nieco zmodyfikowany. To funkcja pozwalająca na zaszyfrowanie całego urządzenia, która domyślnie wykorzystuje algorytm AES w trybie CBC i klucze o długości 128 lub 256 bitów (w zależności, od ustawień). Jeżeli użytkownik ufa temu rozwiązaniu, będzie mógł je wykorzystać do zabezpieczenia danych obsługiwanych przez Windows 10 IoT. Firma poinformowała także o wydaniu nowego zestawu Starter Kit służącego do rozpoczęcia zabawy z elektroniką, Internetem Rzeczy i Raspberry Pi 2. Zawiera on kompatybilne z systemem elementy, kartę SD z Windows 10 i odpowiednie zestawy instruktażowe.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)