Windows 10: lipcowe poprawki dostępne. Kilku błędów nie udało się uniknąć
Microsoft udostępnił lipcowe aktualizacje Windows 10, które wydawane są w pierwszej połowie każdego miesiąca, w tak zwany Patch Tuesday. W przypadku majowej aktualizacji Windows 10 chodzi o pakiet poprawek KB4507453, który zmienia numer kompilacji na Build 18362.239. Jak zwykle, nie zabrakło tu poprawek drobnych błędów i łatek dotyczących bezpieczeństwa. Niestety, wciąż znane są także pewne usterki, nad którymi Microsoft jeszcze pracuje.
11.07.2019 12:11
Pozytywne zmiany w tej aktualizacji to przede wszystkim rozwiązanie błędów związanych z działaniem BitLockera. Wyeliminowano tu problem nieuzasadnionego przechodzenia do trybu odzyskiwania danych. Ponadto usunięto kilka problemów związanych z Mixed Reality – z Windowsa zniknął błąd skutkujący pochyleniem świata widocznego w goglach oraz inne problemy z wyświetlaniem, które dotyczyły gogli WMR oraz treści Steam VR.
Poprawki bezpieczeństwa jak zwykle dotyczą szeregu systemowych aplikacji i komponentów, w tym jądra systemu, wirtualizacji, frameworków oraz przeglądarek Internet Explorer oraz Microsoft Edge. Pakiet poprawek w większości przypadków zainstaluje się automatycznie przy okazji ponownego uruchomienia komputera (po pobraniu aktualizacji za pośrednictwem Windows Update), ale jest także dostępny za pośrednictwem katalogu aktualizacji.
Niestety, poprawki nie rozwiązują wszystkich znanych błędów w Windows 10. Po instalacji użytkownicy mogą na przykład trafić na błąd oznaczony kodem 0x80070002, który dotyczy piaskownicy i uniemożliwi jej uruchomienie. Usterka może wystąpić u osób, w których systemach zmieniono język podczas instalacji aktualizacji systemu. Prace nad rozwiązaniem już trwają, ale na razie nie jest ono dostępne.
Ponadto użytkownicy Windowsa mogą mieć także problem z działaniem Menedżera połączeń Pulpitu Zdalnego, czytnikiem ekranowym Window-Eyes umożliwiającym obsługę osobom niewidomym oraz uruchamianiem urządzeń korzystających z PXE. O szczegółach można przeczytać na stronie Microsoftu.