Windows 10 z gestami na touchpadzie – kompilacja 14946 sprawi, że poczujemy się jak na Maku

Poprzednia kompilacja Windowsa 10, ta oznaczona numerem14942, wzbudziła spore zainteresowanie, przynosząc tak istotnezmiany jak możliwość ukrycia listy aplikacji w Menu Start irozdzielenie procesu svchost.exe – kosztem większego zużyciapamięci dostajemy większą stabilność i transparentnośćdziałania systemu. Nowa kompilacja, 14946, która właśnie pojawiłasię w szybkim pierścieniu (Fast Ring) aktualizacji, już taka niesamowita niejest, ale przynosi zmiany, które powinny bardzo spodobać sięużytkownikom laptopów.

Windows 10 z gestami na touchpadzie – kompilacja 14946 sprawi, że poczujemy się jak na Maku

Już w poprzednich kompilacjach znacznie usprawniono wykrywaniegestów i dotknięć na touchpadach (czy też jak to jest wnomenklaturze Microsoftu, płytkach dotykowych)oraz ograniczenie efektów niezamierzonych ruchów. Teraz jednak wustawieniach systemowych znajdziemy sekcję, pozwalającąspersonalizować gesty, tak by system obsługiwał ruchy trzema iczterema palcami, jak na Makach. Można tak uaktywnić widokwielozadaniowości, pokazanie pulpitu i przełączanie międzyaplikacjami.

Obraz

Rozbudowane zostały też ustawienia Wi-Fi – pojawiła sięopcja pozwalająca na określenie czasu ponownego włączenia siecipo jej wyłączeniu. Domyślnie jest to sterowane ręcznie, ale możnadla określonych sieci wywołać to po godzinie, czterech godzinach icałym dniu. Nie do końca jesteśmy pewni zastosowania tej funkcji,ale cóż, lepiej więcej automatyzacji procesów niż mniej.

Ustawienia gładzika w macOS-ie jakieś takie bardziej przyjazne
Ustawienia gładzika w macOS-ie jakieś takie bardziej przyjazne

Poprawiono też w tym wydaniu sporo drobiazgów. Edge nie będziesię już zawieszać przy starcie lub przy otwieraniu nowych kart,Explorer.exe nie zawiesi się przy otwieraniu dużych filmów .mov,wyświetlane ustawienia jasności będą zgodne z rzeczywistymustawieniem jasności. Przewijanie dotykiem zachowuje się lepiej waplikacjach Windows 10, logowanie się do gier przez Xbox Livepowinno działać niezawodnie, a ikonka sieciowa w pasku zadań niebędzie już wyświetlała na sobie czerwonego X mimo aktywnegopołączenia internetowego. Rozwiązano też problem znikaniadodatkowych komponentów systemowych, takich jak powłoka Bash, pouaktualnieniach wersji dostarczanych w kanale dla Insiderów.

Microsoft zaleca, by przed zainstalowaniem tej nowej wersjiwyłączyć oprogramowanie antywirusowe, może ono bowiem zablokowaćproces instalacji. Ostrzega się też, że nowa wersja możeuniemożliwić uruchomienie dużych gier pobranych z Windows Store.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (105)