Windows 9 ułatwi aktywację systemu, będzie lepiej zabezpieczony przed piratami
Już za kilka dni zobaczymy wersję testową najnowszego systemu od Microsoftu, Windows 9. Wprowadza on wiele zmian i wiele wskazuje na to, że może być systemem przełomowym od strony technicznej, podobnie jak Windows 8 był przełomowy od strony wizualnej za sprawą wprowadzenia interfejsu Modern. Nie tylko to się jednak zmieni. Kolejne informacje jakie wyciekły do sieci zdradzają, że aktywacja systemu stanie się łatwiejsza, a same jej warunki korzystniejsze dla użytkowników. Wzmocnione zostaną za to zabezpieczenia antypirackie.
Informacje w sieci opublikował rosyjski użytkownik WZor, który już wielokrotnie odpowiadał za przecieki. Według niego, sporo osób jest już w posiadaniu wydania testowego systemu i materiałów jakie go dotyczą, ale nie mogą ich publikować przed 30 września, oficjalną prezentacją Microsoftu. Istotną kwestią jest aktywacja systemu. Według przecieków, Windows 9 będziemy mogli aktywować na tym samym sprzęcie dowolną, nieograniczoną ilość razy. Ma to ułatwić życie użytkownikom, a także ściągnąć z ich barków konieczność przechodzenia przez żmudny proces aktywacji telefonicznej, gdy limit aktywacji online zostanie wyczerpany. Zwiększany zostanie również limit reaktywacji, a więc łatwiejsze stanie się przenoszenie systemu z jednego komputera na drugi. Obecnie operację taką możemy przeprowadzić trzykrotnie, później klucz wymaga odnowienia i kontaktu telefonicznego z obsługą.
Wiadomo ponadto, że Microsoft zamierza wypuścić system zarówno w wersji Enterprise (na licencji grupowej VLK tj. pozwalającej na wielokrotną instalację na tym samym kluczu), jak i detaliczny Windows 9 Pro w wersji OEM dla tabletów i komputerów stacjonarnych. Wersje poglądowe typu OEM będą jednak dostępne tylko dla największych partnerów firmy. Niestety, jak do tej pory nie jest do końca jasne, jak będzie przeprowadzana aktualizacja systemu. Nie wiadomo, czy możliwe będzie zaktualizowanie Windows 8/8.1 do najnowszej wersji systemu, nie mówiąc już zupełnie o starszej, ale zdecydowanie najpopularniejszej „Siódemce”. Ewentualny brak takiej aktualizacji wydaje się jednak strzałem w stopę korporacji, tym bardziej, że wcześniejsze doniesienia brały pod uwagę nawet niemal darmową aktualizację z poziomu Windows 8. Możliwe więc, że po prostu jak na razie nie zostały w pełni zaimplementowane odpowiednie mechanizmy.
Microsoft postanowił ponadto znacznie wzmocnić ochronę swojego systemu przed piractwem komputerowym i osobami, które tworzą oprogramowanie pozwalające na obejście aktywacji i automatycznego blokowania systemu. Wszystko to pomimo coraz cieplejszego stosunku do użytkowników i ich potrzeb, działaniu temu nie można się jednak dziwić – tutaj chodzi o pieniądze, a każda piracka wersja to strata dla producenta. Szczegóły nie są znane, wiadomo jedynie, że w systemie wdrożono zupełnie nowy mechanizm. Czy będzie on odporny na ataki? Doświadczenie pokazuje, że jest to co najwyżej kwestia czasu. Każda z kolejnych wersji Windows miała radzić sobie z piratami coraz lepiej, każda z nich była również stosunkowo szybko pokonywana. Można sądzić, że w tym przypadku nie będzie odstępstw od reguły. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oferta Microsoftu będzie tak atrakcyjna, że „piracenie” systemu nie będzie miało większego sensu.
Na dokładne informacje i potwierdzenia związane z funkcjami wdrożonymi w Windows 9 będziemy musieli poczekać do 30 września. Właśnie tego dnia Microsoft opublikuje wersję Preview dostępną dla każdego zainteresowanego. Wiemy, że nowy system będzie zawierał klasyczne (acz odświeżone) Menu Start, funkcję wirtualnych pulpitów, centrum powiadomień, a także asystenta głosowego Cortana. Reszta doniesień wyciekających z Sieci nie jest potwierdzona.