Styczniowe aktualizacje Windows 10 dostępne – naprawiają kilkadziesiąt luk bezpieczeństwa
Windows 10 jest już gotowy do zainstalowania styczniowych aktualizacji bezpieczeństwa, czyli pierwszego pakietu łatek wydanego w tak zwany Patch Tuesday w tym roku. Aktualizacja dostępna jest za pośrednictwem Windows Update i już teraz trafia do komputerów z różnymi wersjami systemu, w tym do użytkowników październikowej aktualizacji (1809) oraz wcześniejszej – i nadal dużo bardziej popularnej – aktualizacji z kwietnia ubiegłego roku, czyli Windowsa 10 w wersji 1803. Instalacja jest oczywiście zalecana, by zapewnić systemowi więcej bezpieczeństwa, ale w tym przypadku warto zwrócić uwagę na inne błędy, które mogą pojawić się po instalacji.
09.01.2019 | aktual.: 09.01.2019 11:43
Jak zwykle aktualizacje wydane w tym terminie dotyczą bezpieczeństwa, a ich zadaniem jest usunięcie z systemu rozpoznanych w ostatnim czasie luk. W przypadku Windowsa 10 z październikową aktualizacją, paczka oznaczona jest jako KB4480116. Rozwiązuje problemy bezpieczeństwa z izolacją sesji zdalnej obsługi PowerShella oraz wprowadza poprawkę dotyczącą komendy esentutl /p, której użycie podczas obsługi baz danych mogło skutkować otrzymaniem w większości pustej bazy. Dodatkowo paczka składa się również z szeregu poprawek zabezpieczeń dla produktów Microsoftu w systemie Windows, czyli między innymi przeglądarki Edge, Internet Explorer, systemu plików czy narzędzi odpowiadających za obsługę wirtualizacji.
Użytkownicy instalujący opisywane łatki do Windowsa z październikową aktualizacją muszą być świadomi, iż mogą spowodować nimi błędy aplikacji firm trzecich. Programy mogą mieć od tego momentu problem z uwierzytelnianiem hotspotów. Microsoft jest już świadomy tej usterki, a prace nad jej rozwiązaniem trwają. Łatka ma zostać udostępniona pod koniec stycznia.
Aktualizacja Windows 10: więcej bezpieczeństwa kosztem innych usterek
W przypadku Windowsa 10 w wersji 1803, styczniowe łatki zostały oznaczone jako KB4480966. Główne usterki, które zostały rozwiązane są zbieżne z tymi z Windowsa 10 z październikową aktualizacją, ale w tym przypadku warto szczególnie zwrócić uwagę na możliwe błędy po instalacji. Okazuje się bowiem, że jest ich więcej, niż w przypadku nowszego Windowsa w wersji 1809.
Na liście możliwych usterek znalazł się opisany wyżej błąd z uwierzytelnianiem hotspotów, ale co ciekawe w tym przypadku łatki można się spodziewać już w połowie, a nie dopiero pod koniec bieżącego miesiąca. Nie jest to jednak jedyny znany problem.
Jak się okazuje, instalacja łatek może także uniemożliwić przypinanie linków do paska zadań oraz obszaru startowego, a w parze z aktualizacją KB4467682 (która została wydana jeszcze w listopadzie 2018 roku) można napotkać na błąd 2245 (NERR_PasswordTooShort) podczas uruchamiania komponentu cluster service. Ponadto wciąż aktualny jest problem z obsługą SqlConnection. Szczegóły dostępne są na stronie pomocy technicznej Windowsa 10.