Witamy z powrotem w nowych Mapach Google (bo stare zaraz znikną)
Nowe MapyGoogle w desktopowych przeglądarkach po raz pierwszyzobaczyliśmy w kwietniu zeszłego roku – i trzeba przyznać, żenie wywołały one wielkiego entuzjazmu wśród internautów.Zarzucano im powolność, niestabilność i przekombinowany interfejsużytkownika, wymagający od użytkownika większej liczby kliknięćniż poprzedni, by uzyskać ten sam efekt. Wizualnie faktycznie noweMapy wyglądały nieźle, ale czy naprawdę to jest głównym celemusługi kartograficznej, by wyglądała nieźle? Od kwietnia minęłotrochę czasu, Google część zgłaszanych usterek w nowych mapachwyeliminowało, nad innymi zastrzeżeniami przeszło do porządkudziennego, a teraz ogłasza, że już niebawem będą one domyślnymwidokiem aplikacji dla wszystkich.
Dla tych, którzy nowych Map jeszcze nie widzieli, niecowyjaśnień. Całkowicie zmieniono w nich układ ekranu, usuwającwszystkie zbędne elementy, które mogłyby przesłaniać widok mapy,a pomniejszony pasek wyszukiwania przeniesiono w lewy górny róg.Zwiększono rolę powiadomień, za pomocą których przedstawianajest większość informacji. Ułatwiono też oczyszczanie ekranu zwyników wyszukiwania – wystarczy jedno kliknięcie na „x” wpasku, oraz pozyskiwanie informacji o danym obszarze – jednokliknięcie otwiera wszystkie dotyczące go podpowiedzi.
[yt=http://www.youtube.com/watch?v=THxJHcR1D2c]
Wszystkie narzędzia Google zgromadzono w jednym miejscu,uproszczono przełączanie między widokami mapy i zdjęćsatelitarnych, co zaś dla wielu będzie szczególnie przydatne,dodano warstwę prezentującą aktualne natężenie ruchu drogowego.Dzięki wykorzystaniu WebGL możliwe stało się oglądanietrójwymiarowych modeli budynków i rzeźby terenu, a pasek zdjęćna dole pozwala oglądać najciekawsze fotografie danych obszarów, zktórych wiele wykonanych jest w formie panoramicznej prezentacji.
Mountain View utrzymuje, że nowe Mapy pozwolą na podejmowaniebardziej przemyślanych decyzji (dzięki wyświetlaniu ocen irecenzji takich obiektów jak bary, restauracje czy sklepy), szybszedocieranie do miejsca przeznaczenia (dzięki wyszukiwaniu najlepszychtras z uwzględnieniem ruchu ulicznego i podglądów Widoku Ulicy)oraz poznawanie świata przez podróże z przysłowiowym palcem namapie (dzięki prezentowaniu pięknych zdjęć wyjątkowych miejsc ianimacji lotów nad górskimi szczytami).
Konserwatyści zapewne nie będą zadowoleni, ale autor tej notki,choć sam nie jest wielkim fanem modernizacji interfejsów za wszelkącenę, musi przyznać, że nowe Mapy podobają mu się bardziej niżstare, a od kwietnia zeszłego roku Google zrobiło sporo dobrego dlaswojej kartograficznej aplikacji. Pozostają oczywiście problemy zWebGL-em, który nie na każdej przeglądarce, nie z każdą kartągraficzną będzie dobrze działał, jednak nawet uruchamiany wówczaswidok uproszczony 2D jest krokiem naprzód w porównaniu dopoprzednich map.
Póki co, w polskiej edycji map wciąż można przełączyć siędo widoku klasycznego – Google nie poinformowało, kiedy zostanieon wyłączony. Gdy tak się już stanie, konserwatystom zostanąMapy Binga,zachowujące wciąż znacznie bardziej tradycyjny interfejs, orazOpenStreetMap,które od uruchomienia nowego interfejsu na bazie biblioteki Leafletwyróżnia się szybkością prezentacji.
Do tej listy wypada też dodać tworzoną przez polską społeczność mapę UMP-pcPL, przygotowywaną przede wszystkim z myślą o użytkownikach urządzeń do nawigacji, ale posiadającą też interfejs WWW.