Wystarczy zrobić zdjęcie. Ta aplikacja ułatwi dorobienie klucza
W serwisie GitHub można znaleźć aplikację KeyDecoder, która umożliwia użycie smartfonu lub tabletu do dekodowania kluczy do zamków mechanicznych w ciągu kilku sekund. Wystarczy wykonać zdjęcie klucza na tle obiektu o wielkości karty płatniczej, a aplikacja zmierzy wszystkie jego parametry potrzebne do wykonania duplikatu.
KeyDecoder jest przeznaczony tylko do legalnego użytku – zaznacza twórca aplikacji Maxime Beasse. "Jeśli masz niezgodne z prawem zamiary, nie wolno ci używać tej aplikacji. Nie udzielimy pomocy ani wsparcia żadnemu użytkownikowi, który naszym zdaniem chce popełnić przestępstwo lub zbrodnię" – podkreślono w opisie.
KeyDecoder można pobrać na urządzenia z systemem Android ze sklepu Google Play. System iOS nie jest obecnie obsługiwany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KeyDecoder ułatwi dorobienie klucza
Do dekodowania klucza mechanicznego, oprócz smartfonu z systemem Android, potrzebna jest karta w rozmiarze ISO (85,60 na 53,98 mm), a klucz musi być zdjęty z breloka. Po umieszczeniu klucza w centrum karty należy postępować zgodnie ze wskazówkami w aplikacji. Zielone linie wskazują, jak przyciąć zdjęcie, aby zachowań na nim jedynie kartę i klucz.
W kolejnym kroku należy wyrównać czerwoną linię tak, aby pasowała do tylnej części klucza. Z kolei niebieska linia powinna znajdować się prostopadle do czerwonej i przylegać do nasady klucza. Ostatnim krokiem jest umieszczenie białych plusów w środku każdego nacięcia klucza. Po wykonaniu wszystkich czynność można zatwierdzić i pobrać swój projekt.
Rozkodowane dane mogą być następnie wykorzystane z pomocą ślusarza do uzyskania duplikatu sfotografowanego klucza. Warto jednak zauważyć, że aplikacja nie sprawdzi się w przypadku bardziej skomplikowanych kluczy nawiercanych.
KeyDecoder budzi obawy użytkowników
Twórca KeyDecoder zapewnia, że nie gromadzi zdjęć kluczy ani żadnych zdekodowanych danych. "Wszystko, co użytkownik robi z aplikacją, odbywa się lokalnie na jego telefonie. Jako użytkownik, jesteś odpowiedzialny za upewnienie się, że nikt inny nie ma dostępu do twoich zdjęć i rozkodowanych danych" – podkreśla Beasse.
Oczywiście i tak wśród internautów, którzy zainteresowali się aplikacją, pojawiają się obawy. W końcu użytkownicy mogą jedynie polegać na zapewnieniach twórcy. Istnieje też ryzyko wykorzystania KeyDecoder przez złodziei, dlatego pod żadnym pozorem nie należy przechowywać zdjęć kluczy w pamięci niezabezpieczonego urządzenia.
Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl