YouTube znów znika z Windows Phone. Google i Microsoft wkraczają na wojenną ścieżkę

Niedługo trwało zawieszenie broni między Microsoftem a Google. Dwa dni po tym, jak gigant z Redmond udostępnił odświeżoną aplikację YouTube dla Windows Phone (poprzednią wycofano w maju z powodu naruszania kilku postanowień regulaminu), została ona ponownie zablokowana. Oba koncerny spierają się, po czyjej stronie leży wina, jednak najbardziej poszkodowani są sami użytkownicy, których wściekłość narasta z każdą minutą sporu.

YouTube znów znika z Windows Phone. Google i Microsoft wkraczają na wojenną ścieżkę
Marcin Paterek

Wystąpił jakiś błąd, ale nie wiadomo, jaki — ten lakoniczny komunikat od wczoraj pojawia się przy każdej próbie uruchomienia aplikacji lub wybrania jakiejkolwiek opcji w menu. Winnego sytuacji nie trzeba było długo szukać, bo jeszcze tego samego dnia Google oficjalnie przyznało, że zablokowało ze swojej strony możliwość korzystania z programu. Pracowaliśmy z Microsoftem nad nową wersją aplikacji YouTube dla Windows Phone, opartą na HTML5. Niestety, Microsoft nie przygotował ulepszeń niezbędnych do tego, by zaoferować klientom najwyższej klasy wrażenia z użytkowania. Zamiast tego opublikował program, który nie jest zgodny z regulaminem usługi — ogłosił rzecznik Google. Mętne wytłumaczenie wzbudziło jednak podejrzenia, ponieważ zaraz po wycofaniu pierwszej wersji YouTube dla Windows Phone obie firmy zadeklarowały, że będą współpracować przy tworzeniu nowej, zgodnej z postanowieniami regulaminu aplikacji. W czym więc tkwi problem?

Obraz

Nieco światła na toczący się między gigantami konflikt rzucił David Howard z Microsoftu, który postanowił ujawnić żądania postawione przez Google. Wycofaliśmy naszą aplikację i zgodziliśmy się na współpracę, która miała zaowocować rozwiązaniem problemów. W tym tygodniu, mimo że spełniliśmy wszystkie stawiane nam wymagania, Google zablokowało nowo udostępnioną aplikację — stwierdził. Z nowej wersji, o której mowa, zniknęła możliwość zapisywania plików w pamięci urządzenia, wyświetlania materiałów bez reklam czy omijania blokad regionalnych. Mimo to Google wskazało kilka dalszych powodów, które doprowadziły do zaostrzenia sytuacji.

Najważniejszym punktem, przy którym upiera się Google, jest wspomniane już stworzenie nowej aplikacji przy pomocy HTML5. Howard jednak przekonuje, że eksperci z obu firm jednogłośnie orzekli, że jej przygotowanie byłoby dość skomplikowane i czasochłonne. Dlatego Microsoft podjął decyzję o wypuszczeniu aplikacji takiej, jaką jest na chwilę obecną, by właściciele smartfonów z Windows Phone nie musieli już dłużej czekać i mogli korzystać z serwisu na równi z kolegami używającymi Androida lub iOS. Jednocześnie koncern zadeklarował, że pozostawia otwartą furtkę do przenosin w przyszłości na HTML5. Chcieliśmy długofalowo współpracować z Google przy stworzeniu takiej wersji — zapewnia Howard. Microsoft zdecydował się na tymczasowe rozwiązanie, bo dziwi się roli, jaka przypadła mu w tej tragifarsie. Jak wskazuje, ani aplikacja YouTube dla Androida, ani tym bardziej dla iOS — obie sygnowane przez Google — nie wykorzystują HTML5 i zastanawiające jest, dlaczego akurat wersja dla Windows Phone powinna spełniać ten wymóg.

To jednak nie koniec wątpliwości ze strony Google. Drugim ze wskazanych powodów blokady jest fakt, że aplikacja nie zawsze wyświetla takie reklamy, jakich zażyczyli sobie twórcy danego materiału. Microsoft odbija piłeczkę przekonując, że serwuje reklamy na podstawie takich danych, jakie udało mu się zdobyć. Prosiliśmy Google o dostarczenie nam wszystkich informacji, jakimi dysponują iPhone czy Android, żebyśmy na ich podstawie mogli przygotować identyczny mechanizm wyświetlania spersonalizowanych reklam. Jak dotąd Google nie zrobiło tego — zapewnia Howard. Jego zdaniem rozwiązanie tego problemu może być dość proste, ale potrzeba do tego współpracy obu stron.

Ością w gardle stanęło Google także… autorstwo aplikacji. W sklepie Windows Phone jak byk widnieje zapis „Wydawca: Microsoft Corporation”, co najwyraźniej nie podoba się właścicielowi YouTube. Najzabawniejsze w tej sytuacji jest to, że używamy tego samego podpisu od 2010 roku, a dopiero teraz Google wyraziło swój sprzeciw. I to mimo faktu, że podjęliśmy dodatkowe kroki, by podkreślić, że jesteśmy tylko twórcami aplikacji — argumentuje Howard. Gwoli wyjaśnienia — podjęte kroki, o których mowa, to dodanie do opisu aplikacji zdania: Niniejsza aplikacja do obsługi YouTube oraz jej twórcy nie są związani ani sponsorowani przez YouTube, LLC lub Google, Inc. Wszelkie prawa należą do ich właścicieli.

Ostatnią rzeczą, którą Google wskazało jako przyczynę blokady, są niepełne wrażenia płynące z korzystania z serwisu na Windows Phone. Według Microsoftu nieco dziwne jest, że przez ostatnie trzy lata mniejsze możliwości aplikacji w stosunku do wersji dla Androida czy iOS nie stanowiły problemu, a teraz, gdy rozbudowano ją o wiele dodatkowych funkcji i opinie użytkowników na jej temat zauważalnie się poprawiły, gigant z Mountain View postanowił poruszyć tę kwestię.

Czy zagrywka Google ma sens? A może to tylko wymówki, które mają podkopać rozwój konkurencyjnej platformy? Z perspektywy obserwatora trudno wskazać racjonalny powód, dla którego toczy się ta nieformalna wojna. Dzięki temu, że z YouTube można (było) korzystać z Windows Phone, Google zdobywało kolejnych użytkowników, którym mogło wyświetlać reklamy. Odcinając ich od dostępu do najpopularniejszego w Internecie serwisu z materiałami wideo, koncern nie tylko zrezygnował ze źródła dodatkowego zarobku, ale też — choć brzmi to nieco górnolotnie — z promowanej przy różnych okazjach polityki otwartości. Podobna historia dotyczy zakończenia wsparcia dla protokołu EAS, choć w tym akurat przypadku koncernom udało się dogadać.

Ostatecznie ofiarą tego konfliktu są zwyczajni, szarzy użytkownicy, których narastające między firmami problemy nie powinny obchodzić. Ich jedyną winą jest to, że wybrali ten, a nie inny system operacyjny dla swojego smartfona. Oby to nie była zapowiedź przyszłości, w której będziemy mogli podejmować wybory pod warunkiem, że będą one zgodne z interesem tej czy innej korporacji…

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (70)