Zamień swoje obecne „okienka” w Windows 9. Część czwarta: uwolnij moc kafelków
Premiera pierwszej testowej wersji Windows 9 nastąpi już niebawem. Najnowszy system operacyjny Microsoftu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu jest to najbardziej rozpoznawalny produkt jednej z największych firm na świecie, z którym styczność mają setki milionów osób. Długo jednak nie wiedzieliśmy, jak nowy Windows będzie się prezentował: większość informacji mogliśmy opierać tylko na niepotwierdzonych wiadomościach. Dopiero pierwsze opublikowane zdjęcia, a zaraz po nich również filmy, pokazały jest będą prezentowały się wybrane elementy interfejsu.
Windows 9 miał być odpowiedzią na skargi niezadowolonych użytkowników Ósemki, i patrząc po pierwszych reakcjach większości osób, można stwierdzić, że faktycznie tak jest. Microsoft w końcu zrozumiał, że nie można na laptopach i komputerach stacjonarnych stosować takiego samego interfejsu jak na 8- i 10-calowych tabletach, które stworzone są głównie do obsługi z wykorzystaniem dotykowego wyświetlacza. Jest więc pewne, że w Windows 9 zobaczymy takie elementy jak Menu Start, wirtualne pulpity, centrum powiadomień, a aplikacje Modern będziemy mogli uruchamiać w okienkach.
Wrócmy jednak do Windows 8. Najbardziej znienawidzonym elementem tego systemu było Modern UI, które miało nie tylko zastąpić Menu Start, ale także pulpit i tradycyjne programy. Jednak tak się nie stało, nowe rozwiązanie Microsoftu na urządzeniach pozbawionych dotykowego wyświetlacza było nieintuicyjne, toporne i niewygodne w obsłudze. Większość osób w ogóle z niego nie korzystała, pomijając je od razu po uruchomieniu systemu lub instalując odpowiedni program, który miał zastąpić Menu Start. Firma z Redmond wraz z aktualizacją Update 1 dla Windows 8.1 postanowiła, że użytkownicy laptopów i komputerów stacjonarnych, tuż po uruchomieniu systemu zobaczą pulpit. Mimo to interfejs Modern UI nadal pozostał.
Skoro wciąż musimy się ocierać o kafelki, to może warto dać im szanse? Niestety nie jest to łatwe. Co prawda od premiery Windows 8 nowy interfejs zmienił się (w końcu nie ma się wrażenia, że pracuje się z wersją beta), to nadal jego możliwości są dość skromne. Wykorzystując odpowiednie programy można jednak to zmienić. Kolejną odsłonę naszego cyklu poświęconego przekształcaniu obecnie używanych „okienek” w Windows 9 poświęciliśmy więc narzędziom dla Modern UI. Interfejs ten bowiem w przyszłości nie zniknie, a wręcz przeciwnie, będzie przez Microsoft ulepszany. Nawet zaś i dziś może stać się użytecznym elementem Windows 8, nawet dla komputerów bez dotykowego wyświetlacza. Zapraszamy więc do przeglądu narzędzi, dzięki którymi zyskamy większą władzę nad kafelkami.
ModernMix
Pierwszym programem, który pozwoli zwiększyć komfort korzystania z kafelków jest ModernMix. Dostępny jest on w 30-dniowej wersji trial. Miesiąc powinien w zupełności wystarczyć na sprawdzenie i podjęcie decyzji o kupnie pełnej wersji. Po instalacji i wyborze 30-dniowego okresu testowego, musimy podać nasz adres email. Warto pamiętać, że program nie został spolszczony.
W ModernMix możemy zdecydować czy aplikacje mają być uruchamiane normalnie w trybie pełnoekranowym, czy w okienkach. Dodatkowo możemy ustawić, aby pamiętana była nasza ostatnia decyzja dla poszczególnych aplikacji. Mamy oddzielne ustawienia dla aplikacji Modern uruchamianych z ekranu startowego oraz dla tych przypiętych do paska zadań. Możemy też ustalić w jaki sposób mają być uruchamiane poszczególne aplikacje.
Przełączenie się pomiędzy dwoma trybami w już uruchomionej aplikacji jest banalnie proste, w górnym prawym rogu znajduje się specjalna ikona. Z jej poziomu może też wywołać boczny pasek zaklęć. Twórcy ModernMix zadbali również o wygląd samego programu. Utrzymany w stylu Modern UI interfejs dobrze komponuje się z Windows 8, a dodatkowo jest intuicyjny.
Pin to 8
Kolejnym program na który warto zwrócić uwagę jest Pin to 8. Pozwala on na przypięcie każdego elementu do paska zadań oraz ekranu startowego. Nie wymaga instalacji. Niestety nie został spolszczony. Jednak jest na tyle prosty w obsłudze, że osoba nie znająca języka nie powinna mieć żadnych problemów z jego obsługą.
Teraz oprócz skrótów do najczęściej używanych programów i folderów, na ekranie startowym możemy umieścić kafelek reprezentujący między innymi plik tekstowy, z którego często korzystamy. Obok niego może znaleźć się plik graficzny nad którym właśnie pracujemy lub film, który zamierzamy obejrzeć.
W końcu znika potrzeba przełączenia się do pulpitu, aby otworzyć interesujący nas dokument czy grafikę. Dla wielu takie rozwiązanie może być bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli dokumenty nad którymi często pracują porozrzucane są po różnych folderach na komputerze. Dostępna jest też opcja dodania specjalnej funkcji do menu kontekstowego, która dodaje wybrany, dowolny plik do ekranu startowego. Nie musimy już wtedy korzystać bezpośrednio z programu.
Decor8
Decor8 jest program od twórców opisywanego na początku ModernMix. Tak samo jak on, dostępny jest w 30-dniowej wersji trial. Za późniejsze korzystanie z niego musimy zapłacić. Proces instalacji przebiega identycznie jak w przypadku ModernMix i przed pierwszych uruchomieniem również jesteśmy proszeni o podania naszego adresu email.
Program pozwala dostosować wygląd ekranu startowego. Jako tło możemy ustawić dowolną tapetą z naszego komputera lub jedną z przygotowanych przez twórców. Na tym możliwości tego programu się nie kończą, dostajemy też narzędzia pozwalające edytować wybrany przez nas plik graficzny. Między innymi możemy wybrać poziom rozmycia, kontrastu czy nasycenia kolorów. Możemy też zaznaczyć kilka zdjęć, które będą zmieniały się co określony czas. Decor8 pozwala również ustalić, czy tło na ekranie startowym ma być przesuwane wraz z kafelkami, czy też nie (efekt paralaksy).
Dobrym rozwiązaniem, którego zabrakło w Windows 8, jest możliwość dodania zegarka na ekranie startowym. Program pozwala też na wybór zdjęcia, która ma być wykorzystane na ekranie blokady, ale wato zwrócić uwagę, że taką możliwość oferuje już sam Windows 8.
OblyTile
Wartym uwagi jest również OblyTile. Program ma niecałe 4 MB i nie musimy go instalować. Producent wyposażył go w prosty i intuicyjny interfejs. Pozwala on na tworzenie własnych kafelków reprezentujących wybrane przez nas pliki. Z lewej strony widzimy jak stworzony przez nas kafelek będzie wygląd. W OblyTile możemy ustalić jego nazwę, kolor oraz wybrać obrazek.
Stworzony przez nas kafelek może prowadzić do strony internetowej, folderu lub konkretnego programu. Już przy tworzeniu kafelka możemy ustalić czy do jego uruchomienia będziemy potrzebowali uprawnień administratora, a także możemy zdecydować, czy nazwa ma być ukrywana oraz możemy wybrać kolor tekstu. OblyTile zapamiętuje nasze projekty, które w każdej chwili możemy w łatwy sposób edytować.
Start Screen Unlimited
Ostatnim programem, który może zwiększyć komfort korzystania z ekranu startowego jest Start Screen Unlimited. Wprowadzona on dodatkowy pasek narzędziowy do ekranu startowego. Wśród dostępnych nowych elementów znajdziemy między innymi zegarek z datą, wyszukiwarkę Google, przyciski z szybkim dostępem do wyłączenia, uśpienia i ponownego uruchomienia systemu. Oprócz tego, że możemy decydować, który element ma być wyświetlany, to jeszcze możemy dowolnie ustalić jego położenie. Jeśli chcemy, to przykładowo zegarek możemy umieścić nawet na kafelkach. Możemy też decydować o rozmiarze poszczególnych elementów.
Podstawowa wersja dostępna jest za darmo. Natomiast za bogatszą edycję oferującą trójwymiarowe menu, automatyczne aktualizacje, pomoc techniczną, a także znacznie szybszy dostęp do nowych funkcji, musimy zapłacić. Start Screen Unlimited dodaje elementy, które zwiększają komfort korzystania z Modern UI na urządzeniach pozbawionych dotykowego wyświetlacza, na których korzystanie z gestów nie jest zbyt wygodne.
Podsumowanie – co wybrać?
W przypadku tego zestawienia wybranie najlepszego programu byłoby zadaniem bardzo trudnym. Opisywanie programy, mimo że usprawniają ten aspekt systemu, to robią to w odmienny sposób. Jeśli ktoś chciałby wykorzystać pełen potencjał ekranu startowego w Windows 8, to powinien skorzystać ze wszystkich programów. Natomiast jeśli chcemy tylko przetestować jedną z bardziej oczekiwanych nowości w Windows 9 – uruchamianie aplikacji Modern w okienkach, to powinniśmy zainteresować się ModernMix, który oferuje spore możliwości dostosowania tej funkcji. Osoby, które ekran startowy chciałby wykorzystać jako tablicę z przypiętymi najczęściej używanymi programami, folderami, dokumentami, zdjęciami i innymi plikami powinny zainstalować Pin to 8. Ten program pozwala przypiąć do paska zadań oraz ekranu startowego dowolny plik. Jeśli zależy nam głównie na wyglądzie systemu i nie odpowiada nam umieszczone za kafelkami tło, to dobrym rozwiązaniem powinien okazać się Decor8, który oprócz możliwości wybrania dowolnego zdjęcia lub zdjęć, oferuje też możliwość ich edycji. W programie znajdziemy też kilka tapet przygotowanych już przez twórców. Natomiast jeśli chcielibyśmy stworzyć własny kafelek, który prowadziłby do wybranego przez nas pliku, folderu czy strony internetowej, to warto sprawdzić OblyTile. Osoby chcące zwiększyć funkcjonalność ekranu startowego powinny zainteresować się Start Screen Unlimited. Ten program wprowadza dodatkowy pasek narzędzi, który w dużym stopniu możemy skonfigurować. Przede wszystkim daje on nam szybszy dostęp do wielu funkcji, a także zwiększa komfort korzystania z Modern UI na urządzeniach pozbawionych ekranu dotykowego.
Oczywiście nowy system operacyjny Microsoftu nie przyniesie tylko nowej wersji Modern UI, zmian będzie znacznie więcej. W związku z tym zapraszamy Was do pozostałych poradników, które pozwalają zmienić obecne okienka w Windows 9: dodanie wirtualnych pulpitów i asystenta głosowego oraz przywrócenie Menu Start.