Zarobki polskich programistów stale rosną. Za granicą i tak jest dużo lepiej

Specjaliści IT, w tym przede wszystkim programiści, raczej nie mogą narzekać na wysokość wynagrodzeń. Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez serwis Kodilla.com stworzony we współpracy z firmą Antal, przez ostatnie lata średnia zarobków w tej branży stale rośnie. Tylko od 2014 roku płaca wzrosła o około 4 tysiące złotych i na razie nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić. Główny powód to coraz wyższe żądania nawet początkujących programistów, którzy już na początku swojej kariery w praktyce zarabiają nawet o 20 procent więcej od przyjętego standardu.

Statystyki pokazują, że zarobki programistów stale rosną (depositphotos)
Statystyki pokazują, że zarobki programistów stale rosną (depositphotos)
Oskar Ziomek

Jak pokazują liczby, pracodawcy zdają się być ulegli w negocjacjach i mają ku temu powód – specjalistów na rynku jest zbyt mało w stosunku do oczekujących stanowisk. W efekcie, w wielu przypadkach to szukający pracy programiści, a nie pracodawcy, mogą przebierać w ofertach współpracy. Niedobór nie jest tymczasowy. Jak wynika z wcześniejszych badań, taka sytuacja będzie się utrzymywać co najmniej do 2030 roku.

Wynagrodzenia brutto w różnych branżach, przegląd ostatnich lat. Źródło: Kodilla.com.
Wynagrodzenia brutto w różnych branżach, przegląd ostatnich lat. Źródło: Kodilla.com.

Podczas gdy absolwentów kierunków IT nadal brakuje, zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie. Wszystko to przekłada się oczywiście na zwiększoną presję płacową. Dlatego firmy coraz częściej decydują się na inwestycje w mniej doświadczonych specjalistów, stawiając na dedykowane dla nich programy rozwojowe. Jednocześnie świadomość na temat wynagrodzeń jest już tak duża, że coraz częściej także osoby dopiero zaczynające karierę w IT dyktują warunki finansowe, oczekując pensji wyższej o przynajmniej 15-20 proc. od przyjętego standardu – tłumaczy Urszula Dębniak, senior consultant IT services w firmie Antal.

Zmiany wynagrodzenia brutto w różnych branżach, przegląd ostatnich lat. Źródło: Kodilla.com.
Zmiany wynagrodzenia brutto w różnych branżach, przegląd ostatnich lat. Źródło: Kodilla.com.

Marcin Kosedowski, szef marketingu w szkole programowania online Kodilla.com dodaje, że takie zmiany są widoczne dopiero od niedawna. Jeszcze 2 lata temu, kiedy rozmawialiśmy z firmami programistycznymi o szansach na zatrudnienie juniorów, większość z nich zainteresowana była współpracą wyłącznie z najbardziej doświadczonymi specjalistami, tzw. seniorami. Rok temu te same firmy poszukiwały już osób ze średnim doświadczeniem oraz juniorów. Dziś niektóre z nich są gotowe szkolić własnych pracowników, pracujących w innych działach, ale posiadających predyspozycje do pracy na stanowisku IT... – wyjaśnia Kosedowski.

Rosnąca płaca to jedno, drugie to jej wysokość. Za granicą programiści zarabiają kilka razy więcej

Mówiąc o wysokich zarobkach specjalistów IT w Polsce, warto pamiętać, że choć wysokość płacy dla specjalistów może być imponująca, to i tak jest wyjątkowo niska na tle przynajmniej części innych państw europejskich, o czym informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Analizując statystyki można łatwo dojść do wniosku, iż zawód programisty jest w Polsce niedoceniany.

Dla przykładu, początkujący programista rozpoczynający karierę w Wielkiej Brytanii może liczyć na zarobki sięgające nawet 9 tysięcy złotych „na rękę”. W Polsce programista z podobnym stażem może oczekiwać co najwyżej niecałej połowy tej kwoty. Webdeweloperzy powinni zainteresować się ofertami w Szwajcarii. Ich średnia pensja wynosi tu w przeliczeniu 27 tys. złotych „na rękę”.

Eksperci sugerują, że aktualna sytuacja na rynku jest dobrą wskazówką dla wszystkich osób zastanawiających się nad wyborem właściwego kierunku studiów, który zapewni im dobrze płatną pracę. Rosnące zarobki i ogromna liczba ofert pracy, to także zachęta dla tych, którzy chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową i pomyśleć nad przebranżowieniem.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (182)