Zoner Photo Studio X – lepszy retusz, piękne chmury i pliki HEIF
W samą porę na zimę wydana została nowa wersja programu Zoner Photo Studio X, przeznaczonego do katalogowania i edycji zdjęć. Ucieszą się z niego przede wszystkim osoby, które mają nowego iPhone'a, gdyż program w pełni obsługuje odczyt i zapis formatu HEIF. Ponadto zyskał nowe narzędzia do retuszu i filtr imitujący polaryzację, nieoceniony przy obróbce zdjęć z niebem w tle.
Fotografujący na zewnątrz powinni przetestować cyfrowy filtr polaryzacyjny, który znajdziemy w nowym ZPS. W założeniach używanie polaryzującej nakładki na obiektyw ma uwydatnić kontrast między niebem i chmurami, zwykle bez zaburzania barw reszty kompozycji. Może się też przydać przy fotografowaniu wody, jeśli odbicia psują efekt. W ZPS podobny efekt uzyskamy w module wywoływania zdjęć (w sekcji poświęconej kolorom) lub w edytorze (filtr Enhance Colors).
W palecie narzędzi do wprowadzania miejscowych zmian znalazło się nowe narzędzie do retuszu. Smoothing Brush sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy modyfikować większe obszary – na przykład policzki czy czoło modeli. Można tez wykorzystać je do celowego rozmywania tła, by podkreślić pierwszy plan. Narzędzie to zastosowane na skórze wyrównuje jej koloryt, ale nie narusza struktury. W ustawieniach pędzla można dostosować jego rozmiar, stopień zachowywania detali oraz intensywność efektu. Podczas wygładzania nakładana jest oczywiście niedestruktywna maska, którą można później modyfikować. Do malowania maski można wykorzystać tablet graficzny.
Z kolei podczas korzystania ze znanego już Retouching Brush w trybie wywoływania zdjęć można użyć klonowania struktury. Pozwala to przenieść strukturę z innego miejsca na zdjęciu z zachowaniem barw „pod nią”. To narzędzie sprawdzi się przy usuwaniu rys lub pojedynczych włosów z twarzy modeli, zmarszczek i tym podobnych. Tu także mamy w ustawieniach możliwość dopasowania stopnia, w jakim zostaną zachowane detale na zdjęciu.
Ponadto w najnowszym ZPS dopracowana została obsługa warstw, dzięki czemu praca z nimi jest wygodniejsza. Można skorzystać z klonowania tylko z wybranej warstwy i odbijać warstwy względem osi. Zaznaczeniom można podawać konkretne, precyzyjne wymiary, a także tworzyć z nich „foremki” do maskowania. Program dorobił się też obsługi dysku OneDrive i szybszego generowania podglądu zdjęć.
Zoner Photo Studio X można testować przez 30 dni za darmo, wymaga to jednak założenia konta. Program jest dostępny w abonamencie rocznym, kosztującym 49 dolarów.