10 najlepszych aplikacji do samochodu. Sprawdź, co zainstalować w smartfonie z Androidem
Nawigacja GPS to prawdopodobnie pierwsze, o czym pomyśli większość kierowców zapytana o zastosowanie smartfona w podróży. W praktyce na rynku jest jednak więcej aplikacji, które mogą się przydać w aucie lub bezpośrednio przed jazdą.
03.10.2019 | aktual.: 03.10.2019 12:13
Wybraliśmy dla Was 10 aplikacji, które warto zainstalować w telefonie z Androidem, by ułatwić sobie przede wszystkim jazdę samochodem, ale nie tylko. Niektóre przydadzą się także do rozwiązywania problemów technicznych.
Android Auto
Pierwsza propozycja dla właścicieli Androida to aplikacja Android Auto, czyli dodatkowy interfejs obsługi smartfona dostosowany do potrzeb kierujących. Na ekranie urządzenia wyświetlają się duże przyciski nawigacyjne ułatwiające dostęp do nawigacji, odtwarzacza muzyki, telefonu i powiadomień. Dostępne jest także sterowanie głosowe.
Opisywana aplikacja zadziała praktycznie na każdym smartfonie. Jest także niezbędna, aby korzystać z Androida Auto na ekranie wbudowanym w deskę rozdzielczą samochodu. Wówczas interfejs wygląda inaczej i pozwala na obsługę na przykład za pomocą dotykowego ekranu w pojeździe.
Aplikacja Android Auto jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Waze
Do nawigacji wspomnianej już na wstępie, warto wybrać aplikację Waze. Cechą szczególną jest tutaj spora społeczność, której członkowie wzajemnie informują się o sytuacji na drodze. Dzięki temu można uzyskać szybkie informacje o kontrolach drogowych, wypadkach czy nawet średniej prędkości pojazdów w korkach.
Jako nawigacja Waze sprawdza się podobnie, jak inne tego typu programy – miejscem docelowym może być konkretny adres lub wybrany obiekt. Warto wiedzieć, że Waze jest na tę chwile jedną z dwóch nawigacji, które współpracują z Androidem Auto na ekranach samochodów.
Aplikacja Waze jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Mapy Google
Wygodną alternatywą dla Waze są Mapy Google, które mogą się przydać w innych sytuacjach, przez co warto zwrócić uwagę na ich częste aktualizowanie. Tutaj dopiero od niedawna działają informacje o fotoradarach i innych zagrożeniach na drodze, ale póki co są mniej dokładne.
Mapy Google mają jednak inną zaletę pod postacią szeregu dodatkowych informacji o obiektach docelowych. Można przy ich pomocy wygodnie sprawdzić na przykład restauracje dostępne w pobliżu lub skorzystać z wygodnego widoku Street View. Mapy Google także działają w parze z Androidem Auto.
Aplikacja Mapy Google jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Yanosik
Yanosik to aplikacja, która przyda się każdemu, kto ceni dostęp do wielu informacji o bieżącej sytuacji na drodze. Zaangażowana społeczność wykorzystuje aplikację do zgłaszania kontroli drogowych, wypadków i innych sytuacji na drogach, które są później automatycznie przekazywane innym użytkownikom.
Po pierwszym uruchomieniu zaskoczeniem może być liczba powiadomień, które odczytuje program. Duża liczba osób korzystających z tego rozwiązania na terenie Polski jest niepodważalnym atutem. Poza byciem źródłem informacji o sytuacji na drodze, Yanosik może także posłużyć jak samochodowa nawigacja.
Aplikacja Yanosik jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
AutoCB
Stosunkowo świeża propozycja na rynku to aplikacja AutoCB, która powstała dzięki twórcom AutoMapy. Program stanowi wycinek funkcjonalności AutoMapy i pozwala przeprowadzać rozmowy głosowe z innymi użytkownikami, którzy znajdują się w najbliższej okolicy.
W praktyce AutoCB jest więc nowoczesnym odpowiednikiem radia CB, które przez niektórych jest wykorzystywane do dziś, ale sukcesywnie traci na popularności.
Aplikacja AutoCB jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Autopay
Propozycja dla regularnie jeżdżących autostradami A1 i A4 to Autopay. To oficjalna aplikacja pozwalająca zautomatyzować proces płacenia za przejazd wymienionymi autostradami. Kierowca zakłada profil swojego samochodu i podpina do niego kartę płatniczą, aby skrócić czas czekania przed bramkami.
System odczytuje tablice rejestracyjne pojazdu i automatycznie otwiera szlaban, pobierając opłatę. Twórcy przeprowadzili badania, dzięki którym szacują, że korzystanie z takiej automatyzacji opłat może zwiększyć liczbę obsługiwanych pojazdów na bramkach nawet trzykrotnie.
Aplikacja Autopay jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Fuelio
Aplikacja, która zainteresuje wszystkie osoby dokładnie analizujące wydatki, to Fuelio. Program jest swego rodzaju dzienniczkiem, w którym można notować wydatki na samochód dotyczące przede wszystkim paliwa, ale nie tylko. Ponadto z aplikacji można się także dowiedzieć, gdzie w okolicy jest najtańsze paliwo.
Rejestr prowadzony w aplikacji nie musi dotyczyć tylko jednego pojazdu. Właściciel kilku aut będzie mógł tutaj śledzić nie tylko wydatki, ale także zaplanować regularny serwis i przeanalizować koszty utrzymania każdego pojazdu, także na czytelnych wykresach.
Aplikacja Fuelio jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Tire Expert
Kierowcy będący na etapie wymiany kół lub opon powinni zwrócić uwagę na aplikację Tire Expert. To program, który pokaże wizualne (i liczbowe) różnice między dwoma wprowadzonymi rozmiarami ogumienia. Taka porównywarka przyda się osobom, które chcą zmienić rozmiar kół w pojeździe na inny uwzględniony w homologacji i nie są pewne, jak taki zestaw będzie wyglądać.
W aplikacji dwie połówki kół porównywane są ze sobą w czasie rzeczywistym podczas wpisywania parametrów ogumienia. Pozwala to zaobserwować, jak zmienia się wygląd koła na przykład po zmianie opony z większym profilem na mniejszy, ale w parze z większą felgą.
Aplikacja Tire Expert jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Torque
Propozycja dla dociekliwych użytkowników samochodów to aplikacja Torque, która w parze z odbiornikiem wpinanym do gniazda OBD2 pozwala odczytywać dodatkowe parametry silnika, w tym interpretować część błędów. Aplikacja nie zastąpi wizyty u fachowca w serwisie, ale może stanowić źródło pierwszych informacji o ewentualnych problemach z autem.
Torque to przydatny program nawet w darmowej wersji Lite. Warto jednak zaznaczyć, że aby korzystać z jego możliwości, konieczne jest dokupienie na przykład bezprzewodowego nadajnika wpinanego do gniazda serwisowego OBD2. Najtańsze urządzenia na Bluetooth są dostępne w sieci za kilkadziesiąt złotych.
Aplikacja Torque jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
AlcoDroid Alcohol Tracker
Na koniec propozycja dla kierowców chcących oszacować stan swojej trzeźwości po spożyciu alkoholu. Aplikacja AlcoDroid Alcohol Tracker oblicza teoretyczne stężenie alkoholu we krwi na podstawie informacji o ilości i czasie spożytych trunków.
Na tej podstawie można oszacować, czy kierowca jest trzeźwy i może wsiąść za kierownicę. Chociaż skuteczność takich obliczeń jest dosyć dobra, nie należy zapominać, że aplikacja nie zastąpi prawdziwego alkomatu i to po niego trzeba sięgnąć przed ostateczną decyzją o prowadzeniu pojazdu.
Aplikacja AlcoDroid Alcohol Tracker jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.