Konfiguracja protokołu komunikacyjnego SSH w Ubuntu
16.02.2018 21:52
Od pewnego czasu wiele informacji związanych z Linuksem znajduję na swoim głównym komputerze. Realizowanie znalezionych informacji związanych z instalacją, konfiguracją systemu przypominało kombinowanie konia pod górę. Zawsze kończyło się laptopem na kolanach i przepisywaniu komend. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić konfigurację SSH na podstawie dystrybucji Linux Ubuntu 17.10.
Co to jest SSH?
Secure Shell (SSH) jest protokołem komunikacyjnym stosowanym w sieciach TCP/IP. Służy do zdalnego łączenia terminalowego z urządzeniami. Poprzednikiem protokołu SSH jest Telnet. W porównaniu do swego poprzednika, połączenia po SSH są szyfrowane. Numer tego protokołu to 22.
Do czego wykorzystywany jest SSH?
- Administracja sieciowymi systemami operacyjnymi
- Konfiguracja urządzeń sieciowych
- Zdalne sterowanie komputerem
Konfiguracja SSH na Ubuntu
Najlepiej moim zdaniem, aby konfigurować na czystym systemie operacyjnym. Należy wszystkie aktualizacje zainstalować.
Konfiguracja klienta
Jako klientem został komputer z systemem operacyjnym Windows i programem PuTTY. Musimy pamiętać, aby sprzęt był włączony i zalogowany na dowolnym koncie użytkownika. Do połączenia wymagany jest adres IP, który możemy znaleźć za pomocą komendy ifconfig, lecz w Ubuntu 17.10 wyświetla się prośba o zainstalowanie net‑tools. Zatem instalujemy przy pomocy komendy sudo apt install net‑tools. Po zainstalowaniu narzędzia net‑tools wpisujemy komendę ifconfig i szukamy interfejsu sieciowego, z którym się łączymy. Przechodzimy do programu PuTTY.
Słowem podsumowania
Konfiguracja SSH na Linuksie jest bardzo prostą sprawą i dzięki niemu bez potrzeby przechodzenia pomiędzy komputerami możemy zarządzać innym sprzętem. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.