Jak tanio kupić nowoczesny laptop na Allegro? Poradnik sprawdzony w autopsji
Pełnofunkcjonalny laptop to bardzo przydatne urządzenie, na którym oprócz korzystania z internetu można robić wiele różnych rzeczy. Jednak kupno takiego sprzętu nie jest tanie, zwłaszcza jak celuje się w najnowocześniejsze modele. Najlepszym przykładem tego jest przedstawiony kilka tygodni temu na dobrych programach „Ranking notebooków, laptopów gamingowych i ultrabooków”, w którym najtańsze laptopy z dyskiem SSD kosztują w granicach 1350-1950 złotych.
Sami przyznacie, że nie jest to mało. W związku z tym nielubiącym przepłacać proponuje kupić laptopa na Allegro — jedynego serwisu aukcyjnego, do którego faktycznie mam zaufanie. Idąc tym tropem, w poradniku pokaże jak kupować na allegrowych licytacjach nowoczesne laptopy w cenie 400‑500 złotych.
Żeby radzić najlepiej samemu dać przykład
Najpierw jednak przedstawię, jak w autopsji czyni się taką transakcję. Miała ona miejsce z końcem marca, kiedy postanowiłem kupić nowszy laptop, wyposażony w legalną wersję Windows 10, wydajny dysk SSD i złącze HDMI. Sprzęt ten miał być w pełni sprawy i nie kosztować więcej niż 400 złotych. Nauczony latami praktyki wiedziałem, że z tak niewygórowanym budżetem takiego laptopa można tylko wylicytować na Allegro. Szybko więc po dokonaniu odpowiednich regulacji w ustawieniach znalazłem kilka laptopów spełniających te „nowatorskie” wymogi. Wśród nich znalazł się dwuletni notebook ASUS X540LA, którego po kilkunastu godzinach udało mi się wylicytować za 330,01 złotych. Podaję tę sumę z taką dokładnością, ponieważ ten symboliczny grosz zaważył, że wygrałem ową licytację. Swoją drogą to bardzo dobra metoda licytowania na Allegro.
Specyfikacja wylicytowanego laptopa przedstawia się następująco:
- Procesor: Intel Core i3-4005U
- Pamięć: 4 GB, DDR3L (możliwość rozszerzenia pamięci RAM do 8 GB);
- Dysk twardy: 120 GB SSD Iridium Pro SSDPR-IRIDPRO;
- Napęd optyczny: DVD-RW;
- Typ ekranu: Błyszczący, LED, IPS, 10-punktowy wielodotyk, Obsługa Surface Pen, Obsługa Surface Dial
- Przekątna ekranu: 15,6"
- Rozdzielczość ekranu: 1366 × 768
- Karta graficzna: Intel HD Graphics 4400;
- Karta dźwiękowa: zintegrowana zgodna z Intel High Definition Audio
- Dźwięk: Głośniki Omnisonic z Dolby Audio Premium;
- Kamera internetowa: HD 720p ;
- Łączność: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac; Bluetooth 4.1 ;
- Zabezpieczenia: Moduł TPM 2.0, Zabezpieczenia klasy korporacyjnej z logowaniem przy użyciu funkcji rozpoznawania twarzy Windows Hello;
- Porty: 1 x HDMI, 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 / USB 3.1, 1 x USB 3.1 Typ C, 1 x VGA;
- Wymiary: 381,4 x 251,5 x 27,2 mm;
- Waga: 1,90 kg;
- Typ klawiatury: QWERTY
- Obudowa: aluminium/metal, kolor srebrny
- Gwarancja: 6-miesięczna ograniczona gwarancja na sprzęt
Wrażenia po kwartale użytkowania
Laptop dotarł do mnie dzień po dokonaniu wpłaty 355,01 złotych (z wliczonymi kosztami przesyłki) zapakowany w solidne kartonowe pudełko. Gdy je otwarłem moim oczom, objawił się zamówiony sprzęt, który był w identycznym stanie jak na zdjęciach.
Kupno tego laptopa okazało się strzałem w dziesiątkę. Jest ultraszybki, pracuję cicho i nie nagrzewa się. Oglądanie filmów i słuchanie muzyki na nim to sama przyjemność, ponieważ posiada ostry i odwzorowany w żywych barwach obraz na 15,6-calowym ekranie oraz wyraziste i mocne głośniki. Laptop waży przy tym tylko 1,9 kg, pracuje na samej baterii ok. 4 godzin, ma wiele przydatnych złączy, a zainstalowany Windows 10 Home gwarantuje na nim bezpieczeństwo korzystania. I co ważne przy dużej odległości od modemu ma bardzo dobry zasięg WiFi.
Laptop jak na moje gusta mógłby mieć tylko mocniejszą klawiaturę. Jeżeli jednak zważyć za jak symboliczną kwotę go kupiłem, nie będę szukał dziury w całym. Myślę też, że każdy obiektywny czytelnik zgodzi się z tym, że poza Allegro musiałbym zapłacić za taki sprzęt dużo więcej. Recenzja na Benchmark.pl fachowo to potwierdza.
Fakty są takie, że w tej cenie podobnej klasy ultabooków i notebooków na allegrowych licytacjach codziennie znajdziecie dziesiątki.
Jak mądrze licytować na Allegro
Przejdźmy zatem do meritum wpisu, skupiając na najlepszej metodzie licytowania na Allegro. Pomaga w tym bardzo dobrze obmyślany zestaw podkategorii, dzięki którym odpowiednio można wyselekcjonować poszukiwany towar. Żeby tak się stało „wyhaczamy” preferencje poszukiwanego sprzętu w wybranych podkategoriach. Łącznie mamy takowych dwadzieścia jeden. Ich podział chronologiczny przedstawia się następująco:
Stan, rodzaj oferty, cena, sposób i opcja dostawy, typ, wielkość matrycy, rozdzielczość (px) powłoki matrycy, ekran dotykowy, seria procesora, liczba rdzeni procesora, wielkość pamięci RAM, pojemność dysku (GB), typ dysku twardego, rodzaj karty graficznej, pamięć karty graficznej, system operacyjny, złącza, komunikacja, multimedia i kolor.
Więc jak sami widzicie, wszystkie odnoszą się do formy zakupu i parametrów technicznych sprzętu.
Jak to wszystko najlepiej poustawiać?
Żeby zacząć ustawianie podkategorii poszukiwanego towaru, w wyszukiwarce Allegro trzeba wpisać jego nazwę i po wpisaniu słowa laptop, wchodzimy w kategorię „laptopy”.
Kiedy znajdziemy się w tej kategorii, możemy zacząć ustawiać wybrane podkategorie. Na początku ważne jest zaznaczenie stanu poszukiwanego laptopa. Tutaj mamy podział na „nowe”, „używane”, „po zwrocie”, „powystawowe”, „uszkodzone”, „odnowione przez producenta”, „odnowione przez sprzedawcę”. Podejmując licytację, rezygnujemy z zaznaczenia sprzętów uszkodzonych i po zwrocie. Czynimy tak, ponieważ naprawa takiego sprzętu jest w 80% nieopłacalna, a laptop po zwrocie najprawdopodobniej ma jakieś ukryte wady.
Rodzaju oferty nie trzeba ustawiać, bo podczas licytacji celujemy również w oferty „kup teraz”, limit cenowy ustawiamy zaś do 400 zł.
Typ poszukiwanego sprzętu i wielkość matrycy ustawiamy według własnych preferencji. Chociaż samemu najbardziej preferuje 15‑calowe notebooki i 11‑calowe Chromebooki (o nich było w innym wpisie).
Następnie zaznaczamy pojemność dysku (ja ustawiam od 80 giga), żeby wykluczyć opcję kupna sprzętu bezdyskowego i typ dysku twardego — w tym przypadku jedynym rozsądnym wyborem jest dysk SSD lub SSD+HDD.
Co do wyboru systemu operacyjnego uważam, że najrozsądniej jest kupować sprzęt z najnowszym Windowsem. Dlatego też proponuję licytować laptopy z system operacyjnym Windows 10, ponieważ ma się wtedy na lata spokój z aktualizacjami. No i czy się komuś podoba czy nie „dziesiątka” w tej chwili bardzo dobrze sprawuje się w codziennym użytkowaniu. Oczywiście linuksomaniacy alternatywnie mogą wybrać Linux, tym bardziej że jest całkiem sporo laptopów z tym systemem na Allegro.
Następnie, jeżeli ktoś lubi na laptopie oglądać filmy DVD lub zgrywać treści muzyczne i filmowe na CD‑ROM-y powinien zaznaczyć typ napędu — DVD.
Ważne jest, żeby w podkategorii „złącza” spośród całego zastępu złączy zaznaczyć HDMI. To bardzo przydatny port, dzięki któremu można laptop podłączyć do telewizora lub projektora i w większym formacie oglądać to, co jest w internecie. Złączy USB nigdy „nie zahaczam”, bo każdy nowszy laptop ma ich przynajmniej kilka.
W podkategorii „komunikacja” dobrze jest zaznaczyć cztery pierwsze opcje, ponieważ są najbardziej przydatne. Jednak najważniejsze jest, żeby licytowany laptop miał WiFi, zapewniające bezprzewodowe połączenie z siecią i innymi urządzeniami w tym standardzie z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
Te opcje w przedstawionych podkategoriach zaznaczam „z automatu”, gdyż uważam, że są najważniejsze w selekcji poszukiwanego laptopa. Pozostałe natomiast tj. sposób dostawy, opcje dostawy, rozdzielczość (px), powłoka matrycy, ekran dotykowy, seria procesora, liczba rdzeni procesora, taktowanie maksymalne procesora (GHZ; od‑do), wielkość pamięć RAM, rodzaj model i pamięć karty graficznej, multimedia, kolor — niech każdy zaznaczy według własnego widzimisię. Ja przedstawiłem Wam te konieczne.
Jak już znajdziemy interesujący nas sprzęt, trzeba dokładnie przeczytać jego opis i sprawdzić reputację sprzedawcy. Bo w podawanym opisie zdarza się, że są podawane wady sprzętu (pomimo iż nie znajduje się w „uszkodzonych”). Z autopsji wiem też, że często w licytowane laptopy nie posiadają zasilacza, ale z tym nie ma problemu, bo można taki kupić już za 60 złotych. Reputację sprzedawcy można zaś sprawdzić na samej górze zaraz pod tytułem oferty. Tam piszę ile procent kupujących, poleca sprzedawcę. Najlepiej jest kupować u „supersprzedawcy”, chociaż Ci, co mają ponad 98% pozytywów, również są godni zaufania.
Na koniec 10 zasad dla licytującego na Allegro
- Dobrze wyselekcjonuj, to co poszukujesz.
- Sprawdź dokładnie reputację sprzedawcy.
- Unikaj licytowania ofert u Allegrowiczów, którzy nie mają żadnych opinii i takich co mają wiele negatywów.
- Nigdy nie kieruj się emocjami podczas licytowania, bo wtedy przepłacisz.
- Licytuj pomysłowo np. metodą groszową.
- Dokładnie przeczytaj opis towaru, żeby się upewnić, czy w pełni ci odpowiada.
- W razie jakichś niejasności konsultuj się ze sprzedawcą, zawsze jest szansa dojścia do kompromisu.
- Gdy się okaże, że licytowany towar przestanie ci odpowiadać, poproś sprzedawcę o wycofanie twojej oferty. Zawsze jest szansa, iż się zgodzi.
- Licytując u sprowadzonych sprzedawców, kupisz zawsze taniej, niż korzystając z opcji „Kup teraz”.
- Po udanej transakcji pamiętaj, żeby podziękować sprzedawcy. Wtedy inni licytujący Allegrowicze będą wiedzieć, że jest wart zaufania.
Podsumowanie
Poradnik ten nie jest próbą agitacji serwisu aukcyjnego Allegro, bo takowej nie potrzebuje. Jego powstanie wynikło zaś z chęci pomocy w jak najrozsądniejszym zakupie 2‑3 -letnich notebooków, ultrabooków i Chromebooków, na allegrowych licytacjach. Kupno ich jest bezpieczną inwestycją, czego najlepszym potwierdzeniem są pozytywne komentarze tysięcy zadowolonych Allegrowiczów. Zresztą samemu kupuję tam od 15 lat bardzo różne rzeczy, zaoszczędziwszy w ten sposób tysiące złotych.
Odnosząc się do tematu wpisu, według mnie dzisiejsze laptopy są stanowczo za drogie w polskich sklepach stacjonarnych i internetowych. Zresztą w serwisach komputerowych, tak samo widzę, że informatycy żądają za odnawiany sprzęt zaporowych cen. A prawda jest taka, że laptopy nowej generacji szybko się zużywają i są delikatniejsze od swoich 6,7,8,9, 10‑letnich poprzedników. Dlatego też lepiej kupić prawie nowy laptop na licytacji Allegro... a po 2‑3 latach jak się zacznie zużywać ponownie wylicytować jakiś fajny sprzęt za 30‑40% ceny sklepowej. Takie jest moje zdanie w tej kwestii. A Wy jak uważacie?