Programy i serwisy genealogiczne — na których za darmo zbudujesz własne drzewo rodzinne
W dobrym stylu jest pamiętać o swoich przodkach. Najlepszym sposobem ich upamiętnienia jest sporządzenia wielopokoleniowego drzewa genealogicznego. Jego tworzenie jest naprawdę frapującym zajęciem, dzięki któremu można odkryć wielu nieznanych członków rodziny. Wymaga to jednak odpowiednich narzędzi do tworzenia i obrazowania danych genealogicznych. W związku z tym postanowiłem zarekomendować specjalistyczne programy genealogiczne dostępne na licencji Freeware — Ahnenblatt i Gramps. Każdy z nich stanowi bez wątpienia spore wzmocnienie darmowej oferty działu „Genealogia” na DP. Na okrasę dodałem też dwa serwisy dla pasjonatów genealogii, które również świetnie sprawdzą się w tworzeniu drzewa genealogicznego rodziny. Bez przedłużenia zapraszam wszystkich chętnych do zaznajomienia się z ich bogatą ofertą.
Ahnenblatt
Ahnenblatt to łatwe w użyciu oprogramowanie genealogiczne, które można użytkować w systemach Windows. Stworzył je niemiecki programista Dirk Böttcher. Jednak, żeby z niego korzystać, nie trzeba znać języka niemieckiego, ponieważ pośród 20 wersji językowych zawiera też polską wersję. Program posiada bardzo prosty w obsłudze interfejs, dzięki któremu bez większego problemu można stworzyć rozbudowaną historię rodziny przez dodawanie kolejno jej członków. Wystarczy tylko wpisanie odpowiednich danych do pól im przypisanych. A jest to dziecinnie łatwe, gdyż odbywa się za pośrednictwem czytelnego kreatora, który krok po kroku prowadzi przez cały proces i dba o to, aby żadne dane nie zostały pominięte.
Na Ahnenblatt do każdej osoby w tworzonym drzewie genealogicznym możemy dodawać różnorakie informacje; wzbogacając je zdjęciami, dokumentami lub utworami muzycznymi. Kiedy będzie ono zaś pokaźnych rozmiarów, przyda się zawarta w programie wyszukiwarka, która jest wygodna w użytkowaniu i wspiera metodę „przeciągnij i upuść” (np. podczas dodawania zdjęć). Ahnenblatt obsługuje standardy Unicode, przez co nie ma problemów z międzynarodowymi znakami językowymi. Sporządzone na nim wykresy i listy można zapisywać w różnych formatach plików (csv, ahn, jpeg, png, bmp, gif), co ułatwia ich dalsze przetwarzanie. Natomiast stworzone drzewo genealogiczne da się wyeksportować do formatów .xml czy .html (co umożliwia umieszczenie go na stronie internetowej). Sam używam darmowej wersji Ahnenblatt od dłuższego czasu i jestem z użytkowania niej bardzo zadowolony.
Gramps
Gramps to darmowy program genealogiczny opracowany pierwotnie dla systemów operacyjnych Linux i UNIX. Jednak od pewnego czasu został zaopatrzony w wersje dla Windows i Mac OS. Zatem każdy użytkownik może z niego korzystać, co jest niewątpliwie dużą zaletą programu.
Gramps stanowi projekt społecznościowy, stworzony, opracowany i zarządzany przez genealogów. To powoduje, że nie jest sprzedawany przez żadną firmę handlową. Program można zainstalować w trzech wersjach — na Windows, wybraną dystrybucję Linux lub Mac OS X. Po jego instalacji nie jest wymagana rejestracja, użytkownik może natomiast pobrać kod źródłowy i zbadać go pod kątem wad lub błędów. Daje to mu więc pełną kontrolę nad działaniem programu. Gramps według mnie jest wart zainstalowania, ponieważ cechuje go prosta w obsłudze, brak jakichkolwiek ograniczeń i duża ilość przydatnych funkcji. Dlatego sprawdzi się zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalnych genealogów.
Genealogia Polska
Genealogia Polska jest to w tej chwili jedyny w pełni profesjonalny serwis genealogiczny w Polsce. Każdy zarejestrowany użytkownik może zbudować na nim swoje drzewo genealogiczne, które będziesz mógł udostępnić wszystkim krewnym. A co ważne w jego umieszczeniu na serwerze pomoże mu zespół ekspertów.
W sporządzaniu drzewa genealogicznego pomocne jest serwisowe „menu” z indeksem nazwisk, spisem polskich diecezji, mapami wojskowymi oraz z ofertą „subserwisów” Genealogii Polskiej. Natomiast serwisowe filmiki instruktażowe pokażą jak krok po kroku ją stworzyć. Na serwisie na uwagę zasługuje przy tym świetnie sporządzona wyszukiwarka z opcją „znajdź”, która zawiera całą masą przydatnych kategorii. Genalogia Polska jak na kompleksowy serwis przystało, posiada również kilka opcji językowych, dobrze sporządzony regulamin, swoje fanpage'e na Facebooku i YouTube oraz linki z przydatnymi stronami genealogicznymi. Wszystko to za darmo i na wysokim poziomie. Bacząc na ten ogrom funkcji, pozostaje mi tylko polecić ofertę serwisu Genealogia Polska.
Geneteka.Genealodzy.pl
Geneteka.Genealodzy.pl — to serwis, za który odpowiada, jak sama nazwa wskazuje — Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Według mnie jego oferta stanowi świetne uzupełnienie tej z GP. W serwisie tym najbardziej cenię wyszukiwarkę nazwisk, które znajdują się w krajowych metrykach i aktach stanu cywilnego. Odnajduję się je w sposób bardzo przystępny i profesjonalny. Każdy tworzący rodzinne drzewo genealogiczne zaś wie, że odnajdywanie nazwisk bliskich jest w nim najważniejsze.
Krótkie podsumowanie
W zasadzie to oferta serwisów Genealogia Polska i Genetyka.Genealodzy.pl — wystarczy, żeby bezpłatnie w przystępny sposób moc skonstruować drzewo genealogiczne swoich przodków. Natomiast zwolennicy zainstalowanych programów mają tu prosty wybór. Ci, co korzystają z systemu Windows — powinni skorzystać ze świetnego Ahnenblatt, a użytkownicy dystrybucji Linux — niezgorszego Gramps. Na koniec dodam, iż pasjonaci genealogii za darmo w internecie lepszej oferty nie znajdą.