9 dobrych programów na Androida cz. 5
W ostatnich dniach czytaliśmy coraz więcej informacji o najnowszej wersji systemu Android 5.0 Lolipop. Google sukcesywnie aktualizuje swoje aplikacje do nowszych wersji z interfejsem w stylu "Material Design". Generalnie elementy GUI są spłaszczone i uproszczone. Cóż taka nastała moda i wszyscy starają się dostosować do panujących trendów. Ogólne wrażenia są dość pozytywne i użyte pastelowe barwy nadają eleganckiego wyglądu. Możemy się przekonać o tym osobiście na niedawno zaktualizowanej aplikacji Sklepu Google Play. Oprócz odświeżonego wyglądu wprowadzono kilka drobnych poprawek w funkcjonalności. Dodano między innymi filtr dla aplikacji współpracujących z odmianą systemu na inteligentne zegarki Android Wear. Ale to co dla mnie jest pomocne, to przeniesienie informacji o zmianach jakie developer aplikacji poczynił - na górę opisu. Teraz nie trzeba przewijać całego opisu, aby zapoznać się z notką "Co nowego". Jest to bardzo pomocna zmiana, która na pewno się przyda.
Zapraszam zatem do przeglądu 9 kolejnych aplikacji, które uznałem za warte uwagi:
- Ocena: 4,2
- Rozmiar: 22MB
- Ważne uprawnienia: Zdjęcia, multimedia i pliki, Aparat/mikrofon, pełny dostęp do sieci
- Wymaga Androida: 4.0.3
Aplikacja wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) do wyświetlenia obiektów 3D na ekranie naszego smart-urządzenia. Do odpowiedniego zorientowania modeli w świecie rzeczywistym, jest nam potrzebny wydruk ze specjalnym markerem. Pobrać go można ze strony producenta aplikacji, na której znajdują się również przykładowe modele, które możemy pobrać i wyświetlić w aplikacji. Możemy oglądać modele z dowolnej strony i muszę przyznać, że wygląda to naprawdę ciekawie.
2. LED VU Meter
- Ocena: 4,1
- Rozmiar: 1,2MB
- Ważne uprawnienia: nagrywanie dźwięku, pełny dostęp do sieci
- Wymaga Androida: 2.1+
Ten prosty wskaźnik wysterowania spodoba się przede wszystkim za dość realistyczny wygląd. Wskazania mogą pochodzić z dźwięku generowanego przez nasz systemowy odtwarzacz lub z mikrofonu. Aplikacja właściwie nie ma jakiegoś konkretnego zastosowania i należy ją traktować jako ciekawy bajerek.
- Ocena: 4,3
- Rozmiar: 4,1MB
- Ważne uprawnienia: Zdjęcia, multimedia i pliki, Aparat/mikrofon, zmienianie ustawień dźwięku
- Wymaga Androida: 2.3.3+
Jest to chyba jeden z najlepszych wizualizerów, które używałem do tej pory. Możemy wybierać z pośród jedenastu dostępnych różnych wizualizacji, które są wręcz fenomenalne i działają niesamowicie płynnie. Dość rozbudowane ustawienia pozwolą na dopasowanie aplikacji do naszych oczekiwań. Efekty mogą być generowanie na podstawie dźwięku z dowolnej aplikacji muzycznej lub można wykorzystać wbudowany player. Podłączenie naszego smarta do telewizora przez np. HDMI - robi ogromne wrażenie.
4. NRGplayer
- Ocena: 4,3
- Rozmiar: 6,4MB
- Ważne uprawnienia: Informacje o połączeniu Wi-Fi, Identyfikator urządzenia i informacje o połączeniach, pełny dostęp do sieci
- Wymaga Androida: 2.1+
Od dłuższego czasu szukałem odtwarzacza muzycznego, który by przede wszystkim skupił się na samej muzyce. Oczywiście jest pełno aplikacji bardzo prostych, ale posiadających dla nie pewną wadę. Mianowicie chodzi o ten surowy wygląd z paskiem postępu, który zupełnie nie pasuje do nowoczesnego przenośnego odtwarzacza. Ten oto odtwarzacz nie powiela tego denerwującego stylu i prezentuje nam bardzo ładny, wygodny panel z "kółkiem" sterującym zamiast powszechnie wciskanego paska. Aplikacja obsługuje zarządzenie listami, posiada korektor oraz kilka podstawowych efektów. Można również skonfigurować obsługę przycisku w słuchawkach.
5. Snapseed
- Ocena: 4,4
- Rozmiar: 24MB
- Ważne uprawnienia: Zdjęcia, multimedia i pliki, Aparat/mikrofon
- Wymaga Androida: 4.0+
Aplikacja ta, to centrum filtrów obrazowych, a posiada ich 15 zestawów w których znajdziemy między innymi filtry jasności, kontrastu, nasycenia, ostrości, temperatury barwowej, regulacji świateł i cieni, HDR, fokusowania wybranych fragmentów, kadrowania, geometrii, nakładania tekstur, ozdabiania. Narzędzie ma sporo możliwości i efektami zawstydzi nie jeden program z PC. Na dodatek jako producent widnieje nie kto inny jak Google Inc.
6. Slick UPnP
- Ocena: 4,2
- Rozmiar: 1,2MB
- Ważne uprawnienia: wyświetlanie połączeń Wi-Fi, pełny dostęp do sieci
- Wymaga Androida: 4.0.3+
To małe narzędzie umożliwia przeglądanie sieci w poszukiwaniu serwerów multimedialnych obsługujących UPnP. Możemy w prosty sposób przeglądać zawartość takiego serwera fizycznego lub uruchomić aplikację serwera na naszym PC. Możemy przeglądać zasoby w postaci filmów, muzyki i zdjęć. Jeżeli serwer udostępnia miniatury, to pojawią się na liście. Po wybraniu materiału, możemy odtworzyć go dowolnym programem obsługującym daną treść, który mamy w urządzeniu.
- Ocena: 3,9
- Rozmiar: 330kB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci
- Wymaga Androida: 2.1+
Niezbędna pozycja dla tych, którzy dbają o linię i mają bzika na punkcie kontroli przejadanych kalorii. Albo po prostu jesteśmy ciekawi ile energii dostarczy nam konkretny posiłek lub napój.
- Ocena: 4,3
- Rozmiar: 2MB
- Ważne uprawnienia:Aparat/mikrofon, Identyfikator urządzenia i informacje o połączeniach, zmienianie ustawień dźwięku
- Wymaga Androida: 4.1+
Jeżeli potrzebujecie dobrego cyfrowego rejestratora dźwięku, to zainteresuje Was ta aplikacja wydana przez firmę Sony. Jest to oficjalna aplikacja dedykowana dla stereofonicznego mikrofonu STM10, ale z powodzeniem można z niej korzystać również z wbudowanym mikrofonem w dowolnym urządzeniu. Przewaga tego programu nad innymi masowo dostępnymi, to rejestracja dźwięku stereo bez żadnych dodatkowych opłat - jest w pełni darmowy. Jeżeli mamy w smartfonie dwa mikrofony, to aplikacja je wykorzysta. Dopełnieniem jest bardzo porządny i profesjonalnie wyglądający wskaźnik wysterowania. Audio Recorder może nagrywać w formatach WAV oraz AAC w trzech ustawieniach bitrate. Po nagraniu możemy użyć opcji przycięcia pliku, zastosowania filtru redukcji szumu wiatru oraz filtru normalizacji.
9. Task Cleaner
- Ocena: 4,6
- Rozmiar: 1,3MB
- Ważne uprawnienia:zamykanie innych aplikacji
- Wymaga Androida: 2.3.3+
O task killerach powiedziano już chyba wszystko i ich stosowanie został przeanalizowane na wiele sposobów. Jednak są takie momenty, w których takie narzędzie będzie przydatne. Jeżeli jakaś aplikacja w wyniku błędu (lub nie) zacznie zużywać bardzo duże ilości zasobów, co utrudni korzystanie z systemu (tzw. mulenie), to mamy dwa wyjścia. Albo zrestartujemy urządzenie albo ukrócimy działania felernych aplikacji. Za pomocą Task Cleaner-a możemy zobaczyć jaka aplikacja zjadła nam całą pamięć operacyjną (RAM) i zakończyć jej życie. Możemy też automatycznie wyczyścić pamięć ze wszystkich działających aplikacji - w celu odświeżenia systemu. Przeważanie wystarczy wykonać taką procedurę, aby przywrócić stabilną pracę systemu. Jest to dużo szybszy sposób niż restart.
Każdą z powyższych propozycji można pobrać za darmo. Wystarczy tylko kliknąć na tytuł aplikacji, a zostaniemy przekierowani na odpowiednią stronę w Google Play. Podane uprawnienia aplikacji odnoszą się do wersji z dnia publikacji tego wpisu, producent może je zmienić podczas kolejnych aktualizacji. Dlatego zawsze należy sprawdzać uprawnia przed instalacją i samemu zdecydować czy zezwalamy na działania jakie będzie mogła wykonać aplikacja.