Kaveri trafia do laptopów: AMD twierdzi, że ma czipy wydajniejsze niż Core Intela
04.06.2014 14:36
Dzisiejsza konferencja prasowa AMD podczas targów Computex może być przełomem dla firmy z Sunnyvale. Po latach stania w cieniu Intela i konkurowania przede wszystkim ceną z mikroprocesorowym gigantem, AMD ma być teraz w stanie zaoferować procesory, które wydajnością mają przewyższać nawet nowe Haswelle.
Na początku zobaczyliśmy nowe mobilne APU (czyli w terminologii stosowanej przez AMD, mikroprocesory z rdzeniami CPU/GPU połączonymi w ramach zintegrowanej architektury obliczeniowej). Podobnie jak ich desktopowe odpowiednik, łączą one ze sobą rdzenie centralne Steamroller z rdzeniami graficznymi GCN 2.0. Do 12 takich „rdzeni obliczeniowych” (4 CPU i 8 GPU) zapewniać ma procesorom AMD wydajność na poziomie do 818 GFLOPS.
Kevin Lensing, dyrektor AMD Mobility, stwierdził, że mobilny Kaveri jest pierwszym układem adresowanym do urządzeń przenośnych, który wykorzystuje architekturę HSA, dzięki czemu odpowiednio dostosowane oprogramowanie będzie mogło wykorzystywać możliwości procesora graficznego przy wykonywaniu wysoce paralelizowalnych obciążeń roboczych. Przykładem mogą być filtry w Photoshopier, które dzięki wykorzystaniu frameworka OpenCL posiadacz laptopa z mobilnym Kaveri może zastosować na zdjęciu sporo szybciej, niż posiadacz laptopa z mobilnym procesorem Core Intela.
Według przedstawionych przez firmę danych, APU A10 mają zapewniać do nawet 50% lepszą wydajność grafiki i ponad 1,2‑krotnie wyższą wydajność obliczeniową, niż procesory Intel i5‑4200. Przewagi Kaveri na tym się jednak nie kończą, nowe czipy obsługują oczywiście niskopoziomowy interfejs programowania grafiki 3D Mantle API, wprowadzają także takie technologie jak AMD Dual Graphics, AMD Quick Stream, AMD Steady Video i AMD True Audio, by zmaksymalizować doznania z gier i multimediów.
Nowym mobilnym Kaveri towarzyszy reaktywacja marki FX. Kaveri z serii FX mają zapewniać do 58% wyższą wydajność graficzną i ponad 1,5‑krotnie wyższą wydajność obliczeniową niż Intel i5‑4200. Jednocześnie układy te mają być niezrównane w kwestii stosunku wydajności do pobieranej energii – osiągając wynik nawet o 40% lepszy od APU poprzedniej generacji. Co najciekawsze, Lensing zaryzykował porównanie AMD FX z Core i7‑4500U w niektórych zastosowaniach, i twierdzi, że w tej dziedzinie dzieło „czerwonej drużyny” może być lepsze.
Pierwsze laptopy korzystające z nowych mobilnych Kaveri pojawią się już w tym roku. Swoje modele zapowiedziały m.in. Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Samsung i Toshiba. APU z serii FX pojawić się mają m.in. w adresowanych do graczy laptopach HP.
Adresowana do użytkowników domowych seria APU Kaveri będzie miała też swoje biznesowe odpowiedniki, oferowane pod nazwą AMD PRO. Czipy te wyróżniać się mają wydajnością (na każdym poziomie cenowym wyższą, niż w wersji konsumenckiej), dostępnością (będą oferowane w sprzedaży przez dłuższy czas) i stabilnością (zapewne chodzi tutaj o lepsze sterowniki).
Pierwsze nowymi procesorami AMD PRO zainteresowało się HP, które przygotowało wykorzystującą je linię systemów Elite – laptopy EliteBook 725, 745 i 755 G2, desktop EliteDesk oraz komputer zintegrowany (all-in-one) EliteOne.
Liczymy na to, że w bliskiej przyszłości będziemy mogli dla Was osobiście zweryfikować twierdzenia pana Lensinga. Świat, w którym istnieją przynajmniej dwaj producenci procesorów, będący w stanie oferować równorzędne sobie pod względem wydajności produkty jest przecież światem znacznie ciekawszym, niż świat skazany na monopol Chipzilli.