BanaNAS — stwórz sobie prosty i tani serwer NAS
11.09.2014 | aktual.: 05.04.2015 18:06
Pamiętam jak kilka lat temu chciałem zbudować sobie własny serwer NAS razem z obudową. Niestety nic z tego nie wyszło, bo choć miałem wycięte blachy w zakładzie to i tak nic do niczego nie pasowało, więc kupiłem sobie obudowę w sklepie. Dzięki dostępowi do drukarki 3D w pracy postanowiłem zrobić z kolegą pewien projekt, aby nauczyć się przy tym obsługi drukarki.
Pisałem już o NAS‑ie z wykorzystaniem oprogramowania OpenMediaVault oraz o Banana Pi, pora na przedstawienie projektu, który zrobiłem wraz z kolegą, wykorzystując OMV i BPi. Projekt nosi nazwę BanaNAS i ma za zadanie stworzenie taniego i prostego serwera NAS do domu. Do tego celu wykorzystaliśmy minikomputer Banana Pi oraz oprogramowanie OpenMediaVault. Dodatkowo do tego celu przygotowaliśmy projekt obudowy, który pomieści Banana Pi wraz z dyskiem 2.5 calowym. Projekt obudowy można sobie wydrukować na drukarce 3D.
Założenia projektu:
- Niskie koszty części
- Małe zużycie prądu
- Łatwa konfiguracja i nawigacja
- Niewielkie rozmiary
- Otwarty projekt
- Brak ograniczeń
Sprzęt
Jak już wspomniałem we wstępie do budowy projektu wykorzystaliśmy Banana Pi ze względu na dobre parametry techniczne, takie jak: złącze SATA, 2 rdzeniowy procesor, 1 Gigabit-owa karta sieciowa oraz 1GB pamięci RAM. Wielkość samego Banana Pi też bardzo nam pasowała. Do projektu można wykorzystać dysk SATA do 2 TB pojemności. My testowo wykorzystaliśmy dysk SSD o pojemności 32GB.
W ramach akcji organizowanej przez Producenta Banana Pi otrzymałem również BananaPi do tego projektu, dzięki czemu mój kupiony banan zwolnił się do innych projektów i testów ;)
Prace projektowe
Projekt jak już wspominałem wykonywałem z kolegą z pracy Erykiem. Ja zająłem się głównie przygotowaniem obrazu systemu. Zaś Eryk mając dobrą znajomość CAD‑a projektem obudowy. Wspólnie określiliśmy wygląd obudowy oraz wymieniliśmy się pomysłami. Każdy coś dorzucił i wymyślił ;) Zaś cała walka z CAD‑em i wymiarowaniem spoczęła na barkach Eryka, której podołał w 100%.
[join][img=proto2][join][img=proto3][join][img=proto4][join][img=proto5]
Ogólnie dzięki pierwszej wersji wiedzieliśmy jakie musimy wprowadzić poprawki. Po kolejnym ustaleniu jak zmienić obudowę, Eryk zajął się zebraną listą pomysłów i zmian, a ja zająłem się już tworzeniem obrazu systemu dla użytkowników.
System operacyjny i oprogramowanie
Jako podstawowy system dla naszego urządzenia wybraliśmy Raspbian dla Banana Pi. System został pozbawiony zbędnego oprogramowania. Zainstalowane zostało oprogramowanie OpenMediaVault o którym już pisałem kilkukrotnie. Dzięki temu możemy zarządzać naszym serwerem poprzez przeglądarkę i udostępniać zasoby dyskowe w sieci lokalnej oraz do internetu. System można pobrać jako gotowy obraz do nagrania na kartę SD.
BanaNAS posiada możliwość uruchomienia usług:
- SMB/CIFS
- NFS
- AFP
- SSH
- FTP
- TFTP
- iSCSI target
- LVM
- DAAP server
- DLNA
- ownCloud
- Nginx
- MySQL
- Antivirus
- BitTorrent Sync
- S.M.A.R.T.
- SNMP
Lista dodatkowego oprogramowania będzie dodawana z czasem.
Obudowa
Obudowa została zaprojektowana tak, aby w środku można było zamontować również dysk twardy 2.5 cala. Obudowa posiada wyprowadzenie na tylnej ścianie złączy USB oraz karty LAN. Dostęp do HDMI i zasilania możliwy jest poprzez podstawkę od spodu obudowy. Złącza RCA i Jack-audio nie zostały wyprowadzone ze względu na to, że jest to sprzęt przeznaczony tylko jako serwer NAS (nie wykluczamy w późniejszym czasie zrobienia dodatkowej wersji obudowy z wyprowadzeniem tych złącz, choć można wyłamać dwa żeberka aby mieć do nich dostęp). Z przodu obudowy dostępne są dwa przyciski Power oraz Reset.
Po wykonaniu pierwszej wersji i wprowadzeniu w niej poprawek zajęliśmy się wydrukiem naszej obudowy.
W pierwszej kolejności wydrukowaliśmy połówkę obudowy do której przykręcany jest dysk.
[img=wydruk3][join][img=wydruk4][join][img=wydruk5][join][img=wydruk6][join][img=wydruk7][join][img=wydruk8][join][img=wydruk9][join][img=wydruk10] [join] Jak widać połówka pierwsza wyszła dobrze. Więc zabraliśmy się za drugą, trochę trudniejszą do druku połówkę, do której montuje się Banana Pi i dodatkowo są wyprowadzenia na przyciski, które w druku potrzebują podtrzymania (tzw. support), co nie do końca mam przećwiczone ;).
[join][img=druga(3)][join][img=druga(4)][join][img=druga(5)][join][img=druga(6)]
Jak widać druga połówka udała się, więc można połączyć dwie połówki ze sobą i zamontować jeszcze Banana Pi i połączyć z dyskiem.
[img=swiepolowki(1)][join][img=swiepolowki(2)][join][img=swiepolowki(3)][join][img=swiepolowki(4)][join][img=swiepolowki(5)][join][img=swiepolowki(6)] [join] Pora na wydruk podstawki na której będzie stała obudowa.
[join][img=podklad3][join][img=podklad4]
Pozostały jeszcze przyciski zasilania i resetu.
[join][img=przyciski3][join][img=przyciski4]
Oto złożona obudowa. Wymaga wyczyszczenia i wygładzenia drobnym papierem ściernym.
[join][img=zlozona3][join][img=zlozona4][join][img=zlozona5][join][img=zlozona6]
Teraz można podłączyć banaNAS-a do sieci i zasilania i używać. Poniżej przedstawiam jeszcze porównanie dwóch wersji obudowy.
[join][img=porownanko3][join][img=porownanko4]
Licencja
Projekt został udostępniony na licencjach OpenSource. System operacyjny jest udostępniony na licencji GPL/AGPL, zaś projekt obudowy na licencji Creative Commons.
Podsumowanie
Każdy może sobie zbudować w prosty sposób taki domowy serwer. Obudowę można wydrukować po znajomości albo korzystając z firm, które oferują takie usługi. Banana Pi i dysk można bez problemu zamówić a obraz systemu nagrać na kartę SD. Pliki obrazu oraz projektu obudowy można pobrać ze strony projektu bananas.gda.pl.
Przy okazji chciałbym podziękować Erykowi za dobrą i owocną współpracę. Nie ma to jak dobry inżynier a nawet grupa inżynierów ;)