Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera
31.12.2012 | aktual.: 01.02.2013 00:07
Jeżeli już uruchomienie serwera mamy za sobą, to w pierwszej kolejności przyglądniemy się zmianą i nowym możliwością serwera oraz przygotujemy go do bardziej złożonych operacji.
2.1 Nowy interfejs
Jeżeli już mieliśmy styczność z Windows 8, to środowisko Windows Server 2012 nie będzie nam obce. W przeciwnym wypadku, warto zwrócić uwagę na brak menu start na dolnym pasku. Podobnie jak w Windows 8, tutaj menu start otwieramy za pomocą klawisza "Windows" lub przesuwamy kursor w lewy dolny róg i klikamy na przycisk.
Ukaże się nam menu start.
W którym ujrzymy następujące kafelki.
Klikając prawy myszki na dowolnym kafelku (lub kilku na raz), uzyskamy dostęp do dodatkowych funkcji.
Warto również nadmienić, że klikając w dolny lewy róg, jednak tym razem przy użyciu prawego klawisza myszki, uzyskamy dostęp do menu kontekstowego, podobnie jak w Windows 8 (można również użyć skrótu Win+X).
Najechanie w prawy dolny róg, wyświetli nam menu boczne, na którym znajdują się 3 przyciski. Są to "Wyszukaj" (skrót to Win+Q), "Start" i "Ustawienia".
Dostępne opcje w Ustawieniach w panelu bocznym.
Tak w dużym skrócie wygląda interfejs Windows Server 2012.
2.2 Przegląd funkcji
Najważniejszą rzeczą w systemie, z której najczęściej będziemy korzystać jest "Menadżer Serwera". Nie bez powodu, skrót do niego, jest na dolnym pasku jako pierwszy. Dzięki menadżerowi serwera, będziemy zarządzać wszystkim co jest kluczowe w jego pracy, oraz funkcjami i rolami, ale o tym w następnych wpisach.
W pozycji "Lokalny Serwer" (Local Server) mamy możliwość, konfiguracji wielu ustawień takich jak: nazwy komputera, grupy roboczej, zapory, zdalnego zarządzania, sieci, aktualizacji, strefy czasowej i itp.
Kolejna pozycja to zarządzanie "Wszystkimi Serwerami" (All Servers) . Tutaj mamy kontrolę nad tym, co dzieje się z naszymi fizycznymi, jak i wirtualnymi maszynami.
Ostatnia opcja to zarządzanie "Magazynem Danych" (File and Storage Services). Tutaj wykonujemy wszelakie operacje związane z magazynem danych, na dyskach wirtualnych i fizycznych w naszych serwerach.
Reasumując menadżer serwera jest narzędziem kompleksowym i w moim odczuciu jest bardzo dobrze przemyślany. Wszystko opcje mamy pod ręką. Dostęp poprzez opcję "Narzędzi" (Tools), do wszystkich niezbędnych funkcji, jest też bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Obsługa menadżera, nie jest problematyczna i myślę, że każdy jest w stanie, w stosunkowo krótkim czasie, przyswoić sobie jego obsługę.
2.3 Konfiguracja serwera
Na początku wykonamy kilka podstawowych operacji, które pozwolą nam w komfortowy sposób, przejść do bardziej rozbudowanych możliwości systemu.
Otwieramy "Menadżer Serwera".
Klikamy na "Konfigurację lokalnego serwera".
Przechodzimy do "Lokalnego Serwera" (Local Server) i klikamy na "Nazwę komputera" (Computer name).
Następnie "Zmień" (Change).
Do testów, możemy wpisać dowolną nazwę komputera i grupy roboczej. Jeżeli serwer instalujemy w firmie, to w szczególności, należy stosować pewien porządek w nazewnictwie. Najczęściej nazwa komputera jest kombinacją słów i znaków: (nazwa firmy,typ maszyny,numer porządkowy). Przykład: MicrosoftDS01. Co oznacza, że serwer obsługuję firmę Microsoft i jest to serwer domenowy (DS=Domain Server) o numerze 01. Ja użyłem nazwy "WS2012" i numeru porządkowego a nazwa grupy to "FIRMA". Zatwierdzamy zmiany.
Powinniśmy otrzymać komunikat.
I kolejny o zastosowaniu zmian po restarcie.
W następnym okienku klikamy "Restart Now". I czekamy na restart systemu.
Następnym krokiem są aktualizację. Ponownie wchodzimy do "Menadżera Serwera" i klikamy na opcję "Aktualizacji Windows" (Windows Update).
Zaznaczamy aktualizacje automatyczne "Turn on automatic updates".
Czekamy na wyszukanie aktualizacji.
Wybieram aktualizacje.
Otrzymujemy listę aktualizacji. Klikamy w dolnym prawym rogu okna na "Install".
Czekamy na zakończenie instalacji.
Możemy otrzymać komunikat o konieczności restartu celem dokończenia niektórych aktualizacji. Restartujemy serwer.
Zrobimy jeszcze jedną rzecz, która przyda nam się później. Mianowicie dodamy drugi interfejs sieciowy do VirtualBox i w samym systemie nazwiemy tak interfejsy aby były łatwo rozpoznawalne. Na początku wyłączamy Windows Server 2012 i przechodzimy do okna programy VirtualBox. Klikamy prawym klawiszem na wirtualną maszynę i otwieramy ustawienia (Settings).
Następnie "Network", wybieramy drugi adapter sieciowy (Adapter 2) i włączamy kartę sieciową (Enable Network Adapter). Zatwierdzamy przyciskiem "OK".
Uruchamiamy ponownie maszynę wirtualną, przechodzimy do menadżera serwera i "Local Server". Powinniśmy zobaczyć drugi interfejs sieciowy (Ethernet 2).
Teraz zmienimy nazwy obu interfejsów na bardziej przyjazne. W tym celu klikamy na pierwszy interfejs.
Zmieniamy nazwy dla obu interfejsów na "eth1" i "eth2". Przy czym interfejs z numerem 1 to ten, za pomocą którego łączymy się z internetem.
To na obecną chwilę wszystko co jest nam potrzebne aby rozpocząć pracę z Windows Server 2012.
Zapraszam do pozostałych wpisów.
Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera Część 3 - Active Directory Domain Services, Instalacja, Konfiguracja Część 4 - Active Directory Users and Computers Część 5 - Active Directory Administrative Center Część 6 - Serwer DNS, Konsola DNS, Konfiguracja, Zarządzanie Część 7 - Serwer DHCP, Instalacja, Konfiguracja Część 8 - Zarządzanie serwerem DHCP, DHCP Policy Część 9 - Zarządzanie serwerem DHCP, Konfiguracja klastra DHCP, Split-... Część 10 - Internet Information Services, Instalacja IIS Część 11 - Internet Information Services, Instalacja Active Directory ...