Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja
31.12.2012 | aktual.: 01.02.2013 00:07
Postanowiłem stworzyć serie wpisów o Windows Server 2012. Praca z tym systemem, to naprawdę duża przyjemność, a odkrywanie nowych możliwości daję sporą satysfakcję. Jednak dla początkującej osoby, wdrożenie się w świat kafelków, może stanowić nie lada wyzwanie. Stąd pomysł na serie wpisów i swego rodzaju kompendium wiedzy. Będzie to zbiór wpisów, na każdy z możliwych tematów, w określonej kolejności. Tak aby każdy mógł bez problemu zapoznać się z tym systemem. Wpisów (aby omówić najważniejsze kwestie) planuję ponad 20. Część powstanie już w nowym roku i zakończeniu konkursu. O ile starczy mi sił, czasu i motywacji. W tym wpisie i kolejnych, postaram się stworzyć kompendium wiedzy o Windows Server 2012. Będzie konkretnie, krótko i na temat, od A do Z, bez zagłębiania się w szczegóły (bardziej złożone wpisy i zagadnienia, będą na końcu serii). Tak aby każdy mógł oswoić się z tym systemem i jednocześnie mieć wszystko co potrzebne pod ręką, aby rozpocząć przygodę z Windows Server 2012. Zaczynamy!
1. Instalacja
System Windows Server 2012 będziemy "oswajać" na maszynie wirtualnej. Nie przypadkowo, ponieważ w późniejszych wpisach użyje funkcjonalności jaką daje nam maszyna wirtualna. Do tego celu wykorzystamy Virtual Box.
Ponieważ jestem zwolennikiem obsługi systemów serwerowych w języku angielskim, dlatego też cała ta seria wpisów, będzie opierać się na angielskojęzycznej wersji Windows Server 2012.
1.1 Wymagania sprzętowe
Minimalne wymagania sprzętowe dla Windows Server 2012 (w architekturze x64) to procesor taktowany z częstotliwością 1,4 GHz, 512 MB RAM‑u i 32 GB wolnego miejsca na dysku.
1.2 Instalacja i przygotowanie VirtualBox
ISO Windows Server 2012 możemy pobrać z tej strony: "link" Program pobieramy "link" i instalujemy.
Po uruchomieniu programu klikany na ikonę "New" i wpisujemy nazwę (dowolną), typ oraz wersje systemu operacyjnego.
Zgodnie z poniższym zdjęciem.
Następnie przypisujęmy wielkośc pamięci RAM. Wystarczy domyślna wartość.
Tworzymy wirtualny dysk.
Tutaj wybieramy VHD a nie domyślnę VDI, ponieważ Microsoft korzysta z tego typu plików. Poza tym sam obraz w formacie (VHD) możemy później wykorzystać.
Przydzielanie pamięci ustalamy dynamicznie.
Ustalamy nazwę pliku i lokalizację oraz maksymalną wielkość obrazu.
Naszym oczom powinien ukazać się poniższy widok.
1.3 Instalacja Windows Server 2012 na VirtualBox
Klikamy na liście na nasz obraz.
Przy pierwszym uruchomieniu musimy wskazać lokalizację pliku ISO z systemem następnie kliknąć Start.
W tym kroku wybieramy czas i klawiaturę w języku polskim.
Klikamy "Instaluj teraz"
Wybieramy wersję systemu Datacenter z graficznym interfejsem (GUI).
Akceptujemy warunki licencji.
Wybieramy instalacja samego systemu.
Wybieramy wirtualny dysk i klikamy dalej.
Rozpoczyna się instalacja.
Po zakończeniu instalacji, ukaże się nam okno nadania hasła administratora. Musi składać się z 7 znaków, w tym przynajmniej jedna duża litera, jedna cyfra i jeden znak specjalny. Przykład: "Windows1!". Zatwierdzamy.
Ukaże się nam ekran z zegarem.
Należy użyć kombinacji Ctrl+Alt+Del lub wciskając przycisk Host (domyślnie prawy Ctrl) + Del, lub wybrać z menu VirtualBox (Machine/Insert Ctrl+Alt+Del)
Pozostaję nam tylko zalogować się utworzonym hasłem.
Ukaże się nam następujące okno z menadżerem serwera.
A tak wygląda pulpit (Win+D)
Na koniec wygląd Modern na Windows Server 2012 (klawisz Win lub kliknięcie na lewy dolny róg ekranu)
System został zainstalowany pomyślnie, przed nami długa droga, jednak najważniejszy krok został wykonany.
Zapraszam do pozostałych wpisów.
Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera Część 3 - Active Directory Domain Services, Instalacja, Konfiguracja Część 4 - Active Directory Users and Computers Część 5 - Active Directory Administrative Center Część 6 - Serwer DNS, Konsola DNS, Konfiguracja, Zarządzanie Część 7 - Serwer DHCP, Instalacja, Konfiguracja Część 8 - Zarządzanie serwerem DHCP, DHCP Policy Część 9 - Zarządzanie serwerem DHCP, Konfiguracja klastra DHCP, Split-... Część 10 - Internet Information Services, Instalacja IIS Część 11 - Internet Information Services, Instalacja Active Directory ...