Aplikacje Google dla Androida cz. 3 - Mapy i inne
20.02.2011 23:59
W ostatnim poście dotyczącym aplikacji webowych Google dla Androida pisałem o programach pomocnych do zarządzania czasem i zadaniami. Po Czasie pora się wziąć za Przestrzeń. Ponieważ aplikacji i usług do opisania jest dość dużo: Google Maps, Places, Latitude, Street View, Earth i SkyMap ograniczę się dzisiaj do aplikacji natywnych (dostępnych przez Market).
1) Mapy Google Aplikacja dostępna jest obecnie w wersji 5.1.0. O ile nie posiada się Nexusa S, na smartfonie zainstalowana będzie starsza wersja Map, żeby ją zaktualizować należu użyć Android Market. Z aplikacją zintegrowane są usługi Google Places (Miejsca) oraz Google Latitude (Współrzędne). Przy okazji można doinstalować dodatki, np. Street View.
Interfejs jest bardzo prosty, a zarazem wygodny. Na górze po lewej stronie znajduje się pasek wyszukiwania obsługujący klawiaturę oraz Voice Search. Można wyszukiwać konkretne miejscowości, lokale, etc. Obok w menu mamy ikonę pinezki - pozwala wejść w widok Miejsc, ikonę warstw - w odnośnym menu można wybrać warstwy, które mają być naniesione na postawowy widok, np. widok satelity, Buzzy wysłane z okolicy, Współrzędne, trasy dojazdu, etc. Tapnięcie w ostatnią ikonę pozwala zmieniać kamerę - przydaje się to zwłaszcza przy wykorzystaniu nawigacji. Można na przykład ustawić wycentrowanie ekranu na “Moja lokalizacja” i nie bawić się w przesuwanie mapy podczas drogi. A skoro już jesteśmy przy przesuwaniu. Obsługa wielodotykowego ekranu jest nadzwyczaj intuicyjna. Przesuwając jednym palcem po mapie przesuwamy się na płaszczyźnie kierunków świata. Układając dwa palce na przeciwko siebie i zbliżając lub oddalając je od siebie przybliżamy i oddalamy punkt widoku od powierzchni ziemi. Do przybliżania służy również podwójne tapnięcie w dany punkt. Układając dwa palce obok siebie i przesuwając je jednocześnie w dół lub w górę zmieniamy kąt patrzenia na mapę.
Ponieważ większość nowoczesnych smartfonów posiada wbudowany moduł GPS, oczywistym zastosowaniem Map jest używanie ich jako nawigacji samochodowej. Niestety w Polsce nie jest jeszcze dostępna pełna wersja Nawigacji Google (oddzielna aplikacja, zob. Google Navigation ), ale do więkoszści zastosowań można bez problemu wykorzystać właśnie Mapy. Wyznaczając trasę jako punkt startowy domyślnie ustawiona jest “Moja lokalizacja” (ustalona na podstawie GPS lub sieci komórkowej). Oczywiście można wybrać dowolne inne miejsce jako punkt startowy. Wybierając miejsce docelowe otrzymujemy wskazówki wraz z wpisywaniem kolejnych liter: historia wyszukiwania, miejsca oznaczone gwiazdką (Google Places), adresy z książki adresowej, itp. Jeżeli chcemy wybrać nowe miejsce nie ma problemu - możemy albo wpisać nazwę albo wybrać punkt na mapie. Dopasowanie drogi jest na ogół bardzo dobre. Jeżeli zdarzy nam się wjechać w nieodpowiednią drogę, wystarczy nacisnąć “aktualizuj trasę” i po problemie. Sama trasa dojazdu zaznaczana jest jako kolejna warstwa na Mapach, więc możemy ją w dowolnej chwili wyłączyć. Oczywiście, dopóki w Polsce nie będzie dostępna pełna wersja Nawigacji, Mapy mogą służyć jako narzędzie pomocnicze. Dla mnie są zupełnie wystarczające, ale ja nie jestem zawodowym kierowcą.
2) Google Places (Miejsca)
Jeżeli na Mapach tapniemy i przytrzymamy przez chwilę palec pojawi się dymek z adresem miejsca. Kliknięcie weń otworzy okno z lokalizacą (niestety nie mogę zamieścić screenshota ze względu na nadwrażliwość Map na klawisz Back, stąd zapożyczony obrazek). na samej górze ujrzymy adres miejsca, a pod spodem mini-menu. Pierwszy klawisz (litera M) oznacza Zobacz na mapie - komentować chyba nie trzeba. Drugi - równie oczywisty znak - to strzałka - Dojazd od aktualnego miejsca. Jeżeli zamiast kliknięciana w ulicę wybierzemy konkretny lokal będziemy mogli również do niego się dodzwonić (trzeci element menu). Czwarty - to symbol Street View, ale działa tylko tam, gdzie usługa jest już dostępna. To co najbardziej interesuje znajduje się poniżej belki Menu. Co jest w pobliżu? pokazuje punkty usługowe i in. zarejestrowane w Mapach znajdujące się w pobliżu wybranego miejsca. Wyszukaj w pobliżu - Nazwa mówi sama za siebie. Opcja Udostępnij to miejsce pozwala opublikować maila, Buzza lub na przykład wpis na Facebooku dotyczący tego miejsca. Podkreślam raz jeszcze, że dotyczy to ogólnie wybranego adresu ulicy. Jeżeli wybierzemy konkretny punkt, na przykład Hotel Mariott, zobaczymy oprócz adresu telefon (można połączyć sie bezpośrednio z aplikacji), link do strony www, opinie z odpowiednich serwisów (np. hotele.pl, gastronauci.pl) oraz opinie użytkowników Google (o tym za chwilę). Oczywiście sami będziemy mogli ocenić to miejsce i opisać. Jeżeli jesteśmy zalogowanie do Google Współrzędne będziemy mieli również opcję zameldowania się (o tym również za chwilę). Na końcu otrzymamy informację o innych podobnych miejscach, w tym wypadku hotelach.
3) Google Hotpot Idea Google Places została opisania wyżej - ludzie prowadzący biznes mogą zapisać informację o swojej działalności, dzięki czemu można ich łatwo znaleźć za pomocą wyszukiwarki lub Map. Do tego Google dołożyło bardzo fajną usługę - Hotpot. Jej idea streszcza się w słowach: Tell us about the places you like To discover the places you’ll love Odwiedzając jakieś miejsce możemy je ocenić i napisać recenzję, a googlowski algorytm zasugeruje nam podobne miejsca, które prawdopodobnie również przypadną nam do gustu. Jeżeli dzielimy usługę ze znajomymi, system wyświetli również ich opinię. Generalnie chodzi o to, aby spersonalizować oceny danych miejsc. W przypadku serwisów takich jak gastronauci.pl otrzymujemy wiele opinii, ale od osób, których nie znamy i które nie znają nas. W przypadku Hotpota to Twoje gusta są najważniejsza oraz (drugorzędnie) opinie twoich znajomych. Polecam Stronę Hotpot oraz film o Google Hotpot.
3) Google Latitude (Współrzędne) Dobry Wojak Szwejk żył w pięknych czasach. Bez problemu mógł się z saperem Vodiczką umówić Pod Kielichem “o szóstej po wojnie”. Dzisiaj najczęściej nie może się obyć bez serii telefonów/smsów o mniej więcej podobnej treści: “już jestem”, “będę za chwilę”, “spóźnię się”, “już jestem, a ty?”, itp. Jednym z możliwych rozwiązań jest korzystanie z dostępnej na Androida usługi Współrzędne. Wystarczy zalogować się przez menu w Mapach Google i wysłać zaproszenie do bliskich nam osób. Po zaakceptowaniu będziemy mogli wzajemnie widzieć swoje położenie (na podstawie GPS lub sieci komórkowej). Oprócz tego możemy łatwo nawiązać kontakt widząc się na Mapach (Email, Buzz, Google Talk, etc). Możemy również “zameldować” się w konkretnym miejscu, np. restauracji. Opuszczając ją zostaniemy automatycznie wymeldowani. Prywatność w tej usłudze jest w pełni szanowana - nikt spoza znajomych nie widzi naszej lokalizacji. Jeżeli przypadkowo zapomnimy się wylogować, dostaniemy maila z informacją na ten temat. Wszystkie wątpliwości rozjaśni kolejny film ze stajni Moutainview.
4) Google StreetView i Google Earth Obie aplikacje są dość dobrze znane, więc ograniczę się do krótkiego stwierdzenia: Na Androidzie działają bez zarzutu. Widok Ulic włączamy w Mapach, Earth jest oddzielną aplikacją do pobrania z Marketu.
5) Google SkyMap Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się spojrzeć w rozgwieżdzone niebo i czuć zażenowanie z powodu swojej ignorancji co do znajomości nazw konstelacji, SkyMap wychodzi ci z pomocą. Za pomocą GPS, kompasu oraz zegara aplikacja ustala widok nieba dla danej lokalizacji. Podnieś swojego smartfona i viola! Już wiesz jak nazywa się dana gwiazda lub układ. Możemy włączać lub wyłączać widok galaktyk, linii horyzontu, linii łączących konstelacje, widok planet lub gwiazd, katalogu Mesiera lub siatki RA/Dec. Wszystko w zależności od potrzeb. Do naszej dyspozycji są również wysokiej jakości zdjęcia w galerii, dwa tryby widoku, a nawet... podróż w czasie. Super pomysł na romantyczną niespodziankę dla naszej lepszej połówki :‑)
Widok oczywiście jest pełnoekranowy, ale jedynie wchodząc do menu mogłem zrobić screenshot (nieszczęsna kombinacja Back+Home).