Sony Micro Vault vs SanDisk Dual USB Drive 3.0 — szybki pojedynek pendrive'ów z OTG
Niewielka ilość wbudowanej pamięci w telefonie oraz coraz większa niechęć producentów do instalowania slotów na karty pamięci może sprawić użytkownikowi niemały problem. Jeśli robimy dużo zdjęć lub kręcimy filmy szybko może nam zabraknąć pamięci. Jak sobie z tym poradzić? Kupić pendrive ze złączem microUSB.
Przetestuję dzisiaj dwa pendrive'y, które mozemy podłączyć do telefonów wspierających USB OnTheGo (Symbian, Android): SonyMicro Vault oraz SanDisk Dual USB o pojemności 16 GB.
SonyMicro Vault USM16SA1/B
Obudowa została wykonana z aluminium, a niegubiąca się zatyczka jest plastikowa. Pendrive podłączamy do smartfona logiem w dół. Podczas pracy nie nagrzewa się nadmiernie. Dodatkowym atutem jest dioda LED informująca o pracy urządzenia.
Specyfikacja:
- Pojemność: 16 GB
- Wymiary: 18.9 x 9 x 31.4 mm
- Waga: 6 gram
- Typ podłączenia: USB 2.0, microUSB 2.0
- Dioda LED (zielona)
- Gwarancja: 24 miesiące
- Cena: około 55 zł (ja kupiłem za 24,99 zł w EURO)
- Strona producenta: sony.pl
- Dedykowana aplikacja: File Manager
SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0
W przeciwieństwie do Sony, SanDisk zdecydował się na całkowicie plastikową obudowę, która częściowo jest błyszcząca. Złącze, które chcemy użyć wysuwamy za pomocą suwaka. Jest to trochę mniej wygodne niż rozwiązanie Sony. Podobnie jak konkurent nie nagrzewa się nadmiernie, ale nie posiada diody LED.
Specyfikacja:
- Pojemność: 16 GB
- Wymiary: 11.0 x 19.8 x 36.6 mm
- Typ podłączenia: USB 3.0, microUSB 2.0
- Gwarancja: 60 miesięcy
- Cena: około 27 zł
- Strona producenta: sandisk.com
- Dedykowana aplikacja: SanDisk Memory Zone
Testy syntetyczne
AS SSD
Dzięki temu, że SanDisk skorzystał z dobrodziejstw USB 3.0 odczyt wynosi ponad 130 MB/s. 23 Megabajty Sony wyglądają przy tym bardzo biednie. W szybkości zapisu różnica nie jest aż tak wielka i wynosi "jedynie" 13,7 MB/s.
Oprócz sprawdzenia maksymalnych transferów, AS SSD pozwala sprawdzić szybkość w typowych zastosowaniach. SanDisk jest nawet 3 razy szybszy od Sony.
CrystalDiskMark
Próbka 4 GiB
Wyniki w CrystalDiskMarku są podobne do tych z AS SSD. Pendrive SanDisk jest wyraźnie szybszy w odczytywaniu i zapisywaniu dużych plików. W przypadku odczytu małych plików wygrywa Sony, natomiast zapis wynosi zaledwie 0,003 MB/s kontra 0,609 MB/s.
Próbka 50 MiB
Po zmniejszeniu próbki danych z 4 GiB do 50 MiB SanDisk jeszcze bardziej odskoczył Sony. Zapis danych sekwencyjnych wyniósł aż 97 MB/s, czyli prawie 9 razy szybciej niż Sony.
Testy praktyczne
W teście praktycznym zmierzyłem czas kopiowania 823 zdjęć o łącznej wadze 3.51 GB.
Czas kopiowania zdjęć z komputera na pendrive wyniósł 2,5 raza mniej na SanDisku. Podczas kopiowania plików ze smartfona na pendrive, SanDisk również był dwukrotnie szybszy.
Kopiowanie plików z pendrive'a na komputer trwało 2,55 razy (143 sekundy) krócej na SanDisku. Kopiowanie z pendrive'a na smartfon zmniejszyło te różnicę do około 47 sekund.
Podsumowanie
Obie "flaszki" są solidnie wykonane i nie przegrzewają się. Jeśli potrzebujesz szybkiego i taniego pendrive'a z OTG powinieneś wybrać SanDiska. Jedyną wadą jest mechanizm wysuwania końcówek, który jest niewygodny.
Pendrive'y zakupiłem na własność, więc jeżeli chcecie żebym wykonał jeszcze jakiś test, to po prostu napiszcie w komentarzu. :‑)