Zmień swoją Xperię - backup & bootloader
19.06.2013 | aktual.: 21.11.2013 01:02
Uwaga! Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez stosowanie się do wpisu. Pamiętaj, że wszystkie operacje robisz na własną odpowiedzialność, nawet mimo znikomej szansy, że coś pójdzie nie tak. Autor wpisu stosował z powodzeniem wyżej wymienione czynności na telefonie SE Xperia Arc S z systemem w wersji 4.0.4, na innych modelach mogę one wyglądać inaczej, lub być niemożliwe.
Pliki podlinkowane we wpisie nie są moją własnością, są to jedynie odnośniki poznajdywane w sieci (fora, tutoriale itp). Przed jakimkolwiek hakierowaniem włącz w ustawieniach telefonu "Nieznane źródła" (zabezpieczenia) oraz "debugowanie USB" (opcje programistyczne).
Backup
Zanim zrobisz cokolwiek na telefonie warto zadbać o backup danych. O ile z kartą pamięci jest łatwo (wystarczy przecież zgrać pliki na dysk), gorzej z naszymi sms, kontaktami (tak, podobno po to zostały stworzone komórki, by zawierać sms i kontakty). Jest na to wiele sposobów, jedni preferują zgrywanie kabelkiem wszystkiego na komputer, inni kontakty trzymają na koncie Gmail itp. Ja osobiście preferuję bezpłatną aplikację o nazwie G Cloud. Jest to banalna w obsłudze apka trzymająca nasze dane (łącznie z wyżej wymienionymi sms i kontaktami) w chmurze. Pozwala nam na wybranie jakie elementy mają być zgrane "w internety", oraz jakie przywrócone. Dzięki tej aplikacji jesteśmy w stanie zająć się "hakierowaniem" telefonu bez potrzeby zmartwień o nasze dane. W obsłudze aplikacja jest na tyle prosta, że pominę jej opis - każdy sobie poradzi.
Bootloader
Uwaga! Łamiąc bootloader, tracisz gwarancję na telefon, oraz swoje wszystkie dane!
Czym jest bootloader? Można powiedzieć, że BIOSem telefonu, pierwszym programem, matrixem. On decyduje czy odpalić system i domyślnie nie lubi systemów nieoryginalnych (przykładowo cyanogenmod). Dlatego jeśli chcemy wgrać na nasz telefon inny system, musimy niestety złamać bootloader. Właściwie, to są wyjątki od tej reguły, przykładowo HD Ultimate Xperia - jak zwrócono uwagę w komentarzu do instalacji tego roma nie potrzebujemy łamać BL. Jednak najpopularniejszy CM wymaga tego zabiegu. Zanim w ogóle zaczniesz się tym bawić, sprawdź czy masz możliwość odblokowania BL. Wstukaj w swoim telefonie następujący kod (jakbyś dzwonił)
*#*#7378423#*#*
Następnie przejdź do zakładki Service info - Configuration - Rooting Status i upewnij się, że masz wartość Bootloader unlock allowed ustawioną na Yes. W tym przypadku możesz zrobić backup i zabierać się do hakierowania.
Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to zainstalować odpowiednie sterowniki. Osobiście zainstalowałem paczkę dostępną na stronie Google oraz paczkę dostępną tutaj. Następnie udaj się na stronę Sony, gdzie po wykazaniu się uporem w klikaniu "i'm sure" uzupełnij formularz. IMEI telefonu odczytać możesz wpisując na nim:
*#06#
Na maila powinieneś otrzymać kod, który przyda się w dalszej części. Tymczasem pobierz program o nazwie Fastboot. Wypakuj archiwum oraz otwórz wiersz poleceń w tym miejscu (trzymając prawy shift kliknij PPM w dowolnym miejscu w otwartym katalogu, w rozwiniętym menu będziesz miał opcję do uruchamiania wiersza poleceń). W tym momencie możesz pożegnać się z telefonem (profilaktycznie :) ). Wyłącz go, a następnie podepnij kabel USB do niego i laptopa, trzymając na telefonie przycisk MENU. Powinna zaświecić się dioda obok wejścia na kabel (u mnie na niebiesko). Sprawdźmy czy Ci się udało, w wierszu poleceń wpisz (to jeszcze nic nie może zepsuć):
fastboot.exe -i 0x0fce getvar version
Jeśli otrzymasz "waiting for device', spróbuj jeszcze raz podłączyć telefon lub przeinstalować sterowniki. Jeśli dalej masz "waiting for device", zacznij googlować :) W komentarzach znalazła się sugestia o włączeniu konsoli na prawach administratora - u mnie udało się bez tego, ale jeśli nie chce Ci działać, możesz spróbować w ten sposób.
Zakładam jednak ze dostałeś odpowiedź od telefonu, możesz przejść do magicznego kodu:
fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKOD_OTRZYMANY_W_MAILU_OD_SONY
Jeśli wszystko poszło pomyślnie po chwili będziesz mógł włączyć telefon z odblokowanym BL.
Chciałem w tym miejscu opisać proces rootowania, ale wpis stał się dłuższy niż przypuszczałem, więc odblokowanie superusera opiszę...wkrótce :)
EDIT: Kolega blogowicz ubiegł mnie z opisaniem dalszych czynności, więc aby nie dublować odsyłam do jego wpisu : http://www.dobreprogramy.pl/SebaZ/Aktualizacja-Xperia-Arc-S-do-Android...