Audiobooki, czyli ciekawa alternatywa dla książki tradycyjnej nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku
04.02.2018 | aktual.: 04.02.2018 23:17
Tym razem bardzo krótki wpis dotyczący audiobooków, wpis mało związany z komputerami i technologią, ale myślę, że warto trochę o tym wspomnieć. Kiedyś pisaliśmy ,jak stworzyć sobie audiobooka w domowym zaciszu, używając do tego programu Balabolka.
w tym artykule zdecydowałem zaprezentować wam audiobooki. Prawdopodobnie większość z czytelników (szczególnie niewidomych) spotkała się już z tym typem książki, ale dla wciąż niezapoznanych z nimi osób je pozwolę sobie pobieżnie przedstawić. Audiobooki (nazywane także książkami mówionymi) są nagraniami książek czytanych przez lektora. Pierwsze z nich pojawiły się już w latach 30 w Stanach Zjednoczonych jako alternatywa od książki brajlowskiej dla osób niewidomych i prawie od razu wywołały zainteresowanie jako alternatywa dla tradycyjnych książek. Szczególny wzrost popularności audiobooków przypada na okres rozwoju internetu, który bardzo upowszechnił do nich dostęp. Jedną z największych zalet audiobooków jest to, że pozwalają w czasie ich odsłuchiwania na wykonywanie innych czynności, których wykonywanie w przypadku normalnej książki byłoby niemożliwe, tak jak np. gotowania, ćwiczeń, sprzątania itd. Audiobooki są także przez wiele osób uznawane za lżejsze w odbiorze od zwyczajnych książek.
W Internecie od kilku lat powstaje coraz więcej sklepów internetowych na których można kupić audiobooki, których cena zazwyczaj oscyluje wokół kilkudziesięciu złotych. Wiele audiobooków, szczególnie znanych książek, można znaleźć także dostępne za darmo na YouTube czy stronach udostępniających audobooki za darmo. Książkę mówioną można także zwyczajnie wypożyczyć w bibliotece (szczególnie większych bibliotekach np. wojewódzkich). Duże zbiory książki mówionej znajdują się szczególnie w bibliotekach PZN (Polskiego Związku Niewidomych), są one jednak często zapisywane na kasetach i płytach, choć wprowadza się powoli format cyfrowy. Dodatkowo wypożyczają one swoje zbiory tylko osobom z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności ze względu na uszkodzenie wzroku.
W przypadku formatu cyfrowego zapisu audiobooków najczęściej korzysta się z formatu MP3 , jednakże wśród niewidomych popularny jest także stworzony w latach 90. ze względu na między innymi ich potrzeby format DAISY który pozwala na łatwiejszą nawigację po audiobooku. Jeszcze kilka lat temu przeciętnej osobie mogło sprawiać trudność znalezienie komercyjnego audiobooka, ale dzisiaj zapełniają one swoją niszę na rynku stając się coraz bardziej popularne, jak daleko sięgnie ta popularność? Czas pokaże, póki co następca papierowej książki ma się bardzo dobrze.
MB