Natec Adder — tani mikrofon do zastosowań domowych
27.11.2018 09:47
Od jakiegoś czasu poszukuję taniego mikrofonu, który byłby dobrym uzupełnieniem domowego zestawu do nagrywania głosu. Na co dzień korzystam ze sprawdzonych rozwiązań typu headset - jako słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Zestaw taki daje duże możliwości w sferze rozmów internetowych lub aktywnej komunikacji w grach, ale podczas nagrywania wideo-poradników lub narracji do filmów, wypada już biedniej. Ostatnio wpadł mi w ręce mikrofon Natec Adder który na polskim rynku zadebiutował prawie 2 lata temu i mimo swej niskiej ceny, wciąż cieszy się zainteresowaniem.
Prosta konstrukcja
Urządzenie to wcale nie charakteryzuje wysokiej półki cenowej, więc należy je traktować jako tanie uzupełnienie domowych akcesoriów. Dla początkującego YouTubera lub jak w moim przypadku - prostej narracji filmowej, będzie jak znalazł. Osoby poszukujące bardziej zaawansowanych konstrukcji, powinny poszukać czegoś z goła innego, lepszego. Sam mikrofon jest wykonany z tzw. ogumionego plastiku, charakteryzującego się tym że dobrze leży w dłoni i niweluje wyślizgiwanie się z niej.
Zastosowana w modelu konstrukcja niczym nie odstaje od topowych modeli mikrofonów przenośnych - tuż pod mikrofonem znajduje się włącznik urządzenia, a za łączność odpowiada 180 cm przewód zakończony złączem mini-jack 3,5 mm.
Producent dodał do zestawu plastikowy statyw który wg zapewnień, powinien być stabilny. W praktyce jest jednak z goła inaczej, gdyż plastikowa konstrukcja wypełniona w środku metalowym obciążnikiem, słania się na trzech plastikowych nóżkach w których możemy znaleźć śrubki mocujące. W przypadku gdy statyw umiejscowiony jest na miękkiej powierzchni nie powinniśmy odczuć efektu bujania, lecz przy śliskiej - już tak.
Mamy za to możliwość regulacji mikrofonu w dwóch osiach - na boki oraz w pionie, tak by ustawienie mikrofonu było nam jak najbardziej na rękę. Szkoda tylko że po odkręceniu statywu, mamy dostęp do plastikowego wkrętu a nie np. miejsca na wkrętkę statywową.
Specyfikacja techniczna
Odbiór dźwięku - Dookolny
Pasmo przenoszenia - 20 - 20000 Hz
Czułość - -55 dB
Redukcja szumów - tak
Kabel - 1,8 m
Złącze audio - mini-jack 3,5 mm
Łączność i pierwsze wrażenia
Pierwsze co zrobiłem to podłączyłem mikrofon do smartfonów, celem sprawdzenia czy nadałby się on, przy okazji nagrywania materiałów podglądowych z targów i innych moich relacji, lecz okazało się że żaden z moich telefonów go nie czyta. Za to nie miałem żadnych problemów z podłączeniem go do kamer, laptopa czy komputera stacjonarnego.
Po zainstalowaniu odpowiednich sterowników oraz uruchomieniu mikrofonu, miałem możliwość sprawdzenia jak ten mikrofon wychwytuje zbierany dźwięk. Jak to bywa w przypadku tak prostych konstrukcji - należy mówić do mikrofonu z dość bliskiej odległości. W przypadku trzymania mikrofonu w okolicach 40 cm od twarzy, zacznie on zbierać wszystkie odgłosy otoczenia.
Dopiero przy korzystaniu z niego w odległości ~15-20 cm od ust, zacznie bardzo ładnie odbierać głos mówiony. Podczas testów miałem możliwość sprawdzić go w praktyce w grach pokroju Battlefield 1 czy CS:GO gdzie komunikacja audio musi stać na wysokim poziomie. W przypadku innych programów-źródeł, skupiłem się na nagraniach z aparatu Lumix G9 które o wiele lepiej sobie radziły niż budowane mikrofony kierunkowe.
Małe, przystępne, tanie
Podczas wstępnych testów spotkałem się z wieloma głosami krytyki że jest to urządzenie bardzo niskiej jakości, urągające mianu dobrego i wydajnego mikrofonu. Biorąc go na warsztat byłem świadomy tej decyzji, ale mój cel był bardzo prosty - przetestować w praktyce w miarę najtańszy mikrofon na rynku. Okazało się jednak że Natec Adder to dobre w swej klasie urządzenie, oferujące akceptowalnej jakości dźwięk i nie zbierające tak dużej ilości głosów otoczenia. No ale w końcu przy tak taniej konstrukcji nie można mieć wszystkiego, nader przyjmując że urządzenie możemy bez problemów zakupić za niecałe 24 zł.