Tablet z Plasma Active - co, jak i dlaczego?
W moim ostatnim wpisie pozwoliłem sobie na małe dywagacje na temat GNOME OS. Tymczasem deweloperzy KDE również nie próżnują. Ich interfejs przeznaczony na urządzenia mobilne (Plasma Active) gości na mym blogu od samego początku. O Spark wspomniał już Ave5, toteż nie będę się powtarzał. Dodam tylko, że już teraz można się zarejestrować i zamówić tablet w przedsprzedaży. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w maju powinna się rozpocząć oficjalna sprzedaż.
Spark - iskra, która wznieci pożogę?
Jedno trzeba twórcom przyznać, jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów wybrali wzorowo. Chodzi tu oczywiście o nazwę, z jednej strony łatwa do zapamiętania, z drugiej posiadająca głębsze znacznie, jako początek czegoś większego. Dla porównania ilekroć słyszę nazwę Ipad, kojarzy mi się ona wyłącznie z tym, że coś padło, co w przypadku elektroniki do rzadkości nie należy ;) Nie ma co ukrywać, nazwa jakkolwiek piękna by nie była jest tylko jednym z wielu czynników, jakie decydują o sukcesie sprzętu.
Plasma Active + Mer = KDE OS?
Spark jest bardzo interesującym przedsięwzięciem z wielu powodów. Jest to jeden z nielicznych przypadków, gdy jakiś projekt wykorzystuje kluczowe elementy środowiska. Plasma, KWin, Nepomuk, Activites, QML to tylko niektóre z wykorzystywanych technologi. O ile sam interfejs prezentuje się całkiem nieźle,
to pozostaje jeszcze kwestia zarządzania oprogramowaniem, co w przypadku platform mobilnych sprowadza się do rożnych "app storów". Stosowny projekt jest już tworzony, a wstępne efekty można zobaczyć poniżej:
Wszystkich użytkowników openSUSE, powinny ucieszyć pewne podobieństwa z Mer (rpm, zypper), co oznacza, że bez większych problemów cały zestaw może być użyty na "desktopie", zarówno klient (Add-Ons App) jak i API.
The Add‑Ons App isn't limited to Spark, either. You can just as easily run it on any system with the KDE Platform installed. If you are a bit more ambitious, you could take the client library or write directly to the JSON API directly and create a completely different front end. The API is still moving around a little, but once it is stable these "build an add‑ons app" kit pieces as well as the Add‑Ons App seen above will be made public under the GPL.
Dorzućmy to tego nowy moduł ustawień systemowych i wyłania nam się w miarę kompletny obraz.
A co z tradycyjnym pulpitem?
Ostatnio da się zaobserwować, tworzenie coraz to nowych hybryd interfejsu dotykowego i tradycyjnego, ot nadchodzący Windows 8 czy MacOS. W niedalekiej przyszłości twórcy KDE planują integrację Plasma Active, jako kolejnego układu pulpitu, oprócz tych już dostępnych
when it (and rest of kde apps) will be ready enough(tm) i really want to have on plasma desktop something very similar to the pa containment (or even exactly that one with just a couple of specialized qml files) kinda have the impression is more plasma desktop 5.0 material tough ;)
Zwiększenie wydajności i bezproblemowe działanie to kolejne skutki "uboczne" upchania interfejsu plasmy na urządzenia z 512 MB ramu ;)