Biblioteka GTK+
17.05.2010 | aktual.: 30.05.2010 16:56
Wstęp
Witam, w moim pierwszym blogu chciałbym opisać szkielet aplikacji korzystającej z GTK+. Tekst ten kieruję to początkujących programistów szukających biblioteki służącej do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika. Pierwszy program który napiszemy wyświetli okno o rozmiarze 200x200 pikseli, program ten nie będzie miał mógł być zamknięty chyba że zostanie zabity za pomocą powłoki.
Pierwsza Aplikacja
Najpierw kod potem objaśnienia
#include [gtk/gtk.h>//Proszę o zamienienie [ na < int main( int argc, char *argv[] ) { GtkWidget *window; gtk_init (&argc, &argv); window = gtk_window_new (GTK_WINDOW_TOPLEVEL); gtk_widget_show (window); gtk_main (); return 0; }
Na samym początku dołączamy oczywiście plik nagłówkowy biblioteki.
int main( int argc, char *argv[] ) {
Tworzymy główną funkcję naszej aplikacji. Jej argumenty są odpowiedzialne za parametry z jakimi możemy wywołać naszą aplikację.
GtkWidget *window;
Tworzymy wskaźnik na kontrolkę o nazwie window, nie dysponujemy jeszcze kontrolką lecz jedynie wskaźnikiem.
gtk_init (&argc, &argv);
Powyższa funkcja inicjuję nam bibliotekę GTK+, jej argumentami są adresy zmiennych które przyjmuje główna funkcja programu.
window = gtk_window_new (GTK_WINDOW_TOPLEVEL);
Funkcja ta odpowiedzialna jest za stworzenie nowego okna, jej parametr GTK_WINDOW_TOPLEVEL oznacza że chcemy stworzyć główne okno programu.
gtk_widget_show (window);
Wyświetlamy wcześniej utworzone okno.
gtk_main ();
Właściwie nasz aplikacja jest już gotowa brakuje nam tylko funkcji która włączy nam obsługę komunikatów i parę innych rzeczy. Można powiedzieć że funkcja gtk_main() pobudza wszystko do życia.
Podsumowanie
To wszystko, mam nadzieję że mój chaotyczny tekst zainteresuję kogoś biblioteką GTK+. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Dokumentacja(j.angielski) Wikibooks(j.polski) Dziękuję za uwagę Marcin Banasiak