Prosta (?) instrukcja jak zainstalować Windows na Samsungu 530U3B
Myśleliście, że instalacja Windows 8 to sprawa prosta. Wkłada się pendrive/płytę, coś tam klika, działa.
To myślenie zawiodło jednak, kiedy dostałem po raz pierwszy, mniej więcej rok temu, mojego Samsunga 530U3B. Literka B jest tutaj nad wyraz istotna - ów komputer nie ma bowiem UEFI, bądź innych wynalazków (w przeciwieństwie do swojego młodszego brata, wersji C), a zwyczajny BIOS. Nie powinno to specjalnie utrudniać instalacji.
Zacznę opowieść od tego, co wydarzyło się mojego pierwszego dnia współpracy z tym komputerem. Natychmiastowo wymieniłem system Windows 7 na Windows 8, wówczas w wersji beta. Do momentu wyboru partycji, na której ma się zainstalować system wszystko przebiegało poprawnie. W systemie, zgodnie z oczekiwaniami, widoczne były dwa dyski - Dysk 0 reprezentujący mój dysk zwykły, będący dyskiem SSD, oraz 16 GB dysk ExpressCache. I pomimo kliknięcia "Dalej" system powiedział, że nie. On nie ma miejsca, żeby się zainstalować. Trzy razy sprawdzałem, czy dobrze klikam. Sprawa poszła dalej po usunięciu partycji na dysku ExpressCache. Ale to był dopiero początek problemów. Gwoli ścisłości: ExpressCache przenosi często używane zasoby z dysku HDD na wbudowany wewnętrzny dysk SSD w celu zwiększenia szybkości. Ja i tak mam dysk SSD jako dysk główny, więc cały ten mechanizm był mi niepotrzebny, nie obawiałem się usunięcia partycji EC.
Problem objawiał się tym, że system pokazywał logo Samsunga przy starcie, pasek ładowania BIOS dochodził do końca, a potem system stał. Nie potrafił wystartować świeżo zainstalowanego systemu. Ale było gorzej - bo się zwyczajnie zawieszał i nie reagował na cokolwiek. Oprócz restartu, rzecz jasna.
Po jakimś czasie doszedłem do rozwiązania. Do dziś nie wiem jakim cudem, zapewne dzięki współpracy internetu i intuicji. System nie startował, bo nie miał bootloadera. Uruchomiłem z pendrive, sprawdziłem.
Partycja z bootloaderem lądowała na dysku 1. System lądował na dysku 0. Dlaczego? Nie mam najmniejszego pojęcia. Internet gdzieś tam twierdził, że problem występuje tylko przy instalacji z pendrive. Nie występuje w instalacji z zewnętrznego napędu DVD. Ja nie dysponuję jednak zewnętrznym napędem DVD. Po dłuższej zabawie narodziła się taka oto prosta, 14 punktowa, instrukcja:
1. Trzeba wyłączyć FastBoot w BIOS, żeby potem było łatwiej;
2. Konfigurujemy BIOS, aby startował z pendrive;
3. Uruchamiamy system z pendrive;
4. Po ustaleniu układu klawiatury i języka, wpisujemy klucz produktu;
5. Czyścimy wszystkie partycje na dysku ExpressCache;
6. Tworzymy na normalnym dysku 350 MB partycję, która stanie się System Reserved;
7. Wybieramy resztę dysku na instalację systemu, względnie tworzymy układ dysku wedle uznania;
8. Trzeba się zgodzić, że system utworzy sobie partycję na ExpressCache. Trudno;
9. Restart po instalacji - od razu powiem, że się nie uda. Od razu można uruchomić znów z pendrive;
10. Potrzebny będzie wiersz polecenia. Osiągalny przez Napraw komputer -> Zaawansowane albo przez Shift+F10;
11. C: będzie oznaczać prawdopodobnie naszą partycję 350 MB utworzoną w punkcie 6. Można to sprawdzić wpisując C: w wierszu polecenia - jeśli się nie uda wejść, to dlatego, że nie jest sformatowana. Formatujemy: [code]format c: /fs:ntfs /q[/code] . Potem poprosi o podanie nazwy, używam nazwy "System Reserved", jak system;
12. Trzeba przekopiować bootmenedżer z partycji na dysku 1 na C:. W moim przypadku partycja z dysku 1 ma literkę D:. Czyli w wierszu polecenia: [code]xcopy /E /H D:\*.* C:\*.*[/code] . Można sprawdzić wielkość partycji, ale normalny dir nie pokaże żadnego pliku;
13. Czas na użycie diskpart. Trzeba wybrać pierwszą partycję zerowego dysku i uczynić ją aktywną
select disk 0 select partition 1 active
;
14. Restart. System się uruchomi i wejdzie w kolejną fazę instalacji.
Po zakończeniu instalacji można spokojnie usunąć wszystkie partycje z dysku ExpressCache oraz przywrócić ten mechanizm. Tego akurat nie używam, więc nie powiem jak to się robi. Wypada również usunąć naszej partycji "System Reserved" literkę dysku, bo taką uzyskała, niepotrzebnie. I oczywiście należy z powrotem ustawić FastBoot i odpowiednią kolejność bootowania.
Proste? Jak diabli. Przypomniałem sobie dziś o tym, kiedy "na czysto" instalowałem Windows 8.1. Nie, nie poprawił on tego błędu.
Z całym tym procesem wiążą się trzy pytania: Dlaczego system koniecznie wrzuca sobie bootloader na dysk 1, nie na dysk 0? Dlaczego komputer nie pokazywał żadnego komunikatu błędu, a po prostu zawieszał się po pokazaniu napisu Samsung? Dlaczego dyski numeruje się od zera, a partycje od jedynki?
Jestem w stanie odpowiedzieć tylko na środkowe pytanie - aktualizacja BIOS-u poprawiła sytuację o tyle, że przestał się zawieszać, a zaczął pokazywać znany komunikat "non system disk or disk error", który jest w stanie naprowadzić na rozwiązanie problemu.
Z Samsungiem 530U3B wiąże się nawiasem mówiąc jeszcze kilka pytań, które mnie fascynują. Na przykład dlaczego program SW Update, dobierający sterowniki do konkretnego modelu, każe mi pobierać sterownik do TPM, którego nie posiadam?