EKG - gg dla leniwych.
25.08.2010 12:48
Zaczyna się to tak:
Siedzimy przed komputerem i piszemy pismo. Chcemy coś skopiować i : „ta myszka tak daleko leży. Kliknę ctrl+c . Nie będę się męczył„A potem jest już tylko gorzej. Niechęć do odrywania rąk od klawiatury narasta. W arkuszu kalkulacyjnym znasz już połowę skrótów łącznie z takimi jak Alt+dgg (dane->grupy i konspekty-> grupuj w MS excel 2003) Następnie chcesz uruchamiać programy z klawiatury. Ustawiasz skróty globalne. Używasz takich programów jak launchy pod windows, a krunner pod kde‑linux.
Znów na chwilkę trzeba podkreślić różnicę pomiędzy Windows-em, a Linuksem. Linuks jest bardziej dla leniwych, niż Windows. Tak. To fakt. Linuks rozleniwia i nie bójmy się powiedzieć tego głośno. W standardzie oferuje narzędzia, które ułatwiają nam bycie „mega leniwymi”.
Dla lenia jest klawiatura, czy myszka? No jednak klawiatura. Przeglądanie Internetu zostawmy myszce( vimperator?), ale co z całą resztą? Co z prostymi programami? Tu już lepsza jest klawiatura. Weźmy odtwarzacz muzyki. Play, next, prev, pause, stop. Wyszukiwanie utworu też z klawiatury (f3 + szukany tekst w winampie i wielu odtwarzaczach).Arkusz kalkulacyjny, czy edytor tekstu pozostawmy bez komentarza. A co z komunikatorem? No cóż… tu dochodzimy do EKG. Są skróty w komunikatorach, ale to już nie jest to samo , co konsolowy klient GG.
Eksperymentalny Klient Gadu-Gadu-, bo tak się rozwija ten skrót (a nie jak mogłoby się zdawać Elektrokardiografia) jest ładny, szybki, i obsługuje się go wyłącznie z klawiatury.
W tym miejscu zainteresowany leniwiec powinien zainstalować ekg u siebie. Powinno być w repozytoriach. Mamy? Ok to lecimy dalej
Załóżmy ze korzystamy z kde4. To od teraz zostawiamy myszkę. Niech sobie odpocznie teraz( mowa o myszce komputerowej)
Alt+f2 (skrót do krunnera)
yakuake (uruchamiamy program- może być tez konsole , lub xterm . Jeśli ktoś nacisnął ctrl+alt+f1 to nie musi czytać dalej ;) )
No to wpisujemy „ekg” To nasze nowe gg Kilka komend trzeba wydać od razu. Zacznijmy od połączenia
#set uin [twój numerek gg] – ustawia nasz numer gg
#set password [twoje hasło] – ustawia hasło
Już możemy łączyć się z gg
Ok, więc wpisujemy
#connect
Przydałaby się lista kontaktów. Zaimportujemy ją poleceniem :
#list -g
Mamy, ale nie widzimy, kto tam jest
#list
Widzimy znajomych razem z tymi ich głupkowatymi opisami ;) Kurde! Janek jest! Zaraz będzie chciał żebym mu kasę oddał.
#invisible
ufff…. może nie zauważył.
Ta Brunhilda to niezła foczka jest. Trzeba do niej zagadać.
#chat Brunhilda siema słoneczko :*
Gdzie okienko? Standardowy skrót dla ncurses ctrl+P lub ctrl+N przełącza nas pomiędzy okienkami.
O! Odpisała.
#sama jesteś muchomor i będę spadał, kiedy mi się będzie podobać
Nie gadam z nią. Znów ctrl+P
#window kill 2
No to mamy podstawy za sobą. A pomyślcie, jaki szpan przed kolegami. A myszka odpoczywa.
F12 i chowam yakuake. Ekg ciągle działa.
Kurcze, a jak ktoś do mnie napisze?? Przydałoby się załączyć dźwięki.
No to f12(wysuwam yakuake)
#set -a
Pokazuje wszystkie opcje dostępne w programie
Za dźwięki odpowiadają te:
beep = 1 (on)beep_msg = 1 (on) beep_chat = 1 (on) beep_notify = 0 (off) beep_mail = 1 (on) beep_title = 0 sound_msg_file = (none) sound_chat_file = (none) sound_sysmsg_file = (none) sound_notify_file = (none) sound_mail_file = (none) sound_app = (none)
Żeby ustawić aplikacje do odtwarzania pliku dźwiękowego wpisujemy przykładowo #set sound_app mpg321 Dla ustawień pliku dźwięku trzeba być ostrożnym, żeby nie pomylić się w ścieżce. Przykładowo robi się to tak #set sound_chat_file /home/ja/dokumenty/kubuś_puchatek.ogg I słychać z głośniczków Kubusia Puchatka. Ok to dodamy kogoś i odejdziemy od komputera. #add [użytkownik] [numer gg] I mamy dodaną Hildegardę z naprzeciwka do listy znajomych. Brawo. Kończymy na dziś. #quit Jeszcze długa droga przed wami młodzi padwani do świetlistych szczytów lenistwa. Zgłębiajcie wiedzę i niech moc będzie z wami
Kilka słów na koniec Ekg to nie ekg2. Ekg2 to multi-komunikator z wtyczką do gg. Dla wielu pewnie ciekawszy.
Ekg posiada szereg opcji i możliwości. Można się o nich dowiedzieć czytając manuale wpisując help, lub ze stron projektu. Gorąco polecam. Dla głodnych wiedzy trzy linki:
http://www.ekg2.org/ http://ekg.chmurka.net/docs.php http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=3726