Okiem Pangrysa czyli Adata Premier Pro SP920 — dobry i niedoceniony SSD
[image=Disc2]
Dziś na rynku dysków SSD napotkamy głównie trzy rodzaje modułów NAND Flash SLC, MLC oraz najtańszy TLC . O ile SLC jest przeznaczony raczej do zastosowań serwerowych, tak właśnie dyski z kościami TLC i MLC stanowią większość na rynku konsumenckim. Przynajmniej na dzień dzisiejszy bowiem powoli, ale nieubłaganie będą wypierane przez 3D NAND ale o tym napiszę następnym razem. Dziś każdy kto montuje dla innych maszyny nie tylko gamingowe, doskonale zdaje sobie sprawę, że dla wydajniejszych maszyn warto dołożyć trochę grosiwa i zakupić dysk oparty na modułach MLC, które zapewniają większą niezawodność i trwałość niż konstrukcje oparte o tańsze moduły TLC. I dlatego polecam rozejrzeć za takim dyskiem jak na przykład za opisywanym dziś modelem autorstwa ADATA.
ADATA Premier Pro SP920, bo o nim mowa, jest już obecny na naszym rynku od ponad dwóch lat i naprawdę trudno znaleźć negatywną opinię na jego temat. Nie był to jakiś wielki hit sprzedażowy bowiem został nieco za agresywnie wyceniony a i konkurencja szybko odpowiadała prezentując czasem minimalnie lepsze konstrukcje o nieco przyjaźniejszej dla kieszeni cenie. Niemniej jest to dysk warty uwagi choć co trzeba podkreśli jest to obecnie nie produkowany i zastępowany jest przez bohatera mojej kolejnej recenzji, czyli, ADATA Ultimate SU800 3D o którym napiszę trochę później :)
Nawiasem mówiąc, na Dobrych Programach ten dysk już był recenzowany przez Kristova ale pokuszę się o własną opinię.
Budowa
Kartonik, w jaki jest zapakowany dysk, skrywa adapter do montażu w zatoce 3,5 cala, ramkę dystansową, śrubki montażowe oraz instrukcję obsługi. SP920 ma standardowe rozmiary 2,5‑calowego dysku typu slim, czyli o grubości 7 milimetrów. Do montażu w niektórych laptopach wymagane może być użycie czarnej ramki dystansowej zwiększającej grubość dysku do 9,5 milimetra. W środku nie znajdziemy płytki ze softem, ale wystarczy zeskanować smartfonem kod QR z opakowania, na znalezionej stronie http://www.adata.com/login zarejestrować swój produkt a otrzymamy dostęp między innymi do SSD ToolBox oraz do Acronis True image HD, który na pewno przyda się w migracji na nowy dysk.
Technologie
ADATA Premier Pro SP920 256GB zbudowano w oparciu synchroniczne 128‑gigabitowe kości Microna MLC, wyprodukowane w procesie 20 nm. Za całość odpowiada sprawdzony i znany z wielu innych konstrukcji kontroler Marvella 88SS9189 wspomagany przez 256MB pamięci DRAM.
Specyfikacja
[item]Pojemności: 256GB[/item][item]Kontroler: Marvell 88SS9189[/item][item]Wymiary: 105mm x 69,85mm x 7mm[/item][item]Waga: 68g[/item][item]Gwarancja: 5 lat[/item][item]Szacowany czas eksploatacji: Średni czas między awariami (MTBF) – 1,2 mln godzin[/item][item]odczyt 560 MB/s i 360 MB/s zapis[/item][item]Maksymalny losowy odczyt/zapis plików 4 KB (IOMETER) do 96,000 IOPS [/item][item]Losowy odczyt/zapis plików 4 KB do 80,000 IOPS[/item][item]cena ok. 349,00 zł[/item]
Platforma testowa
- Płyta Główna:ASUS Z97-Pro Gamer;
- Procesor: Intel® Core™ i7-4790K 4,00 GHz;
- Chłodzenie: Zalman CNPS14X;
- Ram: 16 GB (2x 8192) DDR3 HyperX Savage 1866 MHz;
- Karta graficzna: XFX AMD Radeon R9 290X 4GB "Black Edition";
- Zasilacz: XFX Core 550W 120mm 80+;
- SSD: HyperX PREDATOR 480GB PCI-E;
- HDD: Seagate SATA III SV35 1TB;
- Obudowa: SilentiumPC Regnum L50 Pure Black;
- OS: Windows 10 Pro 64-bit;
- Monitor: BENQ 24" GL2460 (1920x1080);
Benchmarki
CrystalDiskMark
ATTO Disk Benchmark
AS SSD Benchmark
Jak widać na powyższych screenach wartości rzeczywiste zapisu i odczytu nie różnią się zbyt mocno od deklarowanych co niestety zdarza się innym producentom. Niektórych może delikatnie zniechęcić prędkość zapisu w okolicach 360 MB/s. Bez trudu znajdziemy konstrukcje, które zaoferują nam zapis przekraczające granicę 500 MB/s natomiast muszę zaznaczyć, że w codziennym użytkowaniu niewielu z Was zauważyłoby różnicę w prędkości.
Podsumowanie
Jest to naprawdę przyzwoity dysk SSD oparty o solidny kontroler i naprawdę dobrej jakości moduły MLC, które zapewnią długa i komfortowa eksploatację. ADATA Premier Pro SP920 256GB to świetny dysk doskonale nadający się do dania tzw. "drugiego życia" naszym notebookom. Dysk, który nie zdobył rynku tylko przez nieco za wysoką cenę jaką zażyczył sobie producent, bowiem na rynku pojawiły się w tym samym czasie kolejne konstrukcje od konkurencji, dość wyraźnie tańsze od bohatera mojego wpisu. Obecnie, gdy SP920 zostaje zastępowany przez konstrukcje oparte już na nowych modułach, ten konkretny SSD staje się ciekawym i wartym zainteresowania dyskiem choćby ze względu, że sprzedawcy zaczęli czyścić magazyny i ten model często jest mocno przeceniany. A dobry dysk w dobrej cenie jest zawsze miły naszym sercom tym bardziej, że to dysk na MLC.
Zalety
- 5 lat gwarancji
- bogate wyposażenie dodatkowe
- WLC
Wady
- Prędkość zapisu mogła by być odrobinę większa
Ten konkretny dysk, już niedługo ożywi starszy, ale całkiem fajny laptop Samsunga z i3 na pokładzie. Doda mu skrzydeł i pozwoli komuś się uśmiechnąć widząc całkiem szybki choć co prawda nie najnowszy sprzęt pod choinką.
Bo czasem tak niewiele wystarczy by przedłużyć życie lub poprawić komfort pracy :D