Obsługa wyświetlacza LCD z sterownikiem Hitachi HD44780
Wstęp do wpisu
Witajcie, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że wpis ten powstał, jako ciekawostka. Pokazuje, jak bez zewnętrznej biblioteki wyświetlać znaki na wyświetlaczu LCD zgodnym z sterownikiem HD44780.Wyświetlacz LCD
Sam wyświetlacz wymyślili Japończycy. Stał się standardem, w którym każda osoba bawiąca się mikrokontrolerami powinna mieć raz w życiu w rękach. Wyświetlacz taki może posłużyć przykładowo do wyświetlenia rezultatu przetwarzania ADC.
Sam wyświetlacz można nabyć w różnych wersjach montażowych. Czasami może zajść potrzeba posiadania lutownicy, aby zlutować wyprowadzenia z goldpinami. Badź w wersji uproszczonej, która jest wlutowana z konwerterem magistrali I2C.
Wyświetlacz ten działa w trybie 8 i 4 bitowym. Tryb 8 bitowy jest bardzo rzadko używany, ze względu na potrzebę zajęcia większej ilości pinów.
Natomiast w trybie 4 bitowym ilość linii potrzebnych do podpięcia wyświetlacza z mikrokontrolerem to 6 lini. Dodatkowo dochodzi jeszcze podpięcie VCC, GND, linia na regulacje kontrastu, wyjscie A i K.
Co potrzebuje?
Istnieją 2 opcje :
[list] [item]W zasadzie nic, korzystamy z symulatora w internecie[/item][item]Kupujemy niezbędne podzespoły :
wyświetlacz LCD zgodny z sterownikiem HD44780[/item][item]Przewody połączeniowe[/item][item]Mikrokontroler - ATmega z portem I/O na przynajmniej 6 pinów[/item][item]Programator do AVR[/item][item]Rezystory[/item][item]Potencjonometr[/item][item]Kondensatory do filtracji zasilania mikrokontrolera[/item][item]Większa płytka stykowa[/item][/list]
Od czego zacząć
Najlepiej jest zacząc od dokumentacji i symulatora w internecie, aby uniknac irytacji podczas pracy na fizycznym sprzęcie.
Na początku trzeba wiedzieć, że wyświetlacz interpretuje liczby binarne, które są reprezentowane poprzez odpowiednie napięcie. Logiczne "zero" stan niski i analogicznie "jedynka" stan wysoki. Stany logiczne mogą być wysyłane poprzez mikrokontroler.
Sterowanie
Wejścia, które nas najbardziej interesują to D4‑D7, RS i E. D0‑D3 są, jako NC. Używamy trybu 4 bitowego.
Na początku możemy zauważyć, że wyświetlacz jest ustawiony w trybie 8 bitowym. My takiego nie chcemy. W takim razie wysyłamy odpowiednią sekwencję do D4‑D7.
E=0, R/W=0, RS=0 D7‑D4 = 0010 E=1, E=0
D7‑D4 = 0010 E=1, E=0 D7‑D4 = 1000 E=1, E=0
Teraz należałoby wykonać polecenie clear uraz ustawić kursor. W tym celu wysyłamy 2 tetrady 0000 0001 oraz następne 0000 1111.
Takim oto sposobem mamy przygotowany nasz wyświetlacz do wpisana różnych znaków.
Aby wiedzieć, jak wpisać znaki na wyświetlaczu należy spojrzeć ponownie w dokumentacje.
Przykładowo jeżeli chcemy napisać literę 'A', na początku ustawiamy RS = 1 następnie wysłamy starszą tetradę : 0100. Następnie młodszą 0001.
Takim o to sposobem nauczyliśmy się obsługi wyświetlacza LCD opartego na sterowniki Hitachi 44780.