27 grudnia – aplikacja dla miłośników historii oraz wycieczek
Jako że zbliżają się majówki i długi weekend a pogoda zachęca do wycieczek zapraszam do Wielkopolski i zaznajomienia się z historią tego regionu dzięki tej maleńkiej aplikacji. Mam nadzieję że znajdą się chętni do przetestowania tej aplikacji oraz przejścia trasami którymi nasi przodkowie spletli drogi życiowe przy odzyskiwaniu ojczyzny.
słowa wstępu ...
Gdy 11 listopada 1918r. w Compiegne podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim kończące praktycznie I Wojnę Światową. Na mocy porozumień miedzy narodowych Armia Pruska miała wrócić na tereny z przed wybuchu I Wojny (czyli 28 czerwca 1914 roku .) W działaniach militarnych nie liczyła już wówczas Rosja, którą rozkładał rewolucyjny chaos i bezprawie. W tych oto okolicznościach w poszczególnych zaborach zawiązywały się niezależne ośrodki polskiej władzy – Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego w Cieszynie, i Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie oraz Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu. 10 listopada 1918r. powrócił do Warszawy zwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. Wszystkie stronnictwa polskie, uznając jego ogromne zasługi w dziele walki o niepodległą Ojczyznę, zażądały od Rady Regencyjnej przekazania mu władzy. Ta podporządkowała się temu postulatowi i dekretem z dnia 11 listopada 1918 r. oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad organizującym się wojskiem. W tym samym czasie na ulicach polskich miast trwało rozbrajanie żołnierzy niemieckich i austriackich. Wszędzie gromadziły się tłumy świętujące swą radość i zadowolenie z faktu odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Niestety w Wielkopolsce, na Śląsku oraz Pomorzu ten entuzjazm był mocno zastopowany. To właśnie przez te ziemie przebiegała ewakuacja armii pruskiej z frontu wschodniego. Rozejm z Compiegne nie dawał możliwości aby inne tereny kiedyś należące do Polski mogły same stanowić przynależności do danego państwa jeśli wcześniej wchodziły w skład państwa pruskiego. W Wielkopolsce jeszcze przed wybuchem wojny starano się wpoić młodym ludziom zasady działania które w przyszłości przy sprzyjających okolicznościach dały by możliwość na odłączenie się od państwa Pruskiego i odzyskanie niepodległości. Walczono z zaborcą nie zbrojnie lecz gospodarczo. Organizowano różne stowarzyszenia, które miały wspierać Polaków i przypominać o utraconej niepodległości. O tym co się działo w Pruskim zaborze można by pisać wiele, postępującej prusyfikacji o strajkach i przymusowej migracji. Dopiero 26 listopada 1918r. przyjazd Jana Ignacego Paderewskiego stojącego na czele Misji Alianckiej (w drodze do Warszawy), spowodował że Polacy wyszli na ulice i zaczęli wywieszać polskie flagi oraz flagi państw sprzymierzonych. Poznań już wcześniej był uznawany za wschodnią rezydencję Cesarską i został mocno ufortyfikowany, również z racji punktu przerzutowego armii w Poznaniu było wiele budynków przystosowanych do koszarowania jednostek wojsk pruskich. Montowano tu samoloty w hali Cepelinów, a na lotnisku była obsługa samolotów myśliwskich i patrolowych oraz przystosowanych do transportowania poczty.
... można by jeszcze dużo napisać w tym temacie ale wrócić należy do daty 27 grudnia 1918r. bo właśnie z tą datą związana jest nawa aplikacji. 27 grudnia J.I. Paderewski pozostaje w Poznaniu zmożony chorobą „Hiszpanką” - grypa . Do „Bazaru”, Hotelu w którym przebywał Paderewski przybywały najrozmaitsze reprezentacje oraz delegacje. Każda organizacja która działała w Wielkopolsce łącznie ze spółkami finansowymi, stowarzyszenia sportowe, strzeleckie, kurkowe, skautowe ... oraz delegacja Dzieci !!! Tego dnia oburzeni Niemcy postanowili również zademonstrować swoje niezadowolenie z tego co się dzieje w Poznaniu. Około godz.16 formują pochód który idąc od strony koszar 6 pułku grenadierów oraz restauracji przy ogrodzie Zoologicznym. Tłum rozbija witryny i dewastuje lokale w których są zawieszone flagi koalicji. Około 17 pojawiają się przed „Bazarem” tam napotykają zwarty kordon 2000 umundurowanych i uzbrojonych będących na żołdzie pruskim członków Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz tyle samo członków Straży Ludowej działających na tych samych zasadach co S.S.i B. Nie wiadomo kto i gdzie usłyszał pierwsze strzały. Historycy do dziś nie wiedzą czy to nie przez przypadek padły pierwsze strzały czy tylko na wiwat lub na postrach. Strzelano w różnych częściach Poznania, na Starym Rynku, przy moście Chwaliszewskim, na Wildzie i przy prezydium policji. Ale od tego się zaczęło – przy pierwszych obchodach wydarzeń z 27 grudnia 1918r. napisano w kurierze Poznańskim „godzina 16:45 słychać strzały...” Od tego momentu można mówić o Wybuchu Powstania Wielkopolskiego które szybko spowodowało że powstała Samodzielna Dzielnica Wielkopolska która była niezależna Finansowo, Militarnie i Gospodarczo oraz Sądowniczo od jakiegokolwiek państwa. Stan ten trwał aż do 16 lutego 1919r. gdy podpisano kolejny rozejm w Trewirze- traktat rozejmowy pomiędzy Ententą i Republiką Weimarską Dzięki zabiegom dyplomatycznym przyłączono kolebkę państwa Polskiego do Polski... Osoby chcące dowiedzieć się szczegółów historycznych związanych z Powstaniem Wielkopolskim zapraszam do wypróbowania tej aplikacji.
Dla czego powstała aplikacja „27 Grudnia”?
27 grudnia 2013r. Obchodziliśmy 95 rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jest to rodzaj przewodnika oraz mini kompendium wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim – mylnie opisywanym jako jedyne zwycięskie. W aplikacji umiejscowiono i opisano rozsiane po 7 województwach, ponad 700 miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Głównie są to pomniki i tablice pamiątkowe, ale również muzea czy regionalne izby pamięci. Każda lokacja ma opis geograficzny i zdjęcie pomagające odnaleźć dane miejsce. Dodatkowo aplikacja zawiera propozycje wycieczek: krótszych (po Poznaniu) i dłuższych (po Wielkopolsce) .
- Wydawca
- Trail.pl
- Dla WindowsPhone 8 i 8.1 aplikacja wymaga:
- usługi lokalizacyjne
- mapy
- music library
- odtwarzanie multimediów
- usługi dotyczące danych
- czujnik ruchu i kierunku
- web browser component
- HD720P (720x1280)
- WVGA (480x800)
- WXGA (768x1280)
- I/OS
- Compatibility: Requires iOS 6.1 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch. This app is optimized for iPhone 5.
- Wymaga Androida
- 2.1 i nowsze
Aplikacja przygotowana została przez TRAIL.PL na zlecenie Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jest ona jednym z elementów projektu GPSwielkopolska (www.gpswielkopolska.pl), poświęconego wykorzystaniu nawigacji satelitarnej w turystyce. Aplikacja uzupełnia treści prezentowane na stronach Wirtualnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego (www.27grudnia.pl), koordynowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W aplikacji wykorzystane zostały treści z książki pt. „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego”, której III wydanie ukazało się w 2010 r. nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (autor tekstów: Paweł Anders). Aplikacja adresowana jest do posiadaczy smartfonów działających na platformach iOS, Android oraz Windows Phone. Podobnie jak dotychczasowe elementy projektu GPSwielkopolska, można ją pobrać bezpłatnie.