Fotografia z innej strony
03.06.2014 16:59
Każdy kto był na kursie podstaw fotografii na pewno dowiedział się o wielu szczegółach na które nie zwracał nigdy uwagi. Jeśli jednak uwzględnimy te małe szczególiki nasze zdjęcia mogą spowodować że będziemy mieli ciekawe fotografie które będą przyciągać wzrok ... będą opowiadały pewną historię.
Mowa tu o "regułach fotografii"
do których zaliczamy tak zwane mocne punkty obrazu które są ulokowane mniej więcej na zbiegu linii w 1/3 odległości od brzegów zdjęcia. Te punkty są w pewnym sensie związane z wzrokiem człowieka a właściwie motoryką. Ludzkie oko - zmysł wzroku jest tak skonstruowany że właśnie w tych punktach w pierwszej kolejności rejestrujemy te obiekty które się tam znajdują i zwracamy na nie szczególną uwagę. Do kompletu na kursach fotografii dowiadujemy się że jest jeszcze "Złoty podział" że nie należy przy robieniu portretu uwieczniać ramki okularów na linii oczu, że nie przycinamy stóp, włosów, nosa ...
I co dalej?
Każdy kto już przeszedł taki kurs i ma zamiar się rozwijać korzysta z warsztatów, bądź też plenerów fotograficznych. Na tych warsztatach dowiadujemy się że pewne "reguły fotografii" warto łamać. Dowiadujemy się że poza fotografia portretową i widokową - krajobrazową oraz produktową, mamy inne rodzaje fotografii.
"Spotkanie z mistrzem - druga edycja"
pod taką nazwą w maju odbyły się w kilku miastach Polski darmowe warsztaty fotograficzne o tematyce fotografii ulicznej (street fotografia). Warsztaty są prowadzone przez Fuji Film Polska i na owych spotkaniach można otrzymać do testowania najnowsze aparaty tej firmy. Aby w pełni docenić możliwości aparatów, zapraszani są do prowadzenia spotkań ludzie którzy zajmują się fotografią zawodowo z tą różnicą że do zdjęć wykorzystują aparaty Fuji Film i wiedzą jak wykorzystać możliwości tego sprzętu. Warsztaty są podzielone na sesje techniczną, gdzie dowiadujemy się o nowościach które są produkowane przez firmę Fuji Film. [image=X-1] Po prezentacji sprzętu były mniej więcej 30 minutowe prelekcje prowadzone przez zaproszonych fotografów na których zostały zaprezentowane autorskie zdjęcia.
Filmik Zapraszający na wydarzenie
W tym roku do prowadzenia prezentacji zaproszono:
-pochodzący z Urugwaju fotograf mody, obecnie mieszka w Londynie i zaprezentował zdjęcia ulic tego miasta oraz kilka klimatycznych fotografii mody dziecięcej.
Filp Ćwik
- fotoreporter m.in. Newsweeka, zdobywca nagród w prestiżowych konkursach fotograficznych, laureat World Press Photo. Zaprezentował głównie zdjęcia portretowe. Pod Jego okiem mieliśmy okazję zgłębiać tajniki portretu.
Tomasz Lazar
- fotograf, laureat Wordl Press Photo, zaprezentował zdjęcia ulic Nowego Jorku
[item][/item]Po prezentacjach nadeszła kolej by wypożyczyć aparaty fotograficzne i wyjść na ulice miasta. Osoby które przyszły na warsztaty podzielono na 3 grupy i każdą grupę prowadził i instruował jeden z 3 prowadzących prelekcje fotografów. Każdej grupie przydzielono modela w postaci: mima, żonglera i szczudlarza dzięki którym tematyka zdjęć była urozmaicona a kolorowe ubrania dodatkowo ożywiały zdjęcia. W trakcie warsztatów można było zadawać pytania na które odpowiadali prowadzący.
- Pytanie z sali - "Dlaczego na Twoich zdjęciach stopy ludzi są ucięte? To jakiś błąd?"
- Alex - "Specjalnie tak robię, dzięki temu moje zdjęcia wyróżniają się na tle wszystkich innych"
W jednej z odpowiedzi na podobne pytania padło stwierdzenie: [list] [item]"Nie musimy przestrzegać reguł fotografii by robić ciekawe zdjęcia",[/item][item][/item][item][/item][/list]
- "gdy ktoś przychodzi do mnie i mówi że mam mu zrobić zdjęcia i według specyfikacji ... musza one mieć określone pozy i zachowane odległości między brzegami zdjęcia ... nie podejmuję się tego tematu ... to nie jest moja fotografia"
- "Do fotografii nie potrzebna jest lampa błyskowa, wystarcza światło na ulicy"
- "Czasem czekam kilka godzin aby jedna osoba pojawiła się w odpowiednim miejscu w odpowiednim oświetleniu."
- "Nie starajcie się robić dokładnie takich zdjęć jak inni fotografowie, to nie będą Wasze zdjęcia tylko plagiat"
- "Za każdym razem patrząc na zdjęcie, cofam się do tamtego miejsca, uchwycić te chwile, stają się wspomnieniami, bez nich możemy zapomnieć ..."
- "Nie bój się zrobić zdjęcia wykorzystując odbicie we witrynie sklepowej lub kawiarni czasem można uchwycić osoby we wnętrzu"
- "Podnosząc aparat do góry można zrobić ciekawe zdjęcie które wygląda jak z monitoringu"
Jeśli ktoś kiedyś się zastanawiał nad wzięciem udziału w takich warsztatach mam nadzieje że teraz nie będzie miał zahamowani. To czego się nauczymy na zajęciach nie jest nigdzie opisane w podręcznikach fotografii czy blogach. Jak dla mnie najlepiej jednak jest gdy fotografii możemy uczyć się od mistrzów. :)
p.s niektóre zdjęcia są autorstwa Jarosława Delugi z Fuji Film Polska