Krótka recenzja "Fedory 17"
Niedawo zaistalowałem sobię "Fedorę" w wersji z "GNOME 3". System ten spodobał mi się odrazu. Po czterech dniach uzytkowania pokusiłem się o małą recenzje tego sytemu.
Instacja i Konfiguracja
Po uruchomieniu systemu z płyty chwile się nim pobawiłem, po czym przystapiłem do instalacji systemu, okazała sie ona bardzo prosta i przyjemna. Gdy zakończyłem instalacje komputer uruchomił sie ponownie i wyświetlił się ekran konfiguracyjny, po skonfigurowaniu systemu wyświetlił mi się wreszcie pulpit nie był spolszczony więc po wejściu w ustawienia wybrałem język polski i zatwierdziłem chciałem ponownie uruchomić komputer, ale miałem problem, nie wiedziałem jak wyłączyc komputer poszukałem w internecie gdzie jest ta opcja, okazało się że jest dostępna po naciśnięciu nazwy użytkownika i przytrzymania lewego przycisku Alt. W końcu się udało, po ponownym włączeniu komputera system przywitał mnie ekranem logowania który był po angielsku, ale po zalogowaniu system był w pełni spolszczony i gotowy do pracy.
Ogólne Uzytkoanie
Środowisko graficzne "GNOME 3" jest jak dla mnie przejrzyste i proste. System pracuje szybko i jest stabilny (choć dla "Windowsiarza" może być na początku trudny w obsludze). System jest szybszy niż moje wcześniejsze dystrybucje (Ubuntu, Linux Mint i Debian). Minusem może byc to że okna nie posiadają przycisku Maksymalizacji, przez to aby zmaksymalizować okno trzeba przciagnąć je na górny pasek, co na poaczątku troche utrudnia użytkowanie, ale gdy człowiek się przyzwyczai staje się to wygodne. System posiada wbudowany graficzny menadżer pakietów co ułatwia instalcje pakietów, posiada także inne programy, po zaistalowaniu otrzumujemy między innymi takie pogramy jak:Evolution-klient poczty i kalendarz, Totem -odtwarzacz filmów, Rhythmbox-odtwarzacz muzyki, Firefox-przelądarka internetowa, Brasero-program do nagrywania płyt, Shotwell-menadżer zdjęć i Empathy-komunikator interetowy.
Bezpieczeństwo
"Fedora" posiada wbudowanego Firewalla, Menadżer kopii zapasowej i menadżer aktualizacji. "Fedora" jak każdy Linux jest bezpieczna i wolna od wirusów (choc są wirusy na Linuxa, jednak użytkownik zreguły musi je włączyć np.: z ciekawości).
Podsumowanie
"Fedora" jets systemem szybkim, stabilnym i bezpiecznym co odziedziczyła po dystrubucji "RedHat". Na poczatku może wydawac się trundna, ale gdy się przyzwyczaimy, system wydaje się prosty. "Fedora" jest całkowicie inna niz "Windows" i to mi się w niej podoba. Może być dobrą alternatywą dla windowsa, choć trzeba się poduczyć.
Jest to mój pierwszzy wpis więc prosze o wyrozumiałośc.