Tak o wszystkim i o niczym
Koniec roku to czas podsumowań, statystyk i innych analiz podsumowujących miniony rok. Początkowo i ja chciałem coś takie popełnić, ale w końcu... Zresztą przeczytajcie i postarajcie się mnie nie zlinczować:
Systemy operacyjne dla PC
Ubuntu
Jak co roku firma Canonical wydała dwie wersje swoje systemu operacyjnego, który de facto jest liderem (jeżeli chodzi o popularność) wśród systemów Linuxowych. Jedyna rewolucja to pojawienie się w pełni dopracowanej powłoki Unty, która ma tyle samo zwolenników co i przeciwników. Oczywiście w kolejnych wydaniach pojawiały się małe poprawki, ale nie wnosiły one nic nowego do funkcjonalności systemu. Mam nadzieję, że nowe wersje (a pewnie pojawią się 2) wniosą coś więcej do nowego systemu.
MacOS X
W połowie roku Apple wypuścił nową wersję systemu MacOS X o nazwie kodowej "Lion". Jakie tutaj były zmiany nie wiem, ale z tego co udało mi się zweryfikować to poza nowym schematem kolorów i lepszą optymalizacją nie pojawiło się nic nowego w stosunku do wydania z przed 2 lat, która miała nazwę kodową"Snow Leopard". Czyli teraz będziemy czekać 2 lata na kolejną wersję.
Windows
Niestety firma Microsoft nie wydała w tym roku systemu operacyjnego, jednakże na początku roku (początek marca) MS wydał ServicePack dla Windowsa 7, który de facto nie wprowadza nic nowego systemu. Był on tylko zbiorem dotychczas wydanych aktualizacji. Co chwila jednak pojawiają się kolejne przecieki na temat Windowsa 8, miejmy nadzieje, że w przyszłym roku to dzieło pojawi się na rynku.
Kolejność pojawiania się systemów przypadkowa.
Mobilne systemy operacyjne
Android
W przypadku tego systemu operacyjnego pojawiło się najwięcej zmian. W styczniu tego roku pojawiła się wersja 3 Androida o nazwie kodowej "Honeycomb". Natomiast pod koniec roku pojawiła się wersja 4.0 o nazwie kodowej "Ice Cream Sandwich" Jest to pierwszy system Androida, którego można zainstalować na zwykłym PC czy laptopie, poniważ system ten obsługuje w pełni architekturę x86 (wraz z ARM oczywiście)
iOS
W tym roku Apple wydała już 5 wersję swojego systemu operacyjnego, lista zmian jest dość znaczna i obejmuje zagadnienia począwszy od wyglądu systemu, a zakończywszy na wielu poprawkach dotyczących bezpieczeństwa sieci i użytkowania. W dalszym ciągu system ten pozostaje zamknięty i nie ma możliwości zainstalowania go na urządzeniach innych niż produkty firmy Apple (jak również MacOS X'a), znając politykę Apple sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie w kolejnym roku.
Windows Phone
Windows Phone 7.0 wydany we wrześniu 2010 roku miał być rewolucją na rynku mobilnych systemów operacyjnych, jednakże nawet aktualizacja do 7,5 wydana w połowie tego roku nie zmieniła tego stanu rzeczy. Jednakże wersja 7,5 (Mango) nie uzyskała statusu nowej wersji sytemu a jedynie większej aktualizacji która... (sumie oceńcie sami)
Co do szczegółowych zmian pojawiających się w kolejnych wersjach kolejnych systemów operacyjnych zapraszam na strony poszczególnych producentów. Dość dobrze poszczególne zmiany w poszczególnych systemach są opisane na stronach wikipedii
Kolejność pojawiania się systemów i tutaj jest przypadkowa.
Ogólnie komputery
O sprzęcie z jednej strony można by napisać wiele i nic. Głowni producenci procesorów oraz kart graficznych nie przedstawili jakiegoś rewolucyjnego rozwiązania. Większość nowych produktów to tylko odświeżone wersje istniejących. Procesory mają coraz więcej rdzeni, a dyski twarde coraz więcej terabajtów i tyle.
Natomiast o sprzęcie mobilnym to można powiedzieć tyle, że w końcu Apple przestał być monopolistą na ryku tabletów.
PS1. - edytowanie bloga na tablecie za pomocą rysika to istna katorga :)
PS2. - jak pogrubić tekst bo jakoś nie mogę tego znaleźć :)
Jednocześnie chciałbym wszystkim życzyć aby ten nowy 2012 rok był lepszy, bogatszy i wolny od chorób. Bo jak człowiek ma zdrowie to wszystko inne łatwiej przychodzi. Do siego roku.
Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.