Nacon Compact - recenzja pada do PS4
Z racji tego, że moje pady są eksploatowane do granic możliwości a oryginalne kontrolery od Sony dosyć szybko ulegają "rozkładowi", postanowiłem zakupić nowy pad do PS4. Wyboru na rynku wielkiego nie ma - albo oryginalne pady Sony z przerostem ceny w stosunku do jakości, albo kontrolery profesjonalne, których potencjału często wielu z nas nie wykorzysta. W końcu po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć pad, który wychodzi taniej od oryginalnego kontrolera Sony, ale czy lepiej?
Budowa i użytkowanie
Pad z wierzchu bardzo mocno przypomina kontroler DS4, pewnie leży w dłoni, chociaż sprawia wrażenie dużo mniejszego, aniżeli jest w rzeczywistości, przez co pierwsze godziny z tym padem w dłoni, komuś, kto przyzwyczajony jest do oryginalnego kontrolera, może sprawiać pewien dyskomfort. To, co wyróżnia jego wygląd to matowana powierzchnia, która sprawia, że pad bardzo pewnie leży w dłoni, niestety ma tendencję do palcowania, więc dla maniaków estetyki może być uciążliwy. Kontroler wyposażony jest w trzy metrowy kabel, którego nie można odpiąć, dla jednych jest to wada, dla innych zaleta. Osobiście jestem zwolennikiem kabla, co pozwala uniknąć sytuacji, gdy podczas zaciętej rozgrywki pad nam się rozłączy w najmniej odpowiednim momencie, a także w jakimś stopniu zniweluje opóźnienia wynikające z połączenia bluetooth. Niestety wadą tego rozwiązania jest to, że konsoli nie można włączyć ani wybudzić przyciskiem PS. O ile przy włączaniu wystarczy dotknąć guzika na panelu konsoli, o tyle do wybudzania należy użyć oryginalnego kontrolera od Sony lub odznaczyć opcje w menu sterującą zasilaniem portów USB. Jednym z niewątpliwych plusów tego kontrolera jest świetnie wyprofilowany spód, w którym znajdują się żłobienia sprawiające, że pad nieźle leży w dłoniach a palce wpadają w przeznaczone miejsca zapewniając jeszcze pewniejszy chwyt. Pewnym mankamentem może być rozmiar grzybków, które są mniejsze aniżeli w standardowym DS4, więc jeśli ktoś posiada nakładki/gripy podnoszące wysokość grzybków, to tutaj ich niestety nie wykorzysta. Na plus można przy tym uznać, że grzybki są lepiej wyprofilowane i są dosyć głębokie, przez co gwarantują dużo lepsze ułożenie palców i kontrolę w grach.
Nacon w cenie 180zł oferuje nam w swoim urządzeniu takie rzeczy jak.:
- Wbudowany panel dotykowy
- Gniazdo jack 3,5 wspierające urządzenia audio, warto dodać, że droższe modele potrafią takowego złącza nie posiadać,
- Kabel 3,5 metra
- Dwa silniki wibracyjne, które w moim odczuciu są dużo lepsze niż w DS4
- Mały panel świetlny informujący o działaniu kontrolera, który z racji umiejscowienia i rozmiarów nie będzie działac z kamerą PlayStation
Niestety nie posiada on.:
- Wbudowanego głośnika
- Akcelerometru
- Żyroskopu
- Tylnego paska potrzebnego przy PSVR i kamerze Sony PlayStation
Granie tym padem jest całkiem przyjemne i płynne, bardzo podoba mi się krótki skok klawiszy L1/R1 oraz dobre wyprofilowanie klawiszy L2/R2, które chodzą bardzo płynnie nie mniej jednak odnoszę wrażenie, że posiadają delikatną martwą strefę, w granicy 1mm.
Podsumowując
Nacon Compact sprawdza się doskonale jako zamiennik oryginalnego pada pod PS4, pod warunkiem, że nie zniechęcimy się na początku i przyzwyczaimy się do jego rozmiarów, wtedy granie będzie równie przyjemne, jeśli nie lepsze aniżeli oryginalnym kontrolerem od Sony. Warto też mieć na uwadze mankamenty Nacona, jeśli ktoś używa PSVR czy gier wymagających kamery albo funkcji ruchowych, to z pewnością ten pad się nie sprawdzi i warto mieć wtedy u boku DS4. Jednak jeśli wyżej wymienione problemy was nie dotyczą lub chcecie mieć drugiego pada, który będzie służył do kanapowego grania ze znajomymi lub dla dzieci, które mają problem z chwyceniem oryginalnego DS4, ten pad jest idealny.
Plusy
- Wysoka jakość wykonania
- Kompaktowy ale nie uciążliwy rozmiar
- Świetnie wyprofilowane drążki i spusty
- Długi kabel
- Świetnie wykonany panel dotykowy z wszystkimi funkcjami i małe ale dużo lepsze przyciski share i options w porównaniu do DS4
- Cena
- Świetny malutki pasek świetlny...
Minusy
- ...który może być minusem dla posiadaczy kamery PlayStation i PSVR
- Brak akcelerometru i żyroskopu
- Brak możliwości włączenia i wybudzenia konsoli przyciskiem PS