Ubuntu Linux – instalacja bez martwienia się o to, że coś uszkodzimy
11.09.2010 | aktual.: 03.01.2011 12:38
Wstęp Wielu ludzi chcących przetestować Linuksa już na samym początku spotyka się ze sporym problemem. Otóż instalacja tego systemu wymaga odpowiedniego typu partycji, a co za tym idzie trzeba ingerować w tablicę partycji na dysku, co może przyczynić się nawet do utraty danych. Dodatkowo w razie niepowodzenia naszej przygody z Linuksem, powrót do stanu poprzedniego bywa trudny. Wychodząc na przeciw tym użytkownikom, którzy chcą tylko wypróbować ten system, bądź nie mają odpowiedniej wiedzy z zakresu partycjonowania dysku, powstał projekt o nazwie Wubi. Jest to instalator najpopularniejszej dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu.
Jak to działa? Wubi instaluje Ubuntu wprost z poziomu systemu Microsoftu. Jak to jest możliwe? Tworzony jest wirtualny dysk, na którym instalowany jest cały system. Widoczny jest on w postaci pliku na istniejącej partycji NTFS. Po instalacji, przy uruchamianiu komputera, program uruchomieniowy pyta, który z zainstalowanych systemów chcemy używać, więc nie trzeba się martwić o to, że nie będzie można wrócić do Windows. Gdyby jednak Ubuntu nie przypadło wam do gustu, to w każdej chwili można usunąć je przez dodaj/usuń w Windowsie.
Instalacja Ubuntu przy pomocy Wubi Po pierwsze musimy posiadać komputer spełniający odpowiednie wymagania. Na szczęście nie są one wygórowane. Potrzebujemy: - systemem Windows 98, 2000, XP, Vista, bądź 7 - 384 MB RAMu - 5 GB wolnego miejsca na dysku twardym.
Instalację rozpoczynamy od ściągnięcia ze strony wubi-installer.org programu Wubi i uruchomienia go. Po chwili przywita nas formularz, w którym wypełniamy wszystkie wymagane pola: ustawiamy nazwę użytkownika, jego hasło, wybieramy język instalacji, jej wielkość, partycję (dysk) na której chcemy zainstalować Linuksa, oraz środowisko, w którym chcemy pracować. Do wyboru mamy: - Ubuntu - standardowa instalacja tej dystrybucji, użyte środowisko graficzne to GNOME - Ubuntu netbook – jw. , dodatkowo dostosowane dostosowane do netbooków - Kubuntu - system przystosowany do pracy ze środowiskiem KDE - Kubuntu netbook - jw. , dodatkowo dostosowane dostosowane do netbooków - Xubuntu - w tej odmianie do dyspozycji mamy mniej zasobożerne środowisko XFCE, szczególnie dobre na starsze komputery - Mythbuntu – system przeznaczony na komputery typu media center
Oczywiście każda z ww. odmian ma swoje wady i zalety, ale jeżeli nie masz jeszcze pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, po prostu zostaw Ubuntu.
Po wypełnieniu formularza i kliknięciu na przycisk "Zainstaluj" rozpocznie się ściąganie pliku z internetu (ok. 700MB). Potem następuje tworzenie wirtualnego dysku. Gdy potrzebne składniki zostaną już ściągnięte i przygotowane, Wubi poprosi nas o restart komputera.
Przy ponownym uruchomieniu pojawi się okno wyboru systemu. Wybieramy Ubuntu. W tym momencie instalator automatycznie dokona ostatnich ustawień i po kilku minutach naszym oczom ukaże się ekran logowania. Wpisujemy nazwę użytkownika, potem hasło i naszym oczom ukaże się pulpit naszego nowego systemu.
Kilka słów na zakończenie Wydajnościowo to rozwiązanie nie różni się zbytnio od zwykłej instalacji. Jak przekonują twórcy, jedyną różnicą jest odrobinę większy czas dostępu do dysku. Jednak nie przeszkadza to znacząco w codziennym użytkowaniu. Jeżeli posiadacie już płytę z Ubuntu, to dzięki niej również możliwa jest instalacja w ten sposób - po prostu w aplikacji, która uruchamia się na Windowsie po włożeniu płyty, wystarczy wybrać opcję "Instalacja wewnątrz Windows". Wtedy wygląda to podobnie, jedyną różnicą jest pominięcie etapu ściągania potrzebnych plików z internetu.